çocuk sağlığı - otizm
Bazı engelli bireyler zaman zaman kucaklamak, saçını okşamak, dokunmak, elini tutmak, öpmek gibi başkalarıyla fiziksel temas kurarak sevgi gösterisinde bulunmak isterler. Böyle bir davranış küçük çocuklar için kabul edilebilir. Ancak çoğu zaman yetişkinler için rahatsız edici bir davranıştır. Bu tür davranışları değiştirmek gerçekten çok güçtür. Çünkü sevgi şevkat isteyen veya bize sevgi şevkat gösteren birini geri çevirmek istemeyiz. Eğer engelli bireylerin toplum tarafından kabul görmelerini amaçlıyorsak bu tür davranışlar böyle bir amaca ulaşmada engel teşkil edecektir.

Emine 24 yaşlarında yaygın gelişim bozukluğu olan yetişkin bir kızdı. Emine'nin başkalarına sık sık yaklaşarak onları kucaklayıp öpmek gibi rahatsız edici bir davranışı vardı. Özellikle bu davranışı onların ev işleriyle uğraşan Meryem Hanıma yapıyordu. Meryem Hanım iyi niyetli biri olduğundan Emine'nin bu davranışını her zaman kabul etmekte ve onu övmekteydi. Annesi Emine'yi gün gezmelerine götürmek istiyordu. Ancak Emine'nin bu davranışından çekindiği için onu evden dışarı çıkarmak bile istemiyordu. Çünkü Emine bu davranışını başkalarına da yapıyor ve tepki görüyordu.

Bu durum Meryem hanımla konuşularak olumlu bir sonuca bağlandı. O da Emine'nin yetişkinler gibi davranmasının onun için daha iyi olacağına inanıyordu. Meryem Hanım Emine'nin sevgi gösterisini kabul etmeyip ona başka birisini sürekli öpmenin iyi bir fikir olmadığını sadece el sıkması gerektiğini söyledi. Sadece özel arkadaşları ve aile üyelerini kucaklayıp öpme davranışı kabul edilen Emine git gide daha fazla insanın elini sıkarak sevgi gösterisinde bulunmayı öğrendi.

Kaynak: Yardımcı Doçent Doktor Bünyamin Birkan

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share