Gerçek hayatta oynayamayanlar için...


Gerçek hayatta oynayamayanlar için
NHL yani buz hokeyi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir spor. İzlerken çok basit gibi gelir izleyenlere, aslında oynamak çok zordur. Zaten buz üstünde durmak ayrı bir dert. Birde bunun üstüne hız yapmak, rakibi geçmek, elinizde bir sopa ile ufak bir şeyi (puck) önünüzde tutup ilerlemek ve o ufacık kaleye sokmak inanın zor bir iş. Buz hokeyini bize ilk oyun olarak EA Sport sunmamış olsa da şuan en iyi buz hokeyi oyununu yapan firma EA Sport. Uzun yıllardan beri yapılan NHL oyunları EA'nın belki de yaptığı en iyi spor oyunudur. Gerek Fifa serisi gerek ise NBA serisi bazı yıllarda çıkmaması, çıkan oyunların beğenilmemesi gibi durumlar oluştururken NHL her yıl tap taze, gelişen, ilerleyen bir oyun oldu. Özellikle grafiksel olarak gerçekten çok iyi noktalara geldi. Bazıları buz hokeyinin çok sert bir spor olduğu görüşündeler. Aslında maçları izlerken insanda böyle bir izlenim yaratıyor. Oysa oynayanların ortak görüşü bu sporun göründüğü kadar sert olmadığı ve aslında o sertliklerin estetik ile birleştiğinde çok güzel olduğunu yönünde. Neyse. Karşınızda 2002 sezonunun bütün takımları, sahaları ve All-Star takımları ile NHL 2003.
Puck nerede? Gören var mı?
NHL 2003, eski versiyonu olan 2002'ye göre aslında çok büyük yenilikler içermiyor. Bu cümleyi okuyupta makyajlı bir 2003 olduğunu sanmayın. Az ama öz yenilikler yapılmış. İlk fark edilen nokta menüler. Önceki yıllara göre bence yapılmış en iyi menüye sahip. Oyunu isterseniz Internet üzerinden, isterseniz off-line olarak oynayabileceğiniz çok pratik bir menü var. Eğer siteye üye iseniz direk ana menüden giriş yaparak diğer insanlar ile maçlar yapabilirsiniz. Bir diğer dikkat çeken nokta ise sağ alt köşede çalan şarkının yapımcısı ve şarkının adının çıkması. Sadece ana menü de değil oyun içinde de aynı şekilde müzik çalarken gerekli bilgiler ekrana geliyor. Özellikle bu olayı çok beğendim. Beğendiğiniz şarkıyı direk internetten bulup dinleyebilirsiniz. NHL'nin en gaza getirici aksiyonu bilindiği gibi maç başı şovları. Eskiye nazaran pek bir yenilik yok bu şovlarda. Hatta bazı sahnelerin direk 2002'den geçirilmesi biraz kötü. Çok bir yenilik olmasa da gene de bu sahneler müzik eşliğinde insanı gaza getiriyor.
80km hız ile şut çekmek
Oynanabilirlik ve oyun içi görüntülerde yenilikler var. Eskiden kaleciyle karşı karşıya kaldığınızda kamera önünüze gelir ve oyun yavaşlardı. Kalp sesinizi dinleyerek yavaş yavaş yaklaşıp şutu patlatmak özellikle çok iyiydi. Oynayanların bu dakikaları beğenmesi ile yapımcılar bu anları biraz daha geliştirmek istemişler. Artık her kaleciyle karşı karşıya kaldığımızda otomatik olarak o moda girmiyorsunuz. Oyun sırasında alt köşede göreceğiniz bir metre var. Yaptığınız sayılarda, karşı takım oyuncularını engellediğinizde ve artistik şekilde oyuncu geçtiğinizde bu metre doluyor. Ortalama olarak her yarıda 2-3 kere doluyor. Dolduktan sonra kırmızı ışık olarak devamlı yanıp sönüyor. O andan itibaren kontrollerden ayarladığınız "Game Breaker" tuşuna herhangi bir yerde bastığınızda oyun yavaşlıyor ve kamera önünüze geliyor. Olay aynı eskisi gibi yanlız tek fark artık siz ne zaman isterseniz o zaman çalışıyor. Böyle olması aslında çok daha iyi. Eskiden devamlı her seferinde olunca belli bir zamandan sonra sıkıyordu. Şimdi ise ne zaman isterseniz o zaman çalıştırıyorsunuz. Böylelikle yavaş çekimde adam geçip şut atabilme şansınız var.