EA Sports'un NBA Street serisi Live'ın çehresini değiştiriyor.


EA Sports'un NBA Street ve NBA Live gibi basketbol oyunlarını FIFA serisine göre her zaman daha başarılı bulmuşumdur. FIFA'nın PES karşısında mağlup durumda olması bir yana, EA basketbol kulvarında neredeyse tek başına koşmasına rağmen son zamanlarda basketbol oyunları konusunda iyice atağa kalktı. Bilirsiniz EA Sports bir oyunda dikiş tutturdu mu her sene bir iki değişiklik yaparak aynı oyunu önümüze sürer; FIFA da zaten EA'nin bu konuda ki en önde giden oyunu. Doğruyu söylemek gerekirse NBA Live serisi de yakın zamana kadar bu şekilde karşımızıa çıkıyordu; ama ne zamanki EA Sports'un NBA Street serisi ortalıkta boy göstermeye başladı, Live'in çehresi de o zamandan beri bir değişime girdi.

NBA Street'in Live serisine olan etkisine geçmeden önce oyunun içeriğine şöyle bir bakalım: Salondan içeri ilk girdiğinizde Game Modes, NBA All-Star Weekend, Freestyle Challenge ve My NBA Live başlıkları ile karşılaşıyorsunuz. Game Modes her zamanki tanıdık içeriği olan: Season, Playoffs, 1 on 1 ve Individual Practice ile yüzümüze gülümsüyor; fakat bu seyirciler arasında asıl ilgimizi çeken Dynasty Mode ve Slam Dunk School oluyor.

Dynasty Mode oyunun bir nevi menajerlik olarak tabir edebileceğimiz bölümü. Bu oyun modunda yeni NBA sezonu öncesi takımınızı belirliyor ve sezon hazırlıklarına başlıyorsunuz. İlk etapta isterseniz kamp yapma şansınız oluyor ve takımınızı sizin belirleyeceğiniz şekilde çalıştırma imkanına kavuşuyorsunuz. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse; size belli bir oranda puan veriliyor ve bu puanları kondisyon, atak ve şut benzeri kriterlere göre dağıtmanız isteniyor, bu şekilde de takımınızı sezona hazırlamış oluyorsunuz, tabi bunun etkisini sezon boyunca da hissediyorsunuz. İkinci kısımda ise sezon takvimi önünüze geliyor ve burada maç günleri gibi çeşitli detayları görüyorsunuz. Daha sonrasında ise ister simulate ile ister maçları oynayarak yolunuza devam ediyorsunuz, burada yeni oyuncuları draft etme vs. gibi daha bir çok detay da sizi bekliyor.

NBA Street'in havasını hissederken...

Slam Dunk School ise adından da anlaşılacağı gibi NBA Street'in havasını ilk hissettiğiniz yer oluyor. Burada bulunan videolarda oyundaki artistik smaçların yapılışı anlatılıyor, gösterilen ve anlatılanlardan sonra sonunda siz bir şeyler anladığınıza kanaat getiriyorsunuz ve yine burada bulunan practice modu ile gördüklerinizi uygulamaya çalışıyorsunuz. Tabi olayın göründüğü kadar basit olmayışını anlamakta da gecikmiyorsunuz, aslında zorluktan ziyade asıl önemli nokta hareketlerin çeşitliliği ve zamanlamanın önemi. Sağ analog çubuktaki R3 tuşunu bile kullanabildiğiniz bir sürü kombinasyonla aklınıza gelebilecek her çeşitte smaç hareketini yapmak mümkün. Burada tek tek sayamayacağım ama her sene yapılan NBA Slam Dunk yarışmalarında gördüğünüz hareketlerden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Topu yerde sektirip havada yakaladıktan sonra bacağınızın arasından geçirip ters bir smaçla sonuca gitmek en basit örnek olur sanırım.

NBA All-Star Weekend

Salonun köşesini döndükten sonra Freestyle Challenge tribününde bulunan Slam Dunk Showdown ve 3 Point Showdown'daki hareketi sezeceksiniz. Bu modlarda istediğiniz oyuncuları seçerek ister CPU'ya karşı ister arkadaşlarınızla kapışabiliyorsunuz. Tabi Slam Dunk yarışması asıl ilginizi çeken şey olmuştur, burada belli bir zaman limiti yok. Bölünmüş ekranda oynadığınız bu modda, tamamiyle serbest bir şekilde az önce öğrenmiş olduğunuz smaç hareketlerini yapmaya çalışıyorsunuz ve buna göre puan kazanıyorsunuz, belli bir puana ulaşan oyuncu da yarışmayı kazanıyor. Unutmadan, yaptığınız başarısız denemeler ya da hareketler de size eksi puan olarak dönüyor.

Freestyle Challenge'ın sağındaki ışık oyunlarının olduğu yerde ise NBA All-Star Weekend tüm ihtişamıyla karşınızda beliriyor ve siz asıl şovun burada olduğunu hemen anlıyorsunuz. Buraya girip yarışmak istiyorsanız Slam Dunk School'daki Tutorial bölümlerini yalayıp yutmuş olmalısınız. Her sene NBA'de yapılan bu şov bölümünde ise Rookie Challenge, 3 Point Shootout, Slam Dunk Contest ve NBA All-Star Game bulunuyor. Aslında tüm bu seçeneklerin ne olduğu belli ama burada olaylar ciddi anlamda şov havasında geçiyor. Mesela Slam Dunk yarışmasına tüm oyuncularla katılamıyorsunuz ve kurallar farklı. Katılacak oyuncuların Vince Carter ve McGrady gibi artistik hareketlere müsait oyuncular olması gerekiyor ki her takımda bu tip oyunculardan ancak bir ya da iki tane bulunuyor. Bunun dışında her round'da hareketinizi yapmak için tek smaç hakkınız var ve jürinin vereceği puanlara göre oluşturulmuş bir eliminasyon sistemi var. Yalnız bu modlardaki atmosfer gerçekten çok iyi: ışıklar, anonslar, oyuncuların artistik sevinç hareketleri falan gerçeğini aratmıyor.

