Allah teala mümin kuluna iman derecesine göre belalarla imtihan eder.

İmanı kuvvetli olanın , imtihanıda ağır olur.

Resullerin imtihanları nebilerden , nebilerin imtihanları , velilerden daha ağır olur.

Her birisinin imtihanları iman ve yakin derecesine göregerçekleşir.

Allah rasulü :

'' Biz peyganberler ,imtihanları en şiddetli olanlarız. Sonra diğerleri gelirler '' buyurmuştur.

Allah kullarına daima huzuru ilahisinde olup gaflete düşmemeleri için belalarla imtihan eder. Onları sevdiği için imtihan eder.Onlarda rablerini severler. Ve sevenler sevdiklerinden başkasına iltifat etmezler.

Belalar onların kalplerini uyanık tutup , nefislerini frenler. Hedeflerinden başka birşeylere kaymalarına engel olup , Rabblerinden başka birşeyde huzur ve sükun bulumazlar.

Belalarla müptela oldukları müddetçe arzuları kaybolur , nefisleri kırılır , hak batından ayrılır, şehvet ve iradeleri dünya ve ahiret lezzetlerine olan meyilleri ezilip, büzülür.

Rablerinen va'dinde huzur ve sukun bulur , kazasına razı olur , verdiği ile kanat eder , belasına sabreder ve kalplere arız olan kötülüklerden güvende olurlar.

Belalar kalbi ve yakini güçlendirip iman ve sabri kuvvetlendirir.

Nevsi ve şehvetleri zayıflatırlar.

Her acı hissedildiğinde mümin Rabbinin fiilerine sabır rıza ve teslimiyet gösterir.

Allahda ondan ve şükretmesinden razı olur.

Ona daha fazla destek ve dayanma gücü verir ve onu muvaffak kılar.

Allah teala ; ''Şükrederseniz , sizi daha çok nimetlendiririz''. Buyurmuştur.

Nefis kıpırdanıp kalpden şevklerinden birşey arzu etse ve kalpde Allah ın emri ya da izni olmaksızın ona uysa , onda Allahdan gaflet, günah ve şirk oluşur.

Ve Allah her ikisined e eza ,cefa,hastalıklar ve sıkıntılar , dertler musallat eder.

Ve neticede her ikiside zarar görür. Kalp nefsin isteğine Allah ın izni yada emri gelinceye kadar bekleyip ondan sonra uysa , Allah her ikisinede rehmet ve bereketini rızasını ve afiyetini verip , afetlerden uzak kılar.

Düşmanlarına karşı başarı lütfeder.

Allah'ın söz konusu izni, velilere ilham ile ,peygamberlere izni ile, vahiy ile olur. Bunu bu şekilde bilip unutma. Nefis ve şehvetlerin arzularına hemen icabet edip , belaya ulaşmaktan sakın. Böyle bir durumla karşılaştığında , Rabbinin izni gelinceye kadar bekleyip , ondan sonra harekete geç.

Bu şekilde davranırsan , dünyadada , ahirettede rahat edenlerden olursun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 407
favori
like
share
Teknosmanli Tarih: 03.10.2009 22:35
[COLOR="Pink"]Birinde de derler ki;İmanı kuvvetli olan insanla şeytan daha çok muhatab olurmuş.Tabi yanlış anlaşılmasın bu söz.Konuyla eş anlamda fakad,insanlar farklı anlamlara yönlendirebiliyorlar.Çalışmalarınızın devamını diliyorum...