Erken Menopozun nedeni - erken menepoza girme - erken yaşta menapoza girmenin etkileri neler - menopoz yaşı genetik midir

Bir kadının ortalama menopoza girme yaşı 49.3 ±5 olarak kabul edilmektedir. Kadınların yaklaşık %1'i 40 yaşından önce menopoza girer.
Bakımlıyız.Com - Menopoza Girme Yaşı
Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet kanaması yaşı emzirme doğum kontrol hapı kullanımı ırk eğitim boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.

Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.

Bazı bilimsel veriler:

1 - Hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza erken girdikleri gözlemlenmektedir.
2 - Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menopoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının genetik özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir.
3 - Beslenme bozukluğu olan ve "vejetaryen" beslenme tarzını benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir.
4 - Aşırı alkol kullanan kadınlar menopoza daha geç girmektedirler. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.
5 - Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısından faydalanamamalarından kaynaklanır.
6 - İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir.
7 - Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir.
8 - Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar (rahimin alınması gibi) menopoza daha erken bir yaşta girebilirler.
9 - Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.

Erken Menopozun Tanımı : Kadınların bir kısmı nispeten erken bir yaşta (örneğin 40 yaşında) menopoza girebilir. Böyle bir durumda yapılması gerekenler "normal" yaşta menopoza giren bir kadında yapılması gerekenlerle aynıdır.

Erken Menopozun nedenini belirlemeye yönelik olarak ileri inceleme yapılma gerekliliğini belirleyen yaş alt sınırı çoğu durumda 35 olarak kabul edilir. 35 yaşından erken menopoza girilmesi durumunda genellikle 30 yaşından önce menopoza girilmesi durumunda ise mutlaka bazı incelemeler yapılmalı ve muhtemel neden ortaya çıkarılmalıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2535
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 01.10.2009 22:14
hayt şartları erken menopoz döneminide beraberinde getiriyor.
ama paylaşım için ayrıca teşekkür