anne sütü - bebeği emzirmek - kanser
Bebek emzirmek anne ile bebek sağlığı üzerinde biyolojik ve duygusal bir etkiye sahip.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi gerektiğini ifade eden Dr. Çetinkara, “Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme riski azalır.

Anne sütü her zaman hazır ve uygun ısıdadır. Anne sütünün sindirimi kolay olduğundan ishal, kabızlık ve gaz sancıları daha az görülür. Anne sütü bebeği birçok bulaşıcı hastalıktan korur. İçindeki demir ve kalsiyum bebeğin bağırsaklarında daha iyi emilir ve bu nedenle raşitizm, anemi olma riski azalır. İnek sütü alan bebeklerdekiki gibi alerjik ishaller görülmez. Anne sütü ile beslenen çocukların zeka gelişimi, anne sütü almayanlara göre daha iyidir” dedi.

Emzirmenin anne içi sağlık olduğunu anlatan Dr. Kadir Çetinkara, “Emzirme doğumdan sonra uterusun kasılmasını sağlayarak, küçülmesine yardım eder. Emziren kadınlarda meme kanseri ve yumurtalık kanseri daha az görülmektedir” diye konuştu.

Dr. Kadir Çetinkara, 2006 yılında yapılan çalışmalar sonucunda Kayseri’nin ‘Bebek Dostu İl’ unvanını aldığını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 335
favori
like
share