Dövüş arenalarını kanla kaplamanın zamanı geldi.


Atari salonlarının revaçta olduğu dönemlerde, salon sahiplerinin ceplerini dolduran belli başlı bir kaç oyun vardı. Bunların en başında hiç şüphe yok ki Street Fighter gelir. Yıllarca harçlıklarımızı sarı jetonlar ilke takas etmeye zorlayan bu dövüş oyunu salondaki gerçek rakiplere meydan okuma anlamına geldiğinden çok tutulmuş, kısa sürede ikincisinin yapılmasına sebep olmuştu. SF2'nin salonlarda boy göstermesinin ardından jeton satışları kat be kat artmış, bir salona 3 SF2 makinesi yetmez olmuştu. Hatta SF sevgisi öyle bir boyuta ulaşmıştı ki; oyunun abuk subuk modları yapılmakta, Street Fighter 2.5, 2.75 gibi garip numaralarla aslında değiştirilen bir iki renk ve kod dışında orijinal oyundan hiç bir farkı olmayan pek çok oyun boy göstermeye başlamıştı.

Gün gelip de Midway isimli firmanın bol kanlı Mortal Kombat oyunu salonlarda boy gösterince bir anda tüm işler tersine döndü. İlk bakışta gerçek oyuncuların canlandırdığı karakterleri ile dikkat çeken oyun daha sonra bol kanlı yapısı ve hiç bir oyunda olmayan Fatality adındaki dehşetli bitirici vuruşları ile her oyuncunun gönlünde taht kurmuş, atari salonlarının yeni kralı olmuştu. Aradan geçen yıllar Atari salonlarına olan ilgiyi azalttı ama Mortal Kombat'a olan ilgi hiç bir zaman bitmedi. Dönemin tüm konsollarına birer kopyası yapılan MK, gelişen teknolojiye de ayak uydurarak 3 boyutlu olarak günümüze kadar ulaştı.

En son 2002 yılında oynadığımız MK:Deadly Alliance, değiştirilen oyun sistemi ile önce tepki toplamasına rağmen kısa sürede kendini sevdirmeyi becerdi. Eklenen pek çok karakter her karaktere verilen farklı dövüş stilleri tekrar oynanabilirliği arttırınca satış grafiğinin yükselmesi kaçınılmazdı. Nihayet günümüze geldiğimizde yaklaşık bir senedir tüm oyun severler tarafından merakla beklenen MK:Deception piyasaya sürüldü ve kanlı dövüş seanslarımız yeniden başladı.

Kötülerin şahı Dragon geri dödü, şimdi dövüş zamanı

Deadly Alliance ile 3. boyuta geçen oyun aynı zamanda oynanış olarak ta farklı stilleri barındırarak hayranlarını sevince boğmuştu. MK: Decemption'ın da bir önceki oyunun daha geliştirilmiş bir modu olarak düşünmemiz gerektiğinden evvelki oyunda ne varsa burada da bulmamız mümkün. Üstelik fazladan eklenen ve ilk duyulduğunda "bunun Mortal Kombat ile ne alakası var?" dedirtecek tarzdaki puzzle ve chess modları oyuna çok ayrı bir hava kazandırmış.

Oyunun mükemmel açılış demosunu izledikten sonra geniş bir ana menü ile karşılaşıyoruz. Bilindik oyun modu olan Arcade ile karşımıza çıkanı dövebiliyoruz ancak Mortal Kombat: Deception'u farklı kılan; yeni eklenen oyun modları. Bu sene eklenen puzzle ve chess modları başlı başına oyun sayılabilecek kadar yenilik getiriyor. Geçtiğimiz oyunda olan senaryo modunun daha geliştirilmiş hali ise yine bizleri bekliyor.

Bu sene senaryo modunu basit bir RPG oyununa çevirdikleri gözüküyor. Bu modda henüz öğrenci olan bir dövüşçüyü alıp uzun sınavlardan geçirerek başarılı ve saygı değer bir dövüşçü olana dek kullanıyoruz. İlerleyiş ise 3 görüş açısından oluyor. Tıpkı RPG'leri anımsatacak haritalarda hatırı sayılır büyüklükteki kasabada evler arası dolaşıyoruz. Karakterlerle etkileşime girip diyaloglar kuruyoruz. Hikaye son derece çizgisel ilerlese de gizli yerlerde bulunan sandıklar ve renkli objeler oynanabilirliği arttırıyor. Bu objeleri toplamamız halinde sayısı 100 leri bulan gizli kıyafet, arena, karakter gibi pek çok seçeneği kullanılabilir hale getiriyoruz. Kısacası geçtiğimiz seneki senaryo modu düşüncesini tam anlamıyla oturtmuşlar diyebiliriz. Üstelik bu sefer ki basit bir RPG oyunu edası ile ilerlediğinden gayet başarılı diyebiliriz.