Şut demişken aklıma geldi. Bir yenilik daha ise hız göstergesi. Herhangi bir yerden kaleye şut çektiğinizde bir menü açılıyor ve kaç km hız ile şut çektiğiniz yazıyor. Hele hele şut barını tam doldurup çektiğinizde inanılmaz hızlar görüyorsunuz. NHL 2002'de Difficult zorluk derecesinde oynamak çok zordu. Bunu fark etmiş olacaklar ki biraz daha düşürmüşler. Oyunu normal halde 5-6 sefer oynayıp ana hatlarını öğrendikten sonra Difficult seçeneğinde rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Beginner derecesinde oyuna başladığınızda maç sırasında spiker dışında bir ses sizi yönlendiriyor, oyunu öğretmeye çalışıyor. Bunu da beğendim doğrusu. Gelelim benim en çok hoşlandığım yeniliğe. Ana menüde siteye üye olup online bölümüne girdiğinizde kendiniz bir online lig kurabiliyor yada başka birinin kurduğu lige girebiliyorsunuz. Sistem oldukça başarılı yapılmış. Eğer evinizde kablonet, ADSL gibi bir bağlantıya sahipseniz arkadaşlarınız ile internet üzerinden online bir lig kurup çok zevkli saatler geçirebilirsiniz.
Gel seni maça götüreyim
NHL grafiksel olarak geçekten çok iyi bir oyun. Modellemeler, saha, ışıklar, gölgeler neredeyse kusursuz. Bunlara rağmen kısa yüklemeler ve birkaç güzellikten vazgeçerek düşük sistemlerde bile oynanabilecek bir oyun. Ana hatları ile aslında pek bir değişim yok. Modellemeler gene iyi. Maç öncesi yapılan şovlardaki ışık efektleri, seyircilerin tepkileri gayet güzel. Seyirci demişken maalesef diyorum ama bazı yerlerde çok iyi olmalarına karşın çoğu yerde seyirciler çok kötü yapılmış. Uzaktan sadece birer resim gibi durmalarına karşın kamera zoom yaptığında seyirciler birden bire 3D ve gayet güzel modellenmiş olarak çıkıyorlar karşımıza. Zaten şimdiye kadar EA'nın seyircilere iyi davrandığını görmemiştim. Demek ki hala iyi davranmak istemiyorlar. Neyse, seyircilerden sınıfta kalan NHL aslında bütün puanı oynadığınız sahanın ve oyuncuların grafikleri ile kazanıyor. Sahada bulunan yazılar, amblemler çok iyi. Işık efektleri ve gölgeler çok yerinde. Oyuncu modellemeleri de gayet iyi ama ben 2002 ile arasında pek bir fark göremedim. Tamam güzel olabilirler ama güzel olmaları geliştirilmeyecekleri anlamına gelmemeli. Müzik ve spiker çok hoş. Özellikle müzikler çok iyi. Çoğu kişinin isimleri alıp normal gündelik hayatta o müzikleri dinleyeceğini düşünüyorum. Spiker ise eskisi nazaran daha hareketli. Maçı anlatmak bir tarafa artık espriler de yapıyor. Ses olarak NHL 2003 gerçekten yol kat etmiş.
Son Sözler:
NHL serisi aslında çok büyük bir kitleye hitap etmese de gene de her sene geliştirilen ve daha iyiye giden bir oyun. Geçen seneye göre çok büyük yenilikler yok ama eklenen özellikler ve geliştirilen sistemler oyuna yüksek puan kazandırıyor. Beginner seviyesinde oyun sırasında yardımcı olan ses gerçekten çok yararlı. Oyunu yeni oynayacak olanlar için çok iyi. Grafikler her zamanki gibi iyi ama aslında 2002 ile çokta farkı yok. Online lig olayı ise başlı başına yapılmış en iyi mod. Eğer meraklısıysanız NHL 2003'ü kaçırmayın. Daha önce oynamadıysanız treni daha kaçırmış değilsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 350
favori
like
share