Süs Bitkisi - Süs Bitkileri
Doğada bulunan veya tarla ve seralarda yetiştirilebilen bütün bitkiler değişik yerlerde ve değişik amaçlar için süs bitkisi olarak kullanılabilir. Daha iyi anlaşılması açısından bunları 4 bölümde toplayabiliriz :

* Kesme çiçekler
* İç mekan süs bitkileri
* Dış mekan süs bitkileri
* Doğal çiçek soğanları

1. Kesme Çiçekler

Buket sepet çelenk yapımında kullanılan bitkilerdir. Karanfil Gerbera Kesme Gül Kasımpatı Glayöl gibi genellikle uzun saplı çiçeklerdir. Dünya da ve Türkiye de ticareti en fazla yapılan çiçeklerdir. Serada veya tarlada yetiştirilirler .

Kesme çiçekler kendi aralarında üçe ayrılır:

* Soğanlı rizomlu kesme çiçekler (LaleGlayöl Frezya)
* Aşı veya çelikle çoğaltılan kesme çiçekler (Gül Karanfil)
* Tohumdan üretilen kesme çiçekler (Şebboy Aster Hüsnüyusuf)

Tohumdan yetişen kesme çiçek şebboy serası

[COLOR="orange"]2. İç Mekan (Saksı-Salon) Süs Bitkileri
Salon oda ve büro gibi iç mekanların dizaynında kullanılan bitkilerdir. Yaprak güzelliği dekoratifliği veya çiçek özellikleri için yetiştirilir. Deve Tabanı Kauçuk Fil Kulağı Aralya Şeflera Afrika Menekşesi Onbiray vb. gibi binlerce bitkiyi bu grupta kullanabiliriz.

[COLOR="orange"]4. Doğal Çiçek Soğanları

Türkiye�nin doğası bitki çeşidi bakımından çok zengindir. Sadece ülkemizde yetişen ve ülkemiz orijinli bir çok endemik bitki türleri vardır. Kardelen Safran Sıklamen ve Göl Soğanı kanuni izinler alınarak doğadan sökülerek yurtdışına ihraç edilmektedir. Ancak bunların doğal dengeyi bozmamaları için tarlada yetiştirilmesinde fayda vardır. Örnek olarak Mis Zambağı (Lilium candidum) gösterilebilir.

Soğanı ihraç edilen Mis Zambağı (Lilium candidum)

1.3. Süs Bitkileri yetiştirme Alanları

Süs bitkileri genel olarak cam veya plastik örtülü seralar büyük tarlalar veya küçük arazilerde yetiştirilebilirler. Eğer iç mekan süs bitkisi yetiştirilecek ise ısıtma sistemi iyi olan plastik veya cam seralar kullanılır. Kesme çiçek yetiştirilecek ise özellikleri iyi olan tarlalar veya bu tarlalar üzerinde kurulmuş seralar gerekir. Kesme çiçek yetiştirilecek olan tarla veya sera toprağının süzek verimli ve taban suyu derinde olmalıdır. Dış mekan süs bitkisi yetiştirilecekse de aynı durum gerekmektedir. Toprak drenajı iyi olmalı verilen fazla su akıp gitmelidir. Dış mekan süs bitkisi yetiştirilecek olan yerlerde torbalama için toprak temini kolay olmalıdır. Çünkü dış mekan bitkilerinin çoğu teneke ve torbalarda yetiştirilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1127
favori
like
share