Günümüzde paranın önemi ve gücü insan hayatında önemli rol oynamaya başladı. Yani, para artık bir gücün sembolü olmuştu. Evin kapısından dışarıya adım attığında başlıyor etkisini göstermeye. Her an, her yerde etkisini gösteriyor.
Para insanın yaşantısını iyi ve kötü yönde değiştirebilecek kadar etkiye sahiptir. Karakter yapısıyla ilintili olarak iradeyi ya hakimi altına alabilir. Ya da yaşamak için gerekli olduğuna inanan bireylerin, iradesini sağlam kılmaya devam eder. Çok üzgünüm. İçimizde var olan umut, sevgi, mutluluk, özlem, amaç, başarı gibi duyguların çoğunun parayla ilintili olarak yaşandığına. Para kısacası, çoğu zaman güzel duyguların yaşanmamasına, kötü duyguları ümitsizce ön plana çıkartarak, insanın bu duyguları gelgitler şeklinde yaşamasına sebep oluyor.
Para düşündüğüm gibi bir güçtür. Bazı insanlara boş bir düşünce tarzı gibi gelebilir. Ama, para bir sıcaklık ve güvendir. Hayatımızda varlığıyla garantidir. Cüzdanında varlığını hissetmek ve bilmek bir şeyleri almasanda, yapmasanda seni güvenli kılar. Ve bu güvenle mutlu olursun. Ama, paranın tek başına da, tam anlamıyla sağlık ve mutluluk getirmediği noktalarla da karşımıza çıktığı anlar olmuştur. Tüm yaşantımız boyunca gösterdiği güçlü etkisi, bu anlarımızdan daha çoktur. Çünkü, seni yaşantın boyunca esaret altına alıp, varlığına muhtaç hale getiriyor. Onsuz bir günün dahi geçmeyeceğini, yaşarken sana lazım olduğunu hissettiriyor. O kadar güçlü ki, sağlıklı bir yaşamla sağlıksız bir yaşamı, mutlu bir yaşamla mutsuz bir yaşamı birbirine eş kılıyor. Yani terazinin iki kefesi gibi.
Önce sağlık diyoruz. Hepimiz bu düşüncemizde haklıyız. Evet önce sağlık. Ama, parasız sağlıkta nereye kadar. Eğer paran var, sağlığın bozuksa tedavi olmanın yollarını ararsın. Parasız bir insan ise, ortada kalmış, ıslak bir kedi yavrusu gibidir. Çaresizlik karşısında nereye ve nasıl gideceğini bilemez. Ama, parası olan ve sağlıksız bir kişide, bazı zaman tedavi olabilme şansını da kaybedebilir. Çoğu zaman, paranın getirdiği donanımla istediği tedaviyi yaptırma olanağı bulabilir. Paralı insanların, parasız insanlara oranla, elinde daha fazla imkan ve gücü vardır. Yani parasız insanın sağlığıyla, paralı insanın sağlığı arasındaki uçurum yadsınamayacak kadar çok büyüktür.
Para kilitli olan birçok kapıyı açabilir. İnsana istediğini alabilme özgürlüğü ve yaşama fırsatı yaratır. Kimi zamanda fazla para ve özgürlükten dolayı olumsuzluklar doğar. Yani pandoranın kutusu gibi bütün kötülükler dışarıya çıkar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3392
favori
like
share