Endüstriyel Mekanik Teknisyeni mesleği

İşletme ortamında her türlü makinenin ve yapı elemanlarının arızalarını tespit ederek, bakım ve onarım işlerini yapan kişidir.

Görevleri

- Makineleri işletmeye alır, montaj ve demontaj işlemlerini gerçekleştirir, - Klasik ve bilgisayar destekli imalat makineleri (CNC) ile talaşlı imalat teknolojisinde (Torna, Freze, Taşlama vb) kullanılan araç-gereçleri kullanarak istenilen işlemleri yapar, - Hidrolik (basınçlı akışkan ile sistemlerin kontrolü), Pnömatik (basınçlı hava ile sistemlerin kontrolü), Elektro hidrolik sistemlerin tamir ve bakımını yapar, - Makine sistemlerini söker, takar, birleştirir, - Her türlü makinenin (Klasik-CNC) arızalarının tespit edilmesi, bakım ve onarımını yapar, - Makine parçalarının şekil, ayar ve ölçü bozukluklarını ilgili ölçü aletleri ile ölçer, kontrollerini yapar, - Tezgahın basit bakım ve onarımlarını yaparak bir sonraki yapılacak iş için aktif hale getirir.

Kullanılan alet ve malzemeler

Torna, freze, taşlama ve bunlarla ilgili araçlar,
Ölçme ve kontrol aletleri (kumpas, mikrometre, ibreli ve dijital ölçme kontrol aletleri,
Güvenlik araçları (gözlük, talaş kancası vb).


Mesleğin gerektirdiği özellikler

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni olmak isteyenlerin;

Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen,
Mekanik sistemler arasındaki ilişkileri anlayabilen,
Fizik ve matematik alanlarına ilgili,
Göz ve ellerini eşgüdüm içinde kullanabilen,
Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş,
Dikkatli ve tedbirli,
Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı,
Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
Başka insanlarla iyi iletişim kurabilen,
Gürültüden rahatsız olmayan,
Sabırlı, sorumluluk taşıyabilen kimseler olması gereklidir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Endüstriyel mekanik teknisyeni fabrika ve atölyelerde çalışır. Çalışma ortamı gürültülü ve talaşla kaplıdır. Ayakta ve bağımsız olarak, birinci derecede alet ve makinelerle çalışır. Zaman zaman işveren ile diğer çalışanlarla iletişim kurmaları gerekebilir.

Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

Makine ile imalat yapılan işletmelerde çalışma alanı oldukça fazladır. Çalışma daha çok özel işyerlerinde yoğunlaşmaktadır. Büyük endüstri işletmeleri ile KOBİ’lerde (küçük ve orta ölçekli işletmelerde) çalışma imkanı oldukça yüksektir.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Mesleğin eğitimi; Anadolu Meslek Liselerinin Endüstriyel Mekanik bölümünde verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları

Meslek eğitimine başlayabilmek için ilköğretim mezunu olmak ve merkezi sınavla gerçekleştirilen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmak gerekmektedir.

Eğitimin süresi ve İçeriği

Bu mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bir yıllık hazırlık sınıfında Almanca eğitim verilmektedir. Öğrenciler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında staj çalışmasına başlar. Haftanın 2 günü okulda, 3 günü işletmede eğitim görürler. Eğitim süresince; Hazırlık Sınıfında: Ağırlıklı olarak yabancı dil eğitimi (Almanca), Türkçe ve Beden Eğitimi dersleri, 1. Eğitim Yılında: El tesviyeciliği, ölçme kontrol aletlerinin tanıtımı, torna ve freze tezgahlarıyla üretim teknolojisi, kesme, birleştirme, 2. Eğitim Yılında: Isıl işlemler, hidrolik, pnömatik, elektroteknik, kontrol sistemleri, 3. Eğitim Yılında: CNC teknolojisi, makine ile talaş kaldırma, montaj, demontaj, koruyucu bakım, periyodik bakım derslerini alırlar.

Meslekte İlerleme

Meslek liselerinin endüstriyel mekanik bölümünden mezun olanlar, Endüstriyel Kalıpçılık Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Metalgrafi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre bakım şefi, kalite kontrol şefi, atölye şefi , bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. BENZER MESLEKLER: Tesviyeci, Otomatik Kumanda Teknisyeni.

Benzer meslekler

Mesleki eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. Ayrıca sağlık sigortaları Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesinde oluşturulan bir fondan karşılanmaktadır. - Aylık kazanç asgari ücretin iki katı veya daha fazla olmaktadır.


Daha Ayrıntılı Bilgi için Başvurulabilecek Yerler


İlgili Eğitim Kurumları ,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi , - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 508
favori
like
share