Alternatif Tıp Tanımı - Alternatif Tıp Uygulamada Dikkat Edilecek Hususlar

Yüzlerce farklı felsefe ve dinden köken alan alternatif tedaviler genellikle, ideolojik temellidir. Bu tedavilerin çoğu, güvenliliği ve etkililiği belirleyen bilimsel araştırmalarla desteklememektedir.
Alternatif tıp uygulamalarını seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar;
• Hizmetin Niteliği hakkında bilgi alınız: Sunulan hizmetin tıbbi açıdan güvenirliği ve standartlara uygun olup olmadığını araştırın; bu konuyla ilgili devlet ya da yerel idareler ve tüketici kuruluşlarıyla temas kurun; uygulayıcın muayenehanesinde, klinikte ya da hastanede ziyaret edin ve bu hizmetten yararlananlarla görüşün.
• Uygulama yapanın özellikleri araştırılmalıdır: Herhangi bir alternatif tıp uygulayıcısının eğitimi, niteliği ve yeteneği yakından araştırılmalıdır. Alternatif tıp, konvansiyonel tıp kadar iyi düzenlenmemiştir.
• Güvenlilik ve etkinliği bilinmelidir: yapılan uygulama veya ürün hiçbir zarara yol açmamalı ve istenilen yararı sağlamalıdır. Herhangi bir alternatif ya da tamamlayıcı tedavinin güvenliliği ve etkililiğiyle ilgili özel bilgiler verilebilmelidir.
• Maliyet araştırınız: Birçok alternatif tedavi sigorta kapsamı dışında kaldığından, bu tedavilerin maliyetini hakkında en başında bilgi alın ve karşılaştırma yapın.
• Hekiminize danışın: Her tip tıbbi tedaviyi mutlaka hekiminize danışın. Mevcut hastalıklarınız veya tıbbi geçmişiniz alternatif tıbbi uygulama ile çakışabilir. Bu durum sağlığınız daha kötüye götürebilir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 333
favori
like
share