Zamparalık Geni Bulundu

The Washington Post gazetesinde yayınlanan bir bilimsel araştırmada, erkeklerde tek eşliliğin veya çok eşliliğin, önemli ölçüde genetik özelliklerden kaynaklandığı dile getirildi.


WASHINGTON - İsveç’te yapılan bu araştırmaya göre, erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ında görülen bir gen aykırılığı, bu kişilerin evliliklerinin veya beraberliklerinin başarısız olmasında rol oynuyor.

İsveç’te yapılan ve The Washington Post gazetesinde yayınlanan bir araştırmada erkeklerin, tek eşli bir yaşam sürmeye yatkın olup olmadıklarının, genetik bir özellikle yakından bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

Stockholm’de Karolinska Enstitüsü’nde yapılan araştırmada bin heteroseksüel erkek üzerinde inceleme yapıldı.

Bu erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ında görülen bir genetik aykırılığın, bu kişilerin evliliklerinin veya beraberliklerinin başarısız olmasında rol oynadığı gözlendi.

Araştırmaya göre, beyinde görev yapan vasopressin adlı hormonu düzenleyen gende aykırılık bulunması halinde, bu durumdaki erkeklerin tek eşliliğe yatkın olmadığı kanısına varıldı.

Söz konusu genetik aykırılığa sahip erkekler arasında ciddi evlilik sorunları yasadıklarını belirtenler, diğer erkeklerin iki katından daha fazla çıktı.

Bu bulgu, erkeklerin, eşlerine veya sevgililerine nasıl davrandığı konusunda da ipuçları veriyor. Yani yüzde 40’lık bir grup eşlerine uzak ve makul olmayan davranışlara yatkınken, yüzde 60’lık çoğunluk sadık bir koca olmaya daha müsait.

Bu bulgunun doğrulanması durumunda gelecekte kadınların, evlenmeyi düşündükleri erkeklerin genetik yapılarını önceden öğrenmek isteyebileceğine işaret ediliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 395
favori
like
share
Nerqish Tarih: 03.10.2009 23:30
[COLOR="SlateGray"]Okusan cozucen :85:
MaRaBoGLu61 Tarih: 03.10.2009 23:28
nasıl yani