Sonunda Jurassic Park'ı konu alan eğlenceli ve başarılı bir oyun yapıldı.
Parka tekrar dönüyoruz
Şu zamana kadar tam emin değilim ama bir sürü Jurassic Park konulu oyun yapıldı. Şahsen filmini beğendiğimden hepsi elimden geçmiştir zamanı ile. Ama doğrusu söylemek gerekirse hiçbirinden tat alamadım. Operation Genesis'i arkasında Vivendi firmasının olması ile umutlanmıştım. Neyse ki bu umutlarım boşa çıkmadı. Sonunda gerçekten çok detaylı, canlı ve gerçekçi grafikleri olan, oynaması zor ve bir o kadar da zevkli bir oyun yapmayı başardılar. Oyunun bütün içeriğini açılışta göreceğiniz video ile anlayabiliyorsunuz. Bizler tekrar Jurassic Park'a gidiyoruz ve orayı gerçek bir park haline getirmeye çalışıyoruz. Bu yolda önümüzü bir düşüne sorun çıkıyor. Yapılan sistem ile bu sorunları aşmak gayet zevkli.
Olay budur kardeşim
Oyunu bitirdiğimde anladım ki aslında böyle bir oyun yapılması için bu kadar çok kötü oyun çıkmamalıydı. Aslında yapılanlar çok yeni şeyler değil ama öyle güzel bir şekilde birbirini tamamlamış ki beğenmemek elde değil. İlk başta çok basit bir oyun gibi görünmesine karşın 2-3 saat oynadığınızda oyunun ne kadar komplike bir oyun olduğunu anlayabiliyorsunuz. Amacımız güzel bir park yapıp, dinazorlar üreterek gelen ziyaretçilerden para kazanmak. Önce şunu anlatayım, dinazor üretmek için fosil çıkartmanız yada satın almanız gerekiyor. Menüden baktığınızda o dinazorun en az %50'yi doldurması gerekiyor. Bunu başardığınızda üretime geçebiliyorsunuz. Konu dinazor olunca o kadar çok çeşit oluyor ki anlatmak mümkün değil. Fosilleri satın almaktan çok gruplar kurarak kazı yapmaya göndermek daha mantıklı. Çıkan bu fosilleri isterseniz satabiliyor isterseniz ise kullanabiliyorsunuz. Kısaca dinazor üretimi böyle. Zaten oyunun en basit kısmı kazı yapıp dinazor üretmek. Sorunlar bunları yaptıktan sonra başlıyor. Dinazorlarınızı üretime hazır hale getirdiğinizde parkın genel olarak nasıl olacağına karar vermeniz gerekiyor. Gelenlerin saldıraya uğramaması için dinazoların çevresine teller çekmeniz gerekiyor. Eğer üreteceğiniz dinazor büyük ve saldırgan ise telleri daha kuvvetli yapmanız gerekiyor. Parkınızı bölümleyip dinazorlarınızı da ürettikten sonra en son gelenler için fast food dükkanlar yapmak ve dinazorları rahat görebilmeleri için aktaksiyonlar yapmanız gerekiyor.
Başınıza gelebilecek o kadar çok olay var ki
Oyunda başınıza gelebilecek tahmin edemiyeceğiniz kadar çok olay var. Bir kaç tanesini anlatıp gerisini sizin keşvetmeniz için bir yana ayıracağım. Parkınızı yaptınız. Dinazorlarınız geziniyorlar. Paranız tıkırında. İlk başta çok dikkat etmediğiniz güvenlik için olan telleri upgrade etmeyi unutmuşsunuz. Birden biri büyük dinazorlar o telleri aşarak gelenlere saldırabiliyorlar. Böyle bir olaydan sıyırmanın tek yolu ise helikoptere atlayarak dinazoru bayıltmak için vurmak. Vurduktan sonra ise dinomuz derin bir uykuya dalıyor ve sizde onu tekrar helikopter yardımı ile yeni bir kafese taşıyorsunuz. Bir diğer ilginç olay, daha fazla para kazanmak için safari tadında bir tur düzenliyorsunuz. Araç dinazorların arasında geçerek ufak bir tur atıyor. Ama bir anlık dikkatsizlik ile etobur olan dinoların arasından da geçiyor bu araç. Ne olduğu malum. Filmde olduğu gibi dinocuklar aracı kovalıyor ve parçalayarak insanları yemeğe başlıyor. Çözüm ise gene dinoyu vurmaktan geçiyor ama vurmak ile işiniz bitmiyor bir de araç içinden çıkan insanları tek tek kurtarmanız gerekiyor. Eğer onları orada bırakırsanız parkınız yıldız kaybediyor ve bir dahaki aya daha az müşteri geliyor. Son olarak, bunların hepsine dikkat ettiniz hiçbir sorun yok gibi gözüküyor. Aklınıza gelmeyecek bir başka şey olan bulunduğuz yerin ada olmasından dolayı kaynaklanan fırtınalar. Eğer sığınma yerleri yapmazsanız insanları bu fırtınalarda ölebiliyorlar ki bu yıldır kaybetmekteki en önemli olay. Çözümü ise daha önceden sığınaklar yaparak fırtınanın geldiği haberini aldığınız gibi adada kırmızı alarm durumana geçmek. Bunlar gibi onlarca durum yaratılmış. Dinazorlarınızı hastalanabiliyor, birbirleri ile kavga edebiliyorlar.

Yakında ne kadar sevimli görünüyorlar ama
Operation Genesis ilk bakışta pek ayrıntılı grafiklere sahip değilmiş gibi duruyor. Ama dinazor ürettiğinizde ve özellikle onlar beslenmek için inekleri yerken zoom yaparak yakında bakarsanız aslında ne kadar detaylı olduğunu fark edersiniz. Çiğnerken dişlerinin gözükmesi ve yuttuğunu dai görmek çok heyecan verici. Grafikler safari turunda arabanın içinde sanki bir FPS oynar gibi hissetmenizi sağlıyor. Rüzgarda sallanan ağaçların fırtına durumunda yıkılacak gibi sallanmasından, insanların uçmasına kadar bir çok detay unutulmamış. Dinazorlar da çok detaylı olarak modellenmiş. Böyle bir oyunda çok önemli yer alan dinazorların kötü olması oyuna çok büyük bir eksi getirirdi. Ama şunu söylemeliyim ki yapımcı firma aslında grafiklerin üzerine çok fazla düşmemiş. Düşük sistemlerde bile çalışması için herşeyi detaylandırmamış. Daha çok oynanış üzerine çalışılmış. Bence grafikler gayet tatmin edici. Ama bu içerik ile çok iyi bir grafik olsa idi tarihinin en iyi oyunu olabilirdi. Sesler ve müzikler oyunun çok gerisinde kalıyor. Özellikler müzikleri pek beğenmedim.
Tips & Tricks
İçerik olarak verdiğim bu kadar bilgiden sonra eğer bu oyun bana göre derseniz bir kaç yardımcı ip ucu vermek istiyorum. İlk başta kazandığınız paralar ile mutlaka ek gruplar oluşturarak fosil çıkarmaya gidin. Ne kadar grubu ayrı yerlere yollarsanız o kadar çok fosil çıkar ki ne kadar fosil o kadar para demek. Parkınızın şekline çok dikkat edin. Asla otobur ve etoburları bir araya koymayın. Eğer hiç paranız kalmaz ise safari turundaki arabaya tıklayarak içerisine binin ve dinazorların resimlerini çekin. Bu resimler ile de para kazanabiliyorsunuz. Dinazorlarınız ile mutlaka devamlı ilgilenin. Herhangi bir hastalık durumunda derhan o dinoyu bayıltarak başka bir yere taşıyın. Hastalığını diğerlerine de bulaştırabiliyor yada delirip etrafı dağıtabiliyor. Bu konuda daha tedbirli olmak için kafeslere kameralar yerleştirin ki olabilecek en ufak bir olaydan bile hemen haberdar olabileseniz. Müşterilerinizin fikirlerini daima okuyun. Onların istediği gibi bir park yaparsanız direk müşteri sayısını ikiye katlayarak paraya para demezsiniz. Belli bir miktarda para kazandığınızda Research labratuarlarından yeni aletler ve ilaçlar yaptırın. Ve en büyük tavsiyem mutlaka oyunun Training bölümü oynayın. İnanılmaz detaylı bir Training bölümü yapmışlar. Komple bitirmek yaklaşık 1 gününüzü alıyor ve oyun hakkında herşey adım adım anlatılıyor.
Son Sözler:
Yıllardan sonra Jurassic Park konulu sağlam bir oyun yapıldı nihayet. Özelllikle strateji sevenler için biçilmiş kaftan. Ayrıntılı oynanışa rağmen yapılan basit menüler ile sizi sıkmadan oyuna devam edebiliyorsunuz. Görüntü olarak çok ayrıntılı gözükse bile bazı özellikleri kısarak çoğu bilgisayarda çalıştırmak mümkün. Önümüzdeki günlerde oyun patlamasının yaşanacağını düşünürsek bu süreye kadar Jurassic Park sizi idare edecektir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 829
favori
like
share