Diğer okullarda metrelerce uzaklardan işitilen çocuk seslerini burada duymanız mümkün değil.

Dosteller İşitme Engelliler Okulu'nda 8 aylık bebekten 6 yaşına kadar her çocuk eğitim alabilecek. Bunun için Göztepe'deki eski bir konak restore edildi. Öğretmeninden hizmetlisine kadar okulda görevli bütün personel, sağır ve dilsizlerden oluşuyor.

Bahçesinden içeriye adım attığınızda mekânın bir okul olduğunu anlamanız zamanınızı alıyor. Çünkü bütün okullarda metrelerce uzaktan başlayan çocuk seslerini burada duymanız mümkün değil. Bunun sebebi etrafta koşuşturan öğrencilerin işaret diliyle konuşması. Bu yıl Türkiye'de ilk kez bu öğrencilerin arasına 0-6 yaş grubu işitme engelliler de katılacak. Dosteller İşitme Engelliler Merkezi Anaokulu ve İlköğretim Okulu'nda 8 aylık bebekten 6 yaşına kadar birçok çocuk eğitim alabilecek. İstanbul İl Özel İdaresi bunun için Göztepe'deki eski bir konağı restore ederek hazır hale getirdi. İşitme engelli çocuklara hizmet verecek okulun bir diğer özelliği ise öğretmeninden hizmetlisine kadar bütün personelin sağır ve dilsiz oluşu.

Dosteller'in müdürü Mustafa Ölke, erken yaşta eğitim alan işitme engelli çocukların uygun tedaviyle duyabildiklerini söylüyor. Birçok çocuğun eğitim almadığı için düşünce ve algılamasının yaşıtlarına göre geride kaldığını belirten Ölke, "Maalesef birçok çocuk bu imkândan mahrum olduğu için aslında duyup konuşabilecekken hayatını engelli olarak sürdürmek zorunda kalıyor." diyor. Ölke, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hayata geçirdiği proje ile ilk defa 0-6 yaş arası çocukların eğitim alarak akranlarına uyum sağlayacağını sözlerine ekliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share