Lego'ların Yıldız Savaşları'na hazırlanın


Lego denince aklımıza çocukların birleştirerek araba, ev gibi oyuncaklar meydana getirdiği araç gereçler geliyor. Tabi bu oyunu da onlar gibi düşünürseniz, ne kadar yanılacağınızı az sonra göreceksiniz. Geçmişte Star Wars oyunlarını en azından bir yerlerde görmüş veya duymuşsunuzdur. Zaten Lego gibi oyuncaklarla ne gibi bir oyun yapılabilirdi? Onu da düşünmek lazım.

Oyunumuz

Yapım aksiyon macera tarzında, daha önceki versiyonunu oynamışsanız, karşınıza tanıdık bir oyun çıkacak. Yapıtın Story Mod'u üçe ayrılmış. Bu her parça da Star Wars filmlerine dayandırılmış.

Şimdi size bölümleri, kullanılan silahları anlatayım. Bölümlerden başlamak gerekirse; her biri sinema setini andırıyor. Her bölüm sahne benzeri parçalara ayrılmış durumda. Yani bizim alışık olduğumuz oyunların bölümlerine benzemiyor. Bunun en iyi yolu, sizin bu oyunu alıp görmenizden geçiyor.

Kameramıza gelince, oyunumuzda kameramız sabit, hareketlerimizin de sınırlı olmasından dolayı görüş açımız biraz dar ama ileriye baktığımızda ise bayağı bir mesafeyi görmek mümkün.

Oyuncaklarımızın marifetleri bize sunuyor, mesela Legoları kullanarak ev araba ve benzeri şeyler yapabildiğimizi söylemiştik. İşte oyunumuzda da bunun gibi bir özellik var. Mesela yıkılan duvar parçalarından kendimize oyun içerisinde kullanabileceğimiz araçlar üretebiliyoruz. Bu da benden size bir ipucu olsun. Bu tür şeylere gerçekten ihtiyacınız olacak. Mesela oyun oynarken bir duvar mı yıkıldı, hemen üçgen tuşuna basılı tutun ve karakteriniz size yeni bir alet yapıversin. Ayrıca düşmanlarınızı bir yere sıkıştırabileceğiniz aletler üretebiliyorsunuz. Bunların dışında on karakteri kontrol edebiliyorsunuz. Takım halinde veya teker teker olabiliyor bu. Tabii bu kontroller rasgele olmuyor. Oyunumuzun bir senaryosu var, her şey ona bağlı olarak cereyan ediyor.

Ayrıca birbirinden farklı birçok bina inşa edebiliyorsunuz. Sonic oyununu oynamışsanız bilirsiniz; oyun içerisinde yüksek yerlerden düştüğünüzde topladığınız altınlar dökülüverirdi. Lego Star Wars II'de ise bizden dökülen altınlar değil ama plastik parçalar.

İlerledikçe oyunumuzdaki bazı karakterleri bulacak veya kurtaracaksınız. Bunlar da gizli karakterlerin açılmasını sağlıyor, böylece oyunu farklı karakterlerle oynama şansınız doğmuş oluyor. Zaten Star Wars ve Lego karakterlerinin lisanslarının alınmış olması da bu iki oyunun rahatça kullanılabilmesini sağlamış durumda.
Önemli Notlar�

Lego Star Wars II gerçekten çok güzel bir oyun, yalnız oyunu almadan önce size bazı önemli bilgiler vereceğim. Birincisi oyunumuz piyasada bulunan nadir yapımlardan değil. Piyasada aksiyon/macera oyunu olarak baktığınızda Lego'dan çok üstün isimler bulabilirsiniz. Demek istediğim Lego bu oyunların en iyisi değil. Diğer yandan sabit kamera açıları bazen sinir bozucu olabiliyor. Bazen dönüşleri, yıkılan parçaları, hatta ve hatta gelen bir düşmanı bile göremeyebiliyorsunuz.

Bu kadar şey anlattıktan sonra oyunumuzun iyi olmadığını düşündünüz herhalde ama olaya bir de buradan bakalım; daha önceki yapımlara kıyasla baktığımızda, şimdiye kadar ki en iyi Star Wars oyunu olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca karakterimizi kendimize göre geliştirebiliyoruz. Bunu tabiî ki klasik yolla yapıyoruz. Yani parçaları birleştirerek. Ayrıca çok güçlü bir karakterin vücuduna kendi karakterimizin kafasını yerleştirdiğimizde, o güçlü karakterin tüm özelliklerinden faydalanabiliyoruz. Bunlar da tabiî ki oyunumuzu çekici kılan yanlarından. Ayrıca en çok oynayacağınız kısmı bence aynı anda iki kişi olarak oynayabildiğimiz kısım. Oyunda tek başınıza ilerlerken bir bakıyorsunuz ki, işin içinden çıkamıyorsunuz. Tam o sırada arkadaşınız diğer kontrol kumandasıyla oyuna start verdiğinde, sizin oynadığınız kısımdaki arkadaşlarınız arasına katılıveriyor. Böylece düşmanlarınızla iki kişi olarak savaşmaya başlıyorsunuz. Arkadaşınız sıkıldığında da istediği anda çıkabiliyor, çıktığı zaman da devreye yapay zekâ giriyor.

Lego Star Wars II ile ilgili olarak son sözlerim şu; bu oyun en azından alınması gereken bir oyun. Şu sıralar o kadar da güzel oyunların çıkmadığını düşünürsek ve de PlayStation 2'lerin duraklama dönemine girdiğini varsayarak düşünürsek, her PlayStation 2 sahibinin alıp oynaması gereken bir oyun diye düşünüyorum.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 335
favori
like
share