Hollanda tarzı akvaryumlar 1930 lu yıllarda Hollanda’da uygulanmaya başlamıştır.Hollanda sokaklarına benzetilmektedir.Aslında amaç ne sokakları ne de doğayı taklit etmektir.Bu stilde bitkiler bazı değişkenlere göre gruplandırarak dikilirler ve ortaya çiçek bahçelerini andıran bir renk cümbüşü çıkar.Bu stil akvaryumlarda uygulanan ilk düzenleme sanatı olsa da doğa stili akvaryumların yanında ( bana göre ) çok daha basit kalıyorlar.


Hollanda stili akvaryumlarda bitkiler kısadan uzuna doğru dikilerek akvaryumlara derinlik katılır.Karşıdan bakılınca teraslara ayrılmış yamaçlar gibi görünürler.Bu görünümü yakalamak için arka planda yükseltme amaçlı taş, kaya parçaları ve ağaç kökleri ( dal parçaları vs. ) kullanılır.

Akvaryumun büyük bir kısmı bitkilerle kaplanmıştır.Kum bazı düzenlemelerde hiç görünmezken bazılarında da çok az görünür.Bu tarzda uzun boylu ve hızlı büyüyen bitkilerin arka planda kullanılması ekipmanları gizleme görevini üstlenir.Limnophila ve hygrophila türleri bu akvaryumların vazgeçilmez bitkileridir.Ayrıca Alternanthera , Ammania ve Rotala’ nın çeşitli türleri renk vurgusu yapmak için kullanılır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 930
favori
like
share