Erkekleri anlamak zor bir formüllü problemi çözmeye benzer. Farklı farklı yollarla sonuçlar verirler. Anlatmak istedikleriyle, anlattıkları arasında çok fark vardır. Aynı havayı solursun, aynı zevkleriniz vardır. Kalbiniz aynı anda çarpar belki ama, kadının kalbi kadar heyecan ve önemle çarpmaz. İlişkinizde aynı düşünceyi savunur gibi gözüksenizde, onun düşüncesi ilişkinize ait değil, sadece kendine aittir. Kadınla erkeği düşünce olarak birbirinden ayıran ince ve güçlü noktalar vardır. Kadın veya erkek ayrımından bahsetmeyeceğim burada. Böyle bir ayrım olacağına da inanmıyorum. Bu konuda tek savunduğum düşüncem, salt olan sadece insandır. Baştan, bunu belirtmek isterim. Bahsetmek istediğim sadece ve sadece düşünce ve olaylara bakış açısıdır.

Bu düşünce ayrımını, iki sevgili üzerinden yapmam gerekirse, yeni başlayacak veya başlamış olan ilişkilerinde kadın ve erkek tarafından şahit olduğum, bazı küçük nüansları sizlerle paylaşmak istedim.

Erkek, kız arkadaşını daha yeni tanımış olsun. Ve, erkek arkadaşları arasında flört etmeye başladık. “Seviyor beni. Aşık bana. Karşımda dut yemiş bülbüle dönüyor” gibi, kendini hakim ve üstün kılacak bencil bir davranış biçimi sergiler. Erkek bu arada diğer kız arkadaşlarıyla görüşmeye devam eder. Ama kız, diğer erkek arkadaşlarıyla görüşemez. Onun görüşmesine izin vermez. Erkek kıskanıyor ve sahip çıkıyor modeli uygular kızın üzerinde. Bu baskıcı bir düşünce tarzıdır ve doğru olan buymuş gibi, kıza empoze etmeye çalışır. Kız, erkeğin başta onu kıskandığını zanneder. Fakat, iş ilerledikçe bu çıkmaz bir yol, çözülemez bir sorun haline dönüşür.

İlk günkü gibi kız ve erkek arasında, temiz ve özenle dikkat edilen kıyafetler, parfümler çoğunlukla erkek tarafından ekarte edilir. Erkek, başta kız arkadaşının giyimini beğenir ve ona öyle vurulduğunu, hoşuna gittiğini söyler. Fakat, zamanla erkek kızın üzerinde, baskıcı bir düşünce tarzı uygulamaya başlar. Erkek, bir anda onu öyle sevdiğini unutur ve yerine kıskanç görünümlü, kızı çok seven, paylaşamayan bir görüntüye bürünür. Bu dalgalanmalar ilişkinin başından, sonuna kadar ara ara devam eder.

Erkek, daha yeni tanımış olduğu kız arkadaşına karşı, etrafta çıkıyoruz, sizi onunla tanıştırayım. Çok güzel, şirin kız diyerek, diğer erkek arkadaşları arasında popülaritesini artırma moduna gider. Kızı yüceltmiş gibi görünse de, aslında amacı farklıdır. Kendini diğer erkek arkadaşları ve sevgilileri arasından, en mükemmelini bulmuş gibi gösterir.

Zamanla vaktinde buluşmalar, dakikalarla sayışmanıza, arkadaş olmanıza sebep olur. İlişkinin başında erkek buluşma yerine en önce gelirken, daha sonraları, kız gelmeye başlar. Erkek, çoğunlukla geç kalır. İlk günkü gibi buluşmanın heyecanı yoktur artık üzerinde. Yerine rahat davranışlar biçimi almıştır kendisini. “Nasıl olsa bekler, beni seviyor” gibi, kendinden adeta emin bir şekilde düşünce savunur.


Kızlar daha duygusal ve bu gecikmeye daha farklı baktığı için, erkeği bir sorgulama altına alsa da, erkek kıvrak zekasıyla, kızı en duygusal yerinden vurur. Kız ilişkilerine daha bir önem verdiği için, bu gecikmeleri artık ilişkinin sonlanması gerektiği anlamında algılamaz. Erkek monotonluktan sıkılmış ve farklı farklı kaçış yöntemleri denemektedir. Fakat, zamanla erkek arkadaşının bu istemsiz davranışları, kıza bazı ipuçları verir. Aşkın, sevginin geçici ve değişebilecek bir durum olduğuna karar verse de, bile bile aşk oyununda şansını aramaya devam eder, tıpkı erkek gibi. Ta ki buluna kadar.


Çoğunlukla, bu ikili ilişkiden kız hüsran, kalbi kırık, yaralı, inançsız, sevgi görmemiş ve değer biçilmemiş biri olarak ayrılır. Bilmez ki erkeğin ruhunda ve düşüncesinde caymalar olabileceğini ve tamamıyla duygusal düşünmeyeceğini.

Bunun tam tersi olarak ta düşünebiliriz. Ama, anlatmak istediğim farklı bir konuydu.

Yazan : Melodi AKÇAY

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3314
favori
like
share
suares Tarih: 12.02.2010 10:13
ya arkadslar ßn ßayanım ama ßi cocuk sevio ßni sevmiom ßn cocuk ßırakmıo pesimi gecen gün ayaklarıma kapadı ama sevmiom