NEDEN MATEMATİK ÖGRENİYORUZ ?

Matematik uygarlıgın aracıdır. Matematik çok yönlü bir bilimdir. Yayılma alanının ve derinliginin sınırı yoktur. Bilim ve teknolojide oldugu kadar günlük yaşamda da vazgeçilmezdir. Çaglardan çaglara taşınan, ulusal sınır tanımayan, etkili, saglam ve evrensel bir kültürdür.

İnsanoglu varoluşundan beri korkuyla, şüpheyle ve merakla içinde yaşadıgı evreni tanımaya, doga olaylarını açıklamaya ve dogaya egemen olmaya ugraşmaktadır. Gizlerini bilmedigi için doga olaylarını, yüzbinlerce yıl boyunca, korkuyla gözleyen insanoglu, dogaya egemen olmak zorunda oldugunu kavradıktan sonra onunla amansız bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadelede onun en hünerli aracı matematiktir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanogluna doga üstü görünen pek çok olayın bilimsel açıklaması matematik ile yapılabilmiştir, evrenin mükemmel düzeni matematik ile ortaya konulmuştur. Örnegin, gök cisimlerinin hareketi, insanoglunun daima merak ettigi hatta korktugu olgulardandı. Şimdi Ay'ın ve Güneş'in tutulmasından korkmuyoruz; hatta tutulmaların ne zaman ve nerede olacagını çok önceden hesaplayabiliyoruz. Gök gürlemesinden, yagmurdan, selden korkmuyor; barajlar kuruyor, evlere, fabrikalara enerji akıtıyoruz. Dünyada ve hatta gezegenler arasında etkin bir haberleşme agı yaratıyor, üstün bir iletişim ortamı kuruyoruz. Temeli matematige dayanan Elektrik ve Magnetizma Kuramı olmasa günümüzün enerji ve iletişim sistemleri çalışmazdı; yani radyolarımız çalışmaz, televizyonlarımız göstermez; barajlarımız elektrik üretmezdi. Işıgın nasıl yayıldıgını kolayca açıklıyoruz. Işıgı yalnız aydınlatmada kullanmıyoruz; örnegin, x ışınlarını, lazer ışınlarını insanlıgın saglıgı, refahı ve mutlulugu için kullanabiliyoruz. Süper bilgisayarlar üretiyor ve binlerce kişinin binlerce yılda bitiremiyecegi işlemleri saniyelerde yapıyoruz. Romantizmin başlıca kaynagı olan Ay'a ayak basıyoruz...

Bütün bunları matematikle yapıyoruz.

Matematigin uygulanmadıgı hiçbir teknik alan yoktur... Matematik yalnızca çagdaş bilim ve teknigin temel aracı degildir... Tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme, yönetim v.b. bilimler de matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Kısaca matematik, insan aklının yarattıgı en büyük ortak degerdir. Evrenselligi onun gücüdür. Çagları aşarak bize ulaşmıştır, çagları aşarak yeni kuşaklara ulaşacaktır. Büyüyerek, gelişerek, insanlıga hizmet edecek; her zaman taze ve dogru kalacaktır.

Bu nedenle, matematik ögretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve öncelige sahiptir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share