Yanlarından 2 km/sa hızla geçerken kendilerini can havliyle sağa sola atan insanlara ne kadar katlanabilir ki insan!!!


Bu oyunu Microsoft yapmış, ben kişisel olarak Microsoft�un yaptığı oyunlara hep bir önyargıyla yaklaşırım. Çünkü strateji oyunları dışında yaptığı oyunlardan (Age of Empires serisi) pek keyif aldığımı söyleyemem. Özellikle de Midtown Madness 1 ve 2 gibi akıllara zarar, insanı sinir hastası yapabilecek oyunlarını da gördükten sonra önyargım katlanarak artmıştı. Siz yanlarından 2 km/sa hızla geçerken kendilerini can havliyle sağa sola atan insanlara ne kadar katlanabilir ki insan!!!

Ama bu sefer vücudunuza bol bol adrenalin pompalayacak bir oyun var karşınızda. Adı üstünde MotoCross Madness 2, bir motocross oyunu. Çeşitli markalarda ve modellerde cross motosikletleri kullanarak çeşitli ortamlarda keyfin doruklarına çıkıyoruz. Sık sık boynumuzu, belimizi kırıyoruz ama yine de kalkıp motorun üstünde yola devam ediyoruz :)...

Oyunda Baja, Freestyle Stunt Quarries, Enduro, Nationals, Supercross, Pro Circuit,
Moto-Tag adlı yarış modları bulunuyor.

Baja: Bu modda rakiplerinize karşı yarışıp, açık arazide belli bir sıraya göre veya rasgele dizilmiş kontrol noktalarından geçmeniz gerekiyor, bu bölümde herhangi bir rota sıkıntınız yok, keyfinize göre dağ taş demeden yarışabiliyorsunuz. Gitmeniz gereken yön size yeşil bir ok yardımıyla gösteriliyor.

Freestyle Stunt Quarries: İşte bu mod benim oynarken en çok keyif aldığım, havada en akla zarar, en deli hareketleri yaparak rakiplerinize karşı puan topladığınız bölüm. Bu bölümde hiçbir kısıtlama olmadan aşırı geniş arazi içinde tepelerden vadilerden, kısacası uçmanıza elverişli her yerden atlayarak havada mümkün olduğu kadar zor hareketleri yaparak puan topluyorsunuz. İster istemez �Hadi leeeen� dedirten uçuşlar ve konuşlar veya konamayışlarla karşılaşsanız da kesinlikle çok keyifli bir bölüm. (Not: Oynarken size havada 2 farklı hareketi yaptıracak kadar vakit bırakan bir uçuş yaptıysanız muhtemelen inmeyi beceremeyeceksiniz demektir :) Ancak bunu başarırsanız çok yüksek bir puan alıp bir anda ilk sıraya oturabiliyorsunuz)

Enduro: Bu modda yine dağa taşa yayılmış olan yarış ortamında rakiplerinize karşı kontrol noktası kovalıyorsunuz. Ancak bu modun Baja�dan farkı, çok fazla sayıda nesneyle, ağaçlar, kaktüsler, binalar, otomobil � kamyon gibi araçlarla da baş etmenizin gerekmesi.

Nationals: Yine açık alanlardasınız, ancak bu sefer nereden nereye uçtuğunuzun, hangi rotayı takip ettiğinizin önemi var, eğer hazırlanmış rotadan çıkarsanız rotadan çıktığınız yerden tekrar rotaya girene kadar sonunculukta kalıyorsunuz. Oldukça zor ancak bir o kadar da eğlenceli bir mod.

Supercross: Bu moddaysa büyük bir salonda yarışıyoruz. Yine üzerinde gitmemiz gereken bol sıçramalı, çukurlu tepeli bir rotamız var. Bizi izleyen ve eğer havada vakit bulursak yaptığımız delice hareketlere (stunt) alkış tutan bir kalabalığın karşısında yarışıyoruz. Rotadan çıkarsak yine rotadan çıktığımız yere dönene kadar yarış sonuncusu sayılıyoruz.

