nasır nedir - nasır tedavisi
Nasır derinin kalınlaşmasıdır.Vücut kendisini korumak için nasır oluşturur.Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur.Vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu.

Ayakkabılar ve Nasır
Ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur, küçük giyerseniz basınç oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir.Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.Ne büyük nede küçük.

Yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur.

Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur.

Ayak Şekli ve Nasır
Ayak'ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü zaman bütün kemikler aynı anda çökmez.Bazen ****tarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için bütün ağırlığı o taşır.Ve bu nedenle nasır o bölgede oluşur.

Nerede Oluşur?
Basıncın ve sürtünmenin olduğu her yerde.
Yani; parmak üstleri, parmak araları, tırnak kenarları , tırnak yatağında, ayağın üstünde ve altında.

TEDAVİ

Nasır'ın Podiatrist ve Uzman kişiler tarafından alınması gerekir.Nasır'ı almak sadece semptomatik bir tedavidir.Nasır'ın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur , doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez .

Nasır'ı oluşturan sebep ayakkabı ise ayakkabı seçimi için Podiatriste danışılmalıdır.

Taban çökmesinden, şekil bozukluğu veya basınç yoluyla oluşan nasırlar için tabanlıklar önerilir.
Tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı/ basıncı eşit bir şekilde dağıtır, böylelikle aşırı basıncı dağıtır.

Ayaklarınıza düzenli bir şekilde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin.Ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı.Yeni teknoloji ürünler AHA (Alfa Hidroxi Asit) içerdiğinden nasırın oluşmasını engeller.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 594
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 05.10.2009 17:17
geçmiş olsun arkadaşım
aynısını annemde denedi onun nasırda çıktı..
birde sarımsak sürdürüyorlar
ne kadar iyi gelir bilmiyorum ama
Pedaliza Tarih: 05.10.2009 17:14
Babamın ayağında vardı.Annem kendi yetiştirdiği bahçe domatesini kesip nasırın üstüne gelcek şekilde sarıp 3 gün buna devam etmişti.Nasır kendiliğinden çıkmıştı.

Tabi ilk önce doktor görmüştü