mp3 to mp4 - mp3ü mp4e çevirmeMüzik parçalarınız daha az yer kaplasın.

Amaç: Ses kalitesinden bir nebze ödün vererek müzik parçalarının boyutunu yarı yarıya varan oranda azaltmak.Bunu yapmak için Winamp ana pencerisindeki müzik parçasının ismi yazan kısma sağ tıklayın. Bu yoldan hareket ederek yaparsanız sadece seçili olan parçayı dönüştürebilirsiniz.Eğer toplu olarak isteğiniz sayıda parçayı aynı anda dönüştürmek isterseniz. Dönüştürmek istediğiniz parçaları winamp playlist’e ekleyin. Parçaları hepsini işaretleyin. Ctrl+A kombinasyonunu kullanın. Seçili parçaların üzerine sağ tıklayın.Açılan menüden Send to‘yu seçin yine açılan menüden Fotmat Conveter‘i seçin.

Açılan menüde1. Seçenek: Output File Naming Scheme birimindeki ilk kutuda mp4‘e dönüştürülen müzik parçalarının nereye kaydedileceği belirleniyor. Standart olarak winamp c:\music olarak bir klasör oluşturuyor.

İkinci kutuda ise müzik parçasının artist albüm ve parça isminin nasıl verileceği seçeneği mevcut. Format Converter müzik parçasının ID3 bilgilerinden yararlanıyor. Eğer parçanın ID3 bilgileri mevcut değilse parçanın ismi “isimsiz parça” kategorisine ayrılıyor. Bu seçenekte isteğe göre değişiklik yapabilirsiniz ama karışıklık olmamasını istiyorsanız ayarı hiç değiştirmeyin.

Alttaki Use old file name and path (just change the extension) isimli kutucuk işaretlendiğinde ise müzik parçasının ismi hiçbir değişime uğramadan aynen kalması sağlanabiliyor. Bu seçeneği seçmek en ideal olanı…

2. Seçenek: Encoding Format. Bu seçenek ile mp3 parçalarımızın hangi formata çevrileceğini seçebiliyoruz. Kullandığınız winamp standart sürüm ise seçeneklerin hepsini seçemiyorsunuz. Bizim size tavsiye ettiğimiz mp3′ü mp4′e çevirme seçeneði için MP4/LC-ACC Encoder v1.24‘ü seçin.

3. Seçenek: ACC Encoder Options. Burada Bitrate parçanın bir saniyesinde kaç kilo byte’a sahip olacağını seçiyoruz. Bu değer ne kadar büyük ise parçanın boyutu o kadar büyüyecektir. Standart bir mp3 parçası 128 kbps değerine sahiptir. Tabi 160,192,224,256 kbps değerinde olabilir. Eğer parçalarınızın yarı yarıya boyutunun azalmasını istiyorsanız 80 kbps’i seçin. Ses kalitesinden bir nebze ödün vermiş olursunuz fakat boyuttan avantaj sağlamış olursunuz. Böylece bilgisayarınızda, cep telefonunuzda ve mp4 çalarınızda daha çok müzik parçası saklayabilirsiniz. Diğer seçenek Channel Mode stereo veya mono seçeneğinden stereo seçmeniz daha iyi bir olasılıktır.

4. Seçenek: Advenced Options. Bu iki kutuyu işaretlemenizi tavsiye ederim. Tune for speech müzik parçasındaki sanatçının sesini müzikle uyumunu düzeltir. Enable Perceptual Noise Substitution müzik parçasındaki oluşan gürültüyü azaltır.

En altta bulunan Show this before each convert isimli kutuyu işaretlediğimizde ise dönüştürme sırasında bizi bilgilendiren şu an dönüştürülen parça ismi kaç parça dönüştürülmüş dönüştürülmek üzere işlemde olan parça sayısı belirtilir…Bu işlemle elde ettiğiniz mp4′leri destekleyen cep telefonu ve mp3-mp4 çalarlarda da kullanabilirsiniz. Böylece daha çok parçayı taşınabilir aygıtınızda barındırabilirsiniz.


aLıntı... Emek Verene Çok Te$ekkürLer...

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 3057
favori
like
share