Son olarak My NBA Live ise oyunun içerisinde çeşitli şekillerde kazanacağımız freestyle puanları ile satın alabileceğimiz bir yığın Nike/Jordan ayakkabısı, aksesuar, forma gibi bir yığın ıvır zıvırı satın alıp; oyunda elde ettiğimiz başarıları görebileceğimiz yer oluyor.

Şimdi buraya kadar anlattıklarım işin biraz şov bölümüydü ve bence NBA Street oyunlarının Live'e olan etkisiydi. Tabi bu etkinin oyuna inanılmaz büyük bir katkısı olup Live'e yeni bir anlayış getirdiğini de belirtelim, dahası bu olay NBA Live serisini FIFA'nın düştüğü tekdüzelik durumundan da kurtarmış oldu ve bence bu şov kısmı Live serisinin gelecek oyunlarında da geliştirilerek devam edecek.
Klasik oynanıştan bahsetmek gerekirse...

Training, 1 On 1 ve Slam Dunk modlarında işin şov kısmını uygulayabilsenizde haliyle normal maçlarda bu mümkün olmuyor, fakat smaç tuşu ile estetik hareketler yapabilmek mümkün, zaten şut ve smaç tuşlarının birbirinden ayrı olması, aynı zamanda da genelde pivotların kullandığı topla beraber içeriyi zorlama hareketinin bulunması farklı aksiyonları da birlikte getiriyor. Unutmadan, sağ analog çubukla reverse hareketi gibi çeşitli top sürüş cambazlıkları yapabilmek de mümkün. Oyun ise biraz sizin stilinize göre biraz da seçtiğiniz zorluk seviyesine bağlı olarak şekilleniyor; fakat oyunun eskiye göre zorlaştığını söylemek mümkün. Gözüme çarpan bir olayda şu; siz defans yapan oyuncular kolay adam geçirip basit sayı yenmesin diye zorluk seviyesini arttırma gereği duyuyorsunuz, zaten oyuna alıştıktan sonra yapılması gereken de bu, fakat böyle yapınca da bazı sayıları atmak zorlaşıyor. Mesela çok iyi şutörler bile bomboş üçlükleri arka arkaya kaçırabiliyor, ya da smaca giden dev bir oyuncu normalinde olması imkansız bir şekilde faul yapılmadan blok yiyip sayı yapması engellenebiliyor. Tabi bu olaylar her zaman olmuyor ama bu durumların sinir bozduğu olmuyor da değil hani.

Pas arası yaparak top kapabilmekte kolaylaşmış, hele hücum sırasında fazla top dolaştırırsanız hücumun karşı takıma geçme şansı yüksek, buna karşılık oyuncular ellerindeki topları daha zor kaybediyorlar, kısacası top süren oyun kuruculardan pas arası yapmadıkça top kapmak biraz zor. Defans sırasında ise kontrolünüzdeki oyuncuyu sabit adam haline getirip rakibe hücum faul yaptırabilmeniz de lehinize olabilir, tabi bu sırada yapacağınız küçük bir zamanlama hatası basit bir sayı yemenize ve üstüne üstlük basket+faul'a sebep olabiliyor. Bunların dışında gerisi bildiğiniz gibi sayılır, tabi işin taktik boyutunda farklı stratejilerle oyunu şekillendirebilmeniz de mümkün. Sonuç olarak oyun tek kişi ile Slam Dunk gibi bölümlerde kendini kurtarıyor; fakat maçların tadı gerçek bir oyuncuyla oynandığında çıkıyor. Emin olun arkadaşlarınızla saatler boyunca yapacağınız maçlar oldukça heyecanlı geçecektir...

Grafik konusuna da çok fazla değinmeyeceğim çünkü alışık olduğumuz bir şekilde oyuncuların hemen hepsi birebir modellenmişler ve çok iyi gözüküyorlar. Smaç hareketleri ve animasyonlar ise estetik açıdan çok iyiler, ayrıca hareketlerdeki yumuşaklık gerçeklerini aratmıyor. Oyunun içeriğinde bulunan 15 civarındaki müzik parçası ise gerçekten çok kaliteli, hatta bazı parçalar sırf dinlemek için menülerde gereksiz yere dolaşmanıza bile sebep olabilir. Diğer ses efektlerine falan da değinip sıkmak istemiyorum, ama her şey eskisi gibi, yani kaliteli.

Ehh... söyleyecek daha fazla da bir şey yok, EA Sports, NBA Live 2005 ile basketbol oyunlarında kesinlikle bekleneni veriyor, gerçi beğenseniz de beğenmeseniz de başka şansınız yok ya, hadi neyse... Yakında çıkacak olan NBA Street: Volume 3 ile de eminim başarılı olacaklar.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 362
favori
like
share