Girne Zeytin Festivali 02.10.2009 - 09.10.2009

Zeytin ürününün üretim ve kullanımının teşvik edilmesi, Girne ile Zeytinlik köyünün turistik tanıtımının yapılması amacıyla Girne Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Girne Zeytin Festivali dün başladı.

Kuzey Kıbrıs’ta yetişen bitki, meyve ve yan ürünlerin tanıtımı ile Kıbrıs Türkü’nün sosyo kültürel yaşamını en güzel şekilde yansıtan etkinliklerden biri olan ve 8’incisi bu yıl gerçekleştirilen festival Ramadan Cemil Meydanı’nda yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.

Daha sonra Zeytinlik köy meydanında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Karşıyaka Belediyesi Başkan Vekili Tayfun Varlı’nın barış güvercinleri uçurmasıyla devam eden festivalde ilk gün yerli ve yabancı gruplar gösteriler sundu, açılış konuşmaları yapıldı, tütsü yakıldı, stantlar gezildi..

Bu yıl halk dansları gösterileri, tiyatro, sergi, zeytin fidanı dikimi, seminer, zeytinyağlı yemek yarışması, Karagöz-Hacivat-gösterisi, konser, ürün satışı, yazar ve şairlerle buluşma ve halk söyleşilerinden oluşan zengin bir programla kutlanacak festival 9 Ekim Cuma gününe dek çeşitli etkinliklerle sürecek.

Festival programı kapsamında yapılacak konser ve bazı etkinliklerin gün ve saatleri şöyle:
Ada Lezzetleri Zeytinyağlı Yemek Yarışması 4 Ekim Pazar günü saat 12:00’de GAÜ Milenyum Binası önünde; Işın Karaca’nın konseri 5 Ekim Pazartesi günü saat 20:30’da Girne Amfitiyaro’da; SOS konseri 6 Ekim Salı gün saat 20:30’da Zeytin köy meydanında; Deniz Çevik konseri saat 20:30’da Zeytinlik köy meydanında; Ahmet Özçaylı’nın Karagöz Hacivat gösterisi saat 18:00’de Zeytinlik köy meydanında ve festivalin kapanış konseri olan MFÖ konseri ise 9 Ekim Cuma günü saat 20:00’de Girne Amfitiyatro’da yer alacak.

Açılışta Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın tarafından konuşmalar yapıldı.
--TALAT--
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat festival açılışında yaptığı konuşmada, festival kapsamında Kıbrıs Türk halkıyla yeniden bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, 8’incisi bu yıl gerçekleştirilen festivali geçmiş yıllara oranla daha güzel ve anlamlı bulduğunu söyledi.

Özellikle Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU) sanatçılarının açılışta alışılmışın dışında sergilediği gösteriyi geleceği göstermesi açısından “ders verici” nitelikte bulan Cumhurbaşkanı Talat, gösteride kurumuş-sökülmüş bir zeytin kütüğü üzerine zeytin fidanı dikilmesini “yeniden bir doğum, hayat ve geleceği” işaret ettiğini kaydetti.

Festival etkinliğinin Kıbrıs Türk insanının geleneğinde her zaman var olan bir olgu olduğunu ve geçmişten bugüne yapılan bu tür etkinliklerde stantlar kurulması yanında sanatsal olaylara daha çok ağırlık verilmeye başlamasının önem taşıdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bir diğer öneminin ise zeytin ağaçlarının korunması yanında sayılarının artırılmasına vurgu yapması olduğunu belirtti.

Zeytinin çok önemli olduğunun ve zeytin tarımına daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türkü’nün, onun kutsiyeti dışında doğaya yaptığı katkının bilincine vardığını söyledi. “Kuzey Kıbrıs’ta çevreye olan duyarlılık çok önemli bir boyuta doğru gitmekte ve bundan çok büyük bir mutluluk duymaktayım” diyen Cumhurbaşkanı Talat, ülkenin insanı, doğası, çevresi ve adada sağlanacak barışla çok daha güzel günlere gideceğini vurguladı.
--AYGIN--
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise Uluslararası Zeytin Festivali’nin bu yıl 8’ncisini gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti belirterek, festivalin uzun bir dönem şöminelere odun olma şansızlığını yaşayan zeytin ağacının korunmasına yönelik tedbirlerin alınması yanında ona sahip çıkılmasını sağladığını söyledi.

“Kutsal” dediği zeytin ağacını ülkede sevmeyenin bulunmadığını ifade eden Aygın, bir dönem yol ve inşaat yapımı nedeniyle kesilen ağaçların bugün artık kesilmekten kurtularak bulundukları yerden başka noktalara nakledildiğini ve yeniden yaşama döndürüldüğünü kaydetti.

“Başardık sevgili kardeşlerim. Onu gelecek nesillerin tanıması için onu korumayı başardık” şeklinde konuşan Sümer Aygın, artık zeytin ağacının Mesarya Ovası’nda dahi yeşermeye başladığını vurguladı.

Festivali ilk düzenlemeye başladıkları 2002 yılında kentte bu güzel günlerin yaşanacağını kimsenin hayal dahi edemediğini ifade eden Aygın, o yıllarda Başbakan olan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın zeytin ağacı ve yan ürünlerinin korunması amacıyla festival düzenlemeye başlayan Girne Belediyesi’ne; “başarmak zorundayız” dediğini hatırlattı.

Bugün uluslararası nitelik kazanan festivale Almanya, Hollanda, İtalya, Macaristan, Polonya ve Türkiye dahil daha birçok ülkeden gelen ekiplerin festivali bir kültür sanat etkinliğine dönüştürdüğünü da belirten Sümer Aygın, zeytinin her alanda ülkeye katkısının büyük olduğunu kaydetti.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın konuşmasının sonunda yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a, zaman ayırarak festivale geldiği için teşekkürlerini sundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 284
favori
like
share