Kırılması Zor Şifre Nasıl Seçilir - Kırılması Zor Olan Şifreler Nasıl Yapılır - Tahmin Edilmesi Zor Şifreler - En güvenli Şifreler Nasıl Oluşturulur

Tahmin edilmesi zor şifreler daha zor kırılır. Eğer şifre olarak doğum tarihi, isim, soyisim, şehir adı, lise adı, okul numarası gibi bilgilerinizi kullanırsanız sizinle ilgili ufak bir araştırma yapan hemen hemen herkes şifrelerinize sahip olacaktır. Bunun nasıl olabileceğine dair küçük bir senaryo şöyle:

Sizin şifrenizi elde etmek isteyen biri, öncelikle sizinle temasa geçer. Örneğin bir forumda sizin yardımınızı istemektedir ve işlerin daha kolay yürümesi için sizinle MSN üzerinden konuşmak ister. Siz bunu büyük ihtimalle kabul edersiniz zira birilerine yardım etmek nereden bakarsanız örnek bir davranıştır. Şahıs, MSN’de sahte yardım faslından sonra sizinle ilgili bilgi toplamaya başlar. Bu yolla saldırısı için gerekli bilgileri toparlamış olur. Ardından Brute Force yöntemiyle sizin şifrenizi kırmayı deneyecektir. Eğer üstte yazdığım gibi bir şifre kullanırsanız muhtemelen o şifrenin ait olduğu hesabınıza veda etmek zorunda kalırsınız. Kırılması en zor şifre, rastgele sayı, harf ve sembollerin karışımından oluşan ve uzunca karakterli (en az 8-10 karakter) şifrelerdir. Oluşturduğunuz şifrenin kırılmazlığını kontrol etmek için Microsoft'un ücretsiz olarak kullanıma sunduğu test sayfasını kullanabilirsiniz.

Hatırlaması kolay şifre oluşturmak
Tarihin başlangıcından bu yana bilgilerin şifrelenmesi gerekliliğinden birden fazla yöntem ortaya çıktı. Kendi güvenli ve kolay hatırlanabilir şifreniz için değişik teknikler uygulayabilirsiniz. Biz sizin için temel şifreleme tekniklerinden “Metni Gizleme”yi ele aldık. Çoğu zaman yeterince güvenli ve kullanması çok kolay. Peki, metin gizleme tekniği nasıl kullanılır?

Unutmayacağınız bir cümleyi not defterine yazın. Ardından cümledeki her sözcüğün baş harfini ve her sembolü cümlenin altına sıralayın. İşte size kırılması etmesi zor ama hatırlaması kolay bir şifre. Bunun için küçük bir örnek;

Demir Adam Filminin İkincisi 7 Mayısta Türkiye’de Vizyona Giriyor. Anahtar cümlemiz bu. Şifremiz ise; dafi7mtvg

Şifre oluşturma yazılımları
Bu yazılımlar sizin için kırılması zor ve hatırlamanızı gerektirmeyen şifreler oluşturur. Oluşturulan şifreleri hesabınıza tanımladıktan sonra bütün hesaplarınıza ulaşabileceğiniz tek bir şifre kullanmak hatırlanabilirlik için gayet güzeldir. Programı kendi bilgisayarınıza kurduktan sonra hesaplarınıza otomatik erişim sağlamış oluyorsunuz. Ancak sizin bilgisayarınızda ana şifrenizi kıran biri doğrudan tüm hesaplarınıza otomatik erişim sağlamış olur ki bu da pek istenilen bir durum değil. Ancak şifre oluşturma yazılımlarının bu olumsuz duruma rağmen -daha karışık ve kırılması zor şifreler ürettiği için- sizin bilgisayarınıza erişimi olmayan birine karşı gerçekten işlevsel bir savunma aracına dönüşüveriyor.

Eğer kullanmak isterseniz; Roboform ve Lastpass adlı iki yazılımdan birini seçebilirsiniz. Her ikisi de gayet kullanışlı ve söylediğini yapabilen programlar. Roboform ücretli bir yazılım ve 10 şifreye kadar destek veriyor. Lastpass ise ücretsiz.

Roboform için; [url]http://www.roboform.com[/url]

Lastpass için; [url]https://lastpass.com[/url]

Güvenliğiniz için temel bilgiler;

-Aynı rakamlardan oluşan veya sıralı rakam ve harf kombinasyonlu şifrelerden uzak durun.(Örneğin; 555555, 123456, 987654321,asdfghjklşi)

-Başta da söylediğim gibi doğum günü, okul numarası vs gibi tahmin edilebilir şifreler kullanmayın.

-Her hesap için ayrı şifre kullanın.

-İnternet kafe gibi ortak kullanımda olan bilgisayarlarda mümkün olduğunca şifrelerinizi kullanmaktan kaçının.

-Mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanın.

-Şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirin.

-Otomatik şifre hatırlama seçeneklerinden uzak durun.

-Sizden bilgilerinizi isteyen e-postaları doğrudan spam olarak tanımlayın ve size vaadettiği hiç bir şeye inanmayın (Hiç bir firma sizden bilgilerinizi e-posta yoluyla istemez!)

Alıntıdır

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3933
favori
like
share
OnLyGirL Tarih: 06.05.2011 10:32
ßen Çok ŞifRe unuTurum :72:

TeşekkürLer..
asxcv Tarih: 28.02.2011 18:32
teşlr: