Gurur, hüzün, sevgi, takdir, özlem, neşe, hayranlık ve mutluluk… Hepsi bir arada tek bir ders saatinde…

Senaryosunu Çılgın Türkler ve Diriliş kitaplarıyla fırtınalar estiren, Atatürk'ü ülkemizde en iyi araştırmış, en iyi anlamış ve şüphesiz en çok seven yazarlardan olan Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, yapımcılığını Birol Güven ve Serkan Balbal’ın üstlendiği, yönetmenliğini ise Hamdi Alkan’ın yaptığı, “Dersimiz Atatürk” filminin çekimleri başladı.

Çekimleri geçtiğimiz gün İstanbul’da başlayan “Dersimiz Atatürk” filminde başrolleri Halit Ergenç, Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya paylaşıyor.

Halit Ergenç’in Atatürk rolünü canlandırdığı proje, çocuklarımıza ve genç neslimize Atatürk'ü en doğru, en yalın ve en seyre değer şekliyle anlatma amacındadır. Filmin anlatıcısı konumunda olan ve filme ismini veren dersin hocasını, yani "Tarihçi Dede"yi ise sinemamızın duayenlerinden Çetin Tekindor oynuyor.

Film, ülkemizin en özel dönemini ve tarihin en çok takdir edilen liderini en naif bakış açısıyla anlatırken, anlatım dili olarak da çok farklı bir tarz tercih edecek. Hamdi Alkan, yıllardır tecrübe ettiği çocuk yapımları ile çocuk kalbini ve algısını çok iyi tanıyan bir vizör olarak bu iddialı senaryoya hayat verecek. Çocuk ve gençleri hedef alan bu yapımda belgeler ve kanıtlar filmin ana omurgasını oluştururken; masalsı-büyülü dünyası ise filmin ruhunu ve kişiliğini oluşturacak.

Filmin yapımcılığını ise Birol Güven yapıyor.

Kısaca hikaye;

İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk'ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlar. Bu ödev onlar için Atamızın yaşamına ve Ülkemizin Kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan çocuklardan birinin ödüllü tarihçi "Dede"sidir. Ama bu "Dede" diğer tarihçilere hiç benzememektedir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzaktır sanki fantastik bir dünyanın tarihçisidir. Çocuklara Mustafa Kemal'in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı'nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata'nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.


Alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 827
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 25.03.2010 23:51
Bugün 1-A sınıfı ve sınıf annesi olarak çocuklarla topluca gittik
film çocuklar için ideal olmuş.
Sadece çocuklar değil bende yıllarca Atatürk okuduktan sonra bile bilmediğim bir sürü bilgi öğrendim.
Ayrıca film birazda sanki birilerine cevap gibi düşünülmüş.
Finalinde Atatürkü anlatan tarihci dedenin, Turgut Özakmanın kendisi olduğu gösterilseydi..
Böyle bitseydi çok daha hoş olurdu...bence
MiSS-FENER Tarih: 18.03.2010 14:11
Konular Birleştirildi..
MiSS-FENER Tarih: 08.12.2009 12:05
Konular Birleştirildi..
NaZ Tarih: 14.10.2009 14:38
Bu filmi 4 gözle bekliyorum