Özgeçmiş Yazarken Nelere Dikkat Edilir - Öz geçmiş Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Özgeçmiş Nasıl Yazılır

Özgeçmişin özenle ve dikkatle hazırlandığı, her haliyle okuyucuya (=işverene) hissettirilmelidir. Özgeçmiş, kişinin aynı iş için başvuran diğer adaylardan ayrılarak sivrilmesini sağlayacak önemli göstergelerden biridir. Ayrıca, doğru ve olumlu tanıtabilmesi için de ilk adımdır.

İş amaçlı özgeçmiş yazarken şu noktalara dikkat edilmeli:

- Bilgisayarla veya daktiloyla yazılmalı. El yazısı kullanılması zorunluysa -ya da özellikle el yazısı istenmişse- açık, anlaşılır bir yazıyla ve siyah mürekkepli dolmakalemle yazılmalı (Hangi renkte olursa olsun tükenmez kalem ve kurşun kalem kesinlikle kullanılmamalı).

- Standart bir yazı tipi ve punto (Times New Roman/Arial- 10/12 punto) kullanılmalı. Süs ve gösterişten kaçınılmalı. Çok küçük ya da çok büyük harflerle yazılmamalı. Göz yormayan, okunaklı bir sayfa düzeni oluşturulmalı.

- A4 boyutunda, iyi kalitede bir beyaz kâğıt kullanılmalı. Fotokopi metin gönderilmemeli.

- Sayfa üzerinde karalama, kazıntı ve silintiler olmamalı.

- Çağdaş özgeçmiş yazım biçimlerinden birine uygun yazılmalı.

- Bilgiler tam, açık, eksiksiz ve gerçek olmalı.

- Çok uzun olmamalı (En çok 2 sayfa). Metin bir sayfadan uzun olacaksa kâğıdın sadece ön yüzü kullanılmalı. Önemli bilgilerin ön sayfada olmasına dikkat edilmeli.

- Açık, kısa, kesin ve düzgün cümleler halinde kaleme alınmalı. Uzun, bağlı, karmaşık, anlatımı bulanık, amacı belirsiz cümlelerden kesinlikle kaçınılmalı.

- Kolay ve hızlı okunabilir olmalı. Bu nedenle eğer özgeçmiş maddeler halinde değil de düzyazı halinde yazılıyorsa, kısa paragraflar halinde düzenlenmeli. Dikkat çekilmek istenen özellikler, bu sayede belirginleştirilmeli. Başvuru sahibini diğer kişilerden ayıran nitelikler üzerinde kısaca durulmalı.

- Övünmekten ve abartıdan kaçınılmalı.

- Başvurulan işle doğrudan ilgili özelliklere sahip olunduğu vurgulanmalı. Söz konusu işle ilgili olarak yeterli donanıma sahip olunduğu güveni okuyucuya (işverene) verilmeli.

- Ciddi ve ağırbaşlı bir hava hakim olmalı.

- Doğru ve temiz bir Türkçe ile kaleme alınmalı. Yabancı dilde özgeçmiş -işveren tarafından- istendiği takdirde yazılmalı.

- Yazım ve noktalama kurallarına titizlikle uyulmalı.

- Özgeçmişin hangi makama yönelik olarak, hangi iş için, ne sebeple verildiğini içeren bir önyazı (sunuş dilekçesi) yazılmalı. İlgili makama, personel dairesi başkanlığına, insan kaynakları bölümüne vb.

- Diploma, nüfus cüzdanı, sertifika vb. belgelerin fotokopileri ile vesikalık fotoğraf ancak işveren tarafından istendiği takdirde özgeçmişe eklenmeli.

- Aile bireyleriyle, sağlık durumuyla, fiziksel özelliklerle (boy, kilo vs.) ilgili bilgilere, işveren tarafından istendiği takdirde yer verilmeli.

- Naylon ya da karton dosya içinde teslim edilmemeli.

- Aynı işyerine arka arkaya özgeçmiş gönderilmemeli.

İş amaçlı özgeçmiş yazmadan önce:

1. Deneyimlerinizi gözden geçirin.

2. Eğitim sürecinizi, iş deneyimlerinizi ve diğer önemli deneyimlerinizi sıralayın. Her birinin tarih aralıklarını belirleyin.

3. Teknik ve kişisel özelliklerinizi gözden geçirin.

4. Önemli kişisel becerilerinizi belirleyin.,

5. Hangi özgeçmiş biçimini tercih edeceğinizi belirleyin.

6. Açık ve düzenli bir biçimde parçaları biraraya getirin.

Alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4640
favori
like
share