Pro-Circuit: Bu moddaysa motocross�u profesyonelce oynuyoruz. Bir çaylak olarak başlıyor ve profesyonel bir yarışçı olma yolunda yarışıyor ve sponsorlar ediniyoruz, para kazanıyoruz.

Moto-Tag: Sadece çok oyunculu oyunlara has bir mod. Bir çeşit ebelemece oyunu. Birisi kaçıyor ve diğerleri onu kovalıyor.
Oyun modlarının ardından oyunun grafiklerine gelelim. Oyun görsel açıdan oldukça başarılı ve dolayısıyla keyif verici. 320x200�den 1920x1080�e kadar değişen bir aralıkta ekran çözünürlüğü desteği var ve bazı 3D geliştirmelerine izin veriliyor. Yarışları yaptığımız bütün ortamlar oldukça geniş ve güzel çizilmiş. Her ne kadar sınırsız genişlikte görünseler de yine de her ortamın bir sınırı var tabii ki. Bu sınırlar görünmez birer bariyer gibi yolunuzu kesmiyor ancak o sınırı geçtiğiniz an motosikletiniz ve siz haritanın en ortasına kadar fırlatılıyor ve komik bir düşme efektiyle yere çakılıyorsunuz. Sınırlanmak hoş olmasa da sınırlanma şekli hoş olmuş. Motosiklet ve binici çizimleri ve kaplamaları da oldukça güzel, eklem hareketleri oldukça gerçekçi. Bir de ekran kartınızda FSAA (full screen antialiasing) özelliği varsa tadından yenmez görüntüler elde ediyorsunuz. Oyunda görsel açıdan dikkat çeken tek kusur kapalı alanlardaki seyircilere hiç önem verilmemiş olması, seyircilerin oturması gereken yerde rengarenk noktalardan başka bir şey yok.

Oyunun sesleri mükemmel olmasa da başarılı sayılır. Motor sesleri gerçekçi, oyunda pek fazla müzik yok. Motosikletinizin zeminde gidiyor olduğunu belli eden sesler de oldukça zayıf. EAX ses özellikleri destekleniyor ancak, oyunda çok dikkat çeken bir ses kusuru var: Motosikletiniz bir yana siz bir yana fırlarsanız ki bu hemen hemen her zaman oluyor :) sizin uflamalarınız motosikletin gittiği taraftan geliyor. Yani binici bir yana uçmuş ve sağa sola çarptıkça ufluyor ama uflamaları 50 metre uzakta motosikletin olduğu yerden geliyor.

Oyunun kontrolleri de oldukça alışması kolay şekilde düzenlenmiş. Yön tuşlarıyla hızlanıp fren yapıyoruz, yönümüzü belirtiyoruz, ve klavyenin sol tarafındaki harflere dağılmış tuşlarla da hava hareketlerini ve stuntları yapıyoruz. Bunlar motosikletin önüne doğru abanma/ayağa kalkma, motosikletin arkasına doğru abanma/ön kaldırma gibi hareketler ve havada yön tuş kombinasyonlarıyla kullanacağınız stunt hareketlerini belirliyorlar. Stunt hareketlerini (havada delice hareketler) yapmak için havaya uçtuktan sonra büyük çoğunlukla motosikletin önüne doğru abanmanız gerekiyor aksi halde motosikleti elinizden kaçırabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

Oyun alıştıktan sonra fazla zor değil ve saatlerce hiç sıkılmadan oynanabilecek türden. Her oyun modunda onlarca sayıda aşırı geniş harita bulunuyor. Ayrıca oyunun sitesinde de download linki bulunan ([URL]http://www.rainbowstudios.com/motocross2/downloads/mcm2te.exe) harita editörüyle kendi haritalarınızı kendiniz de hazırlayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak, oynadıktan sonra bir çok kişi kesinlikle kendisine bir cross motor edinmeyi aklına koyacak. Yarış simülasyonlarından hoşlananlara kesinlikle tavsiye edebileceğim oldukça zevkli bir oyun Motocross Madness 2.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 791
favori
like
share