Siyami Ersek Kimdir - Siyami Ersek Resimleri - Siyami Ersek Biyografisi - Siyami Ersek

Prof. Dr. Siyami Ersek
1920 - 1993

Bugün kendi adıyla anılan Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinin kurucusu olan merhum Prof Dr. Siyami Ersek 6 Haziran 1920’ de Uşak’ ta doğdu. Aslen İzmirli olan ailesi Yunan işgalinden dolayı bu ile yerleşti. Babası yüzbaşı Arif Hikmet Bey I. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı’ na katılmıştır.5 kardeşin 4.’ sü olan Dr. Siyami Ersek, ilkokulu İzmir İkiçeşme’ de, orta okulu İzmir Erkek Lisesi’ nde ve liseyi de İstanbul Erkek Lisesi’ nde okudu. Her üç okulu da birincilikle bitiren Ersek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ni de 1944 yılında birincilikle tamamladı. Parlak bir talebelik dönemi geçiren Siyami Ersek daha talebeyken 1942 – 1944 yılları arasında Anatomi Enstitüsü’ nde asistanlık yaptı. Mezun olduğu yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Cerrahi Kliniği’ nde Genel Cerrahi İhtisasına başladı. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Siyami Ersek, 1948 yılında Anesteziyoloji ve Akciğer Cerrahisi dalında staj yapmak için British Consulde Bursu ile İngiltere’ ye gitti. 2 yıl sonra İngiltere2 den dönen Ersek, 1951’ den itibaren sağlık Bakanlığı’ na geçti ve Heybeliada Sanatoryumu’ nda Cerrahi Şefi olarak göreve başladı. Yine aynı yıl Türkiye’ de ilk defa Teşvikiye Sağlık Evi gibi özel bir hastanede Pnemonektomi ameliyatını yaptı.

1960 yılında Doçent olan Dr. Siyami Ersek, 1952 –1962 yılları arasında Süreyyapaşa Sanatoryumu, SSK Erenköy Sanatoryumu ve İş Bankası’ nın Uludağ’ daki Özel Sanatoryumları’ nda Akciğer Cerrahisi Servisleri’ ni kurdu ve haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak bu servislerin şefliğini yaptı.

Dr. Siyami Ersek, 1962 yılında bugün kendi adıyla anılan ve daha önce sanatoryum olan Haydarpaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’ ni kurdu. Sahasında ülkemizin en ileri gelen kurumlarından biri olan merkezde bir çok ünlü de tedavi oldu. Ülkemize gelen üst düzey yabancı konuklara da sürekli merkez ziyaret ettirildi. Bu hastanede 1963 yılında ilk açık kalp cerrahisini uygulayan Ersek, yine 1966 yılında bir ilki gerçekleştirerek, aynı anda üç kalp kapakçığını birden değiştirdi. 1973 yılında Profesör olan Ersek, kuruluş yılından 1977 yılına kadar Göğüs Cerrahisi Direktörü olarak görev yaptığı hastaneden 1977 – 1979 yıllarında Alman Hastanesi Başhekimliği’ ne geçti. Prof. Ersek bu süre içerisinde Alman Hastanesi’ nde Akciğer ve Kalp Cerrahisi Servisi’ ni kurdu. 1979’ da tekrar Haydarpaşa Göğüs Cerrahisi’ ne Başhekim olarak dönen Prof. Ersek 1981 – 1983 yılları arasında TBMM Danışma Meclisi üyeliği yaptı. Prof. Dr. Siyami Ersek 20 sene Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası üyeliğinde bulunarak, bu konuda “en uzun süre görev yapan üye ünvanı” nı aldı.

UNESCO’ nun organizasyonu ile Pakistan, Hindistan ve İran’ da seri konferanslar veren Prof. Dr. Siyami Ersek İngilizce, Fransızca ve Rusça biliyordu.

TÜBİTAK üyesi olan Ersek’ in yayınlamış 4 kitabı ve 200’ ün üzerinde makalesi bulunuyor.

26 Ekim 1993 yılında vefat eden bu değerli tıp adamının adı, vefatından 1 ay sonra kurucusu olduğu Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezine verilerek ebedileştirildi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2497
favori
like
share