Bebeğinizin İlk sağlık kontrolü çok şey anlatır

Bebeğinize kavuştuğunuz an, durumunun çok iyi olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Doğumdan sonraki ilk saatlerde, doktorunuz bebeğinizi tam bir muayeneden geçirecek. Eğer bir sorun yoksa, böylece ilk sağlık muayenenizden başarıyla geçmiş olacaksınız.

Doktorunuz, muayeneye bebeğinizin beslenme ve uyku düzeniyle ilgili sorular sorarak başlayacaktır. Bezini ne sıklıkta değiştirdiğiniz ve bebeğinizin genel davranışları hakkında bilgi alacaktır. Ayrıca, sizin hislerinizi ve bebeğinizin sağlığı hakkındaki endişelerinizi soracaktır. Daha sonra bebeğiniz tartılacak, boyu ölçülecek ve bir takım testler yapılacaktır.

• Bebeğinizin kalbi ve ciğerleri steteskopla dinlenecek.
• Damağında yarık olmadığından emin olmak için ağzının içi kontrol edilecek.
• Gözleri muayene edilecek.
• Karaciğer, böbrek gibi iç organlarının boyutlarının ve yerlerinin doğru olduğunun tespiti için karın bölgesi muayene edilecek. Kasıklardaki kalp atışları da kontrol edilecek.
• Sağlam olduklarından emin olmak için cinsel organları muayene edilecek. Eğer bebeğiniz erkekse, doktor testislerinin inip inmediğini de kontrol edecek.
• Omurgası muayene edilecek. Bunu yapmak için doktor onu yüzükoyun çevirdiğinde aynı zamanda makatının açık olup olmadığını da kontrol edecek.
• Kolların ve bacakların eşit uzunlukta olduğu, ayaklarının düzgün ve hizalı olup yumru ayak belirtisi olmadığı kontrol edilecek.
• Çıkık olmadığından emin olmak için kalça eklemleri muayene edilecektir.

Doktorunuz bebeğinizin bazı reflekslerini de test edecektir. Refleksler, bebeğinizin genel fiziksel sağlığının ve merkezi sinir sisteminin iyi çalıştığının önemli bir göstergesidir. Refleksler içgüdüsel tepkilerdir ve bebeğinizin ana rahmi dışında ilk birkaç hafta hayatta kalmasına yardımcı olurlar. Fiziksel ve zihinsel becerileri geliştikçe kaybolacaklardır ve böylece o da daha istemli ve bilinçli hareketler yapabilecektir. Yeni doğmuş bebeklerin 70’ten fazla refleksi vardır, fakat bunlardan sadece bazıları seçilerek test edilecektir. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa, gününü dolduran bir bebek gibi tepki vermeyecektir; bu da testler sırasında elbette dikkate alınacaktır.

Yakalama refleksi
Doktorunuz bebeğinizin yakalama refleksini avuçlarına parmaklarını koyarak kontrol edecektir. Bu yolla otomatik olarak sıkıca sarılıp sarılmadığını görür. Birçok bebekte bu refleks öyle güçlüdür ki; parmaklarından havaya bile kaldırılabilirler (tabii bunu asla denememelisiniz). Doktor bebeğin avucuna dokunur dokunmaz, bebeğin parmakları doktorun parmağına sıkıca sarılıyor. Bebeğin yakalama refleksi çok iyi çalışıyor demektir. Tabanlarına dokunduğunuzda bebeğinizin ayaklarını otomatik olarak karnına doğru çektiğini gözlemleyebilirsiniz. Yakalama refleksi genel olarak bebeğiniz beş aylık olduğunda kaybolur. Ayaklarını karnına çekmesi ise bir yıl kadar sürebilir.

Emme, yön bulma ve geğirme
Bebeğinizin en temel refleksleri emmeyle ilgilidir. Bu da beslenebileceğini gösterir. Emme refleksi bebeğin meme ya da emzik emmekte bir sorunu olmadığını gösterir. Doktor ona parmağını uzattığında bebek otomatik olarak parmağı emmeye başlar.
Onu kendi parmaklarını ya da sizinkileri emerken bulabilirsiniz. Eğer yanağına meme başı ya da emzik değerse otomatik olarak ona dönecektir. Bu da yön bulma refleksidir. Yutma ve geğirme de birer reflekstir ve gerektiğinde bebeğinizin solunum yollarını temizler.

“Sıçrama” refleksi olarak da bilinir. Bu muayene için doktor bebeğinizin üzerindeki giysileri çıkarır ve bebeğinizi tutarken başını eliyle arkasından destekler. Sonra birden başını hafifçe bırakır. Bu da, bebeğin kollarını ve bacaklarını iki yana açmasına ve
parmaklarını -sanki tutunacak bir şey ararmış gibi- öne doğru uzatmasına sebep olur. Daha sonra bebeğiniz parmakları sımsıkı kapalı, dizleri de karnına doğru çekik durumda kollarını yavaşça bedenine yaklaştıracaktır. Bedeninin her iki tarafı da aynı anda ve eşit olarak tepki vermelidir. Moro refleksi yaklaşık ikinci ayda kaybolur.

Yürüme refleksi
Doktorunuz bebeğinizi dik duracağı bir pozisyonda koltuk altlarından tutar. Ayaklarını sert bir zemine değdirir. Bebeğinizin “yürüme” şeklinde bacaklarını hareket ettirip ettirmediğine bakar. Bu refleks yaklaşık birinci ayda kaybolur ve yürümeyi öğrenmeyle hiçbir ilgisi yoktur; ayakta durma ve yürüme becerileri ancak kaslar ve eklemler, denge duyusuyla beraber, yeterli olgunluğa ulaştığında –yaklaşık on ikinci ayda– kazanılabilir.

Emekleme refleksi
Bebeğiniz yüzükoyun yattığında, kendiliğinden poposu kalkık, dizleri karnına doğru çekik şekilde emekleme pozisyonu alır. Bacaklarıyla kendini ileri doğru ittiğinde, belli belirsiz emekliyormuş gibi ileri doğru sürünebilecektir. Bu davranış, dizlerini kıvırmadan, düz olarak yatabildiğinde (genellikle yaklaşık ikinci ayda) kaybolur.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 341
favori
like
share