İki yeni mod; Chess ve Puzlle

Puzzle modu tıpkı isminden de anlaşılacağı üzere basit bir bulmaca oyunu. Aynı renk küplerin üst üste gelmesini sağlayarak puan toplamaya çalışıyoruz. Üst üste biriktirdiğimiz aynı renkteki küreleri patlatıp rakibimizin bölümüne yolluyor ve onun işini zora sokmaya çalışarak bölümü bitirmeye gayret gösteriyoruz. Bu mod aslında basit tetris makinelerinde gördüklerimizden pek farklı değil. tek güzel yanı ise oyunu oynarken verdiğiniz tepkilere ve kararlara göre aşağıdaki karakterlerin de dövüşüyor olması. Eğer oyunda başarılı iseniz karakteriniz rakibine yumruklar fırlatıyor, hata yaparsanız yumruk yiyor. Oyunun sonu ise mutlaka bir fatality hareketi ile sonuçlanıyor. Puzzle modunu belki de en oynanabilir kılan ve sevimli yanı, karakterlerinizin daha küçük ve komik hallerinin yer alması. İyi veya kötü ayırt etmeden bu moddaki tüm karakterler özellikle komik olmak üzere dizayn edilmiş.

Chess modu ise şaşırtacak kadar kaliteli ve çok akıllıca tasarlanmış satranç oyun sunuyor. "Mortal Kombat ile satrancın ne alakası var?" demeyin, yapımcılar öyle akıllıca bir iş çıkartmışlar ki belki de Mortal Kombat'ın en alınası yönü bu. Chess moduna başladığımızda hemen takım üyelerimizi oluşturuyoruz. Önce bir takım lideri seçiyoruz, bunu satrançtaki şaha benzetebiliriz. Ardından satrançtaki diğer taşları oluşturacak şekilde adamlarımızı belirledikten sonra son olarak piyon olarak kullanacağımız en önemsiz gibi gözükse de oyunun kilidini teşkil eden adamımızı seçip oyuna başlıyoruz. Oyunun iskeleti tıpkı satrançta olduğu gibi; sırası gelen hamlesini yapıyor taşlar birbirini yiyerek, şah mat olana kadar devam ediliyor.

Adı her ne kadar Satranç olsa da oyunun temelleri epeyce farklı. Bir kere tüm karakterler dört bir yana hareket edebiliyorlar ve oyuna etki edecek önemli özelliklerinizi kullanabiliyorsunuz. Sıranız gelip adamınızı hareket ettirmeniz gerektiğinde hemen altında oklar çıkıyor ve nerelere kadar gideceği gösteriliyor. İstediğiniz noktayı seçip sıranızı salıyorsunuz. Farklı takımdan iki karakter aynı karede buluştuğu zaman ekran yaklaşıyor ve bu iki karakter arasında bildiğimiz Mortal Kombat maçını yapıyoruz. Tek raund üzerinden yapılan maçı kazanan karenin sahibi oluyor diğer karakter yok oluyor. Modun genel yapısı bu şekilde ama demin de bahsettiğim gibi oyuna etki edecek bazı güçleriniz var. Maç esnasında her biri sadece bir defaya mahsus olmak üzere büyü güçlerinizi kullanabiliyorsunuz. Bunlar; karakterler arası değiş tokuş, bir karakteri her hangi bir kareye ışınlama, istediğiniz karakteri tek seferde öldürebilme gibi önemli ve oyuna etki edebilecek kabiliyetler. oyun içi başarı kadar büyüleri akıllıca kullanmanın da gerekli olduğu ortada.

24 savaşçı, üçer dövüş tekniği, sonsuza uzanan dövüşler

Buraya kadar oyunda yeni ne var ne yok anlattık. Üstelik bunların çoğu oyunun detayları değil genel oyun yapısı idi. Mortal Kombat hayranlarının asıl merak ettiği; hangi karakterlerin bulunduğu, kaç farklı hareketin olduğu, comboların nasıl olduğu, pistlerin ne kadar yaratıcı olduğu ve belki de en önemlisi oyunun ne kadar kanlı olduğudur? Hepsine tek seferde verilecek yalnızca bir cevap var; "hepsi tam istediğiniz gibi."

