Dün polisin IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto edenlere gaz ve tazyikli suyla sert bir şekilde müdahale etmesinin ardından TKP, TTB ve Anti-Kapitalist temsilcileri eylemi Skytürk'te değerlendirdi.

IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto eden sendika ve partilere dün Taksim Meydanı'nda polisin gerçekleştirdiği sert müdahale tartışılmaya devam ediyor. Dün gece, Skytürk televizyonunda Nilgün Akay Ertop'un sunduğu Kırmızı Bülten programına katılan Anti-Kapitalist Blok temsilcisi Yıldız Önen, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ali Çerkezoğlu ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş, IMF ve Dünya Bankası'nı neden protesto ettiklerini ve polisin müdahalesinin ne anlama geldiğini anlattılar.

“37 milyar dolar sağlığa, eğitime aktarılsa protesto etmezdik”

Anti-Kapitalist Blok adına konuşan Yıldız Önen, televizyonlarda, IMF ve Dünya Bankası toplantılarında sanki Türkiye ekonomisini kurtarma tartışmaları yapılıyormuş gibi gösterildiğine dikkat çekti ve aslında hiç de böyle bir önerileri olmadığını anlattı. Önen, gündemdeki 37 milyar dolarlık kredi için, “bu para, eğitime, sağlığa aktarılsa biz de bunları protesto etmezdik. IMF'nin dünyaya refah getirmeyeceğini anlatmak için oradaydık” diye konuştu. Polisin müdahalesine dair de, toplantıları üç gündür protesto ettiklerini hatırlatan Önen, polisin müdahale etmediği durumlarda, dün basına yansıyan şiddet görüntülerinin de yaşanmadığına dikkat çekti.

“Asıl yoksulluğu tartışmak gerekiyor”

TTB yöneticisi Ali Çerkezoğlu da, daha KESK Başkanı konuşmasını bitirir bitirmez polisin gaz sıkmasının bilinçli bir müdahale olduğunu düşündüklerin ifade etti ve bugün yaşananların iktidarın demokrasiye bakışını ortaya koyduğunu söyledi. Çerkezoğlu, müdahale sonucu, amaçlandığı gibi, tartışmanın IMF ve Dünya Bankası'nın kendisinden, çıkan olaylar, kırılan camlar gibi başka yönlere çekilmiş olmasından duydukları rahatsızlığı da ifade etti.

Çerkezoğlu asıl tartışılması gerekenin, IMF ve Dünya Bankası'nın dünyada son 50 yıldır yaşanan çok ciddi yoksullaşma ve eğitimin, sağlığın paralılaşmasının sorumluları olması, 7 yıldır ülkemizde uygulanan sağlıkta dönüşüm programının Dünya Bankası programının Türkiye'ye yansıması olması gibi gerçekler olduğunu vurguladı. Çerkezoğlu, “Emek örgütleri adına halkın ekonomik, siyasal taleplerini bundan sonra da sokağa taşıyacağız. Bugünün hesabının verilmesini de talep ediyoruz” dedi ve herkesi “insanı yok sayan neo-liberal politikalara” karşı tepki göstermeye çağırdı.

“Tiyatro oyunu oynuyorlar”

TKP Genel Başkanı Erkan Baş, dün yaşananları tartışmak için, protesto edenlerin kim olduğunu ve onların karşısında kimlerin durduğunu belirlemek gerektiğine dikkat çekti ve protestocuların DİSK, Kamu emekçileri, işçiler, doktorlar, öğretmenler, emekten, halktan yana insanlar olduğunu, saldıranların yani öbür tarafta duranların ise patronlar ve patronların çıkarlarını savunanlar olduğunu ifade etti. Baş, Tayip Erdoğan toplantıdaki konuşmasında dışarıdaki protestoculardan bahsederken, kendi bakanına bağlı polislerin göstericilere saldırıyor oluşunu “bir tiyatro oyunu oynuyorlar” diye nitelendirdi.

“Bu düzen böyle gitmeyecek diyoruz”