Oyunun başında 24 karakter içinden 12�sini seçebiliyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere oyunlarda başarı sağlayarak kapalı olan karakterleri açabiliyoruz. Her karakterin kendine ait hareketleri ve silahları var. Tıpkı bir evvelki oyunda olduğu gibi her karakterin üç farklı dövüş stili mevcut. İlk iki teknik birbirinden hız olarak farklı olsa da üçüncüsü silah kullanılan olduğundan daha etkili. Sol trigger tuşu ile oyun esnasında istediğimiz an değiştirebileceğimiz bu stiller dövüşlerin ana temasını teşkil ediyor. Her bir karakterin kendine ait 50 civarında farklı vuruş tekniği var. 24 savaşçının farklı tekniğini olduğunu hesaba katarsak dövüşlerin ne kadar görkemli olacağını tahmin etmemiz kolay olacaktır.
Elbette dövüş stillerini iyi kullanmak kadar, özel hareketleri bilmek ve arenaların nimetlerinden faydalanmak bir o kadar önemli. Her arenanın kendine has özelliği var. Kimileri tuzak dolu kimileri bir kaç kattan oluşuyor. Bazılarının yan tarafı uçurum kimisi ise kazıklarla dolu. Kısacası sadece düşmanınıza değil pistin durumuna da dikkat etmeniz gerek. İyi bir dövüş çıkartıp rakibinizi tek vuruşluk canı kalır halde bıraksanız dahi yanlışlıkla pistten aşağı düşmeniz raundu kaybetmenize yol açıyor. Tabi tam tersi olursa değmeyin keyfinize. Kısacası pist dışındaki tuzaklar oyunun büyük zevk kaynağı.

Şeytan ayrıntılarda gizlidir

Konu MK: Deception olunca sabaha kadar konuşmak mümkün. Oyunun her yerinden ayrıntı her noktasından kan fışkırıyor. Grafikler konsolun sınırlarını zorlar nitelikte. Çevre dizaynı mükemmel olduğu gibi kırılıp dökülen cisimler, sürekli hareket halinde olan arka planla birleşince oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor ortaya. Kan efekti zaten söylemeye gerek yok oldukça abartılı ve bu abartı MK'a fazlasıyla yakışıyor. Animasyonlar gayet güzel, fatality'ler ise kelimelere sığmayacak kadar görkemli. Kontrol konusunda ya biraz daha iyiye gidilmiş ya da Deadly Alliance'ı oynadığım için bana kolay geldi tam çözemedim ama kötü olmadığı kesin. Oyunun grafiksel olarak tek eksisi, senaryo modunda kalitenin düşmesi. Normal oyun ile senaryo modu arasındaki grafik seviyesi göz yumulmayacak kadar fazla. Aynı şekilde senaryo modunun dövüş kısımları haricindeki animasyonlarda bir o kadar yapay.

Mortal Kombat'ın sesleri her zaman iyi olmuştur. Kalın sesli, karizmatik anonsörümüz yine oyuncuları havaya sokacak tarzda sözler sarf ediyor. Karakter seslendirmeleri aynen eski oyunlarda olduğu gibi. Kan efektleri ise müthiş. Atılan her yumruğun ardından fışkıran kanın yere düşüşünü bile işitebiliyorsunuz. Tuzaklara yakalanıp parçalanan ya da kazığa düşen karakterlerin haykırışları ve vücut parçalarının ayrışma sesleri, Mortal Kombat sevenlerini oyuna bir kez daha hayran bırakacak nitelikte.

Gelelim oyunun multiplayer moduna. Midway bir dövüş oyununa ne kadar online oynama imkânı sunulabilirse hepsini eklemiş. Tek kişilik modda oynayabileceğiniz tüm oyunları çoklu oyuncu modunda da oynayabiliyorsunuz. Aynı konsola 4 tane pad takıp 4 kişi aynı anda oynayabileceğiniz gibi online oyun oynayabileceğiniz Xbox Live! desteği de mevcut.

Bu ara piyasaya epeyce dövüş oyunu çıktı ve ne yalan söyleyeyim her biri gayet başarılı. Ancak bir gerçek var ki; Mortal Kombat'ın kalbimizdeki yeri bir başka. Zaten Mortal Kombat hayranı iseniz bu yazıyı oyunu almış olarak okuyorsunuzdur eğer almadıysanız ve bir evvelki oyundan çok fazla yenilik içermediği endişesi taşıyorsanız hiç durmayın; Mortal Kombat: Deception'ı edinin, oynayın, oynatın!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1890
favori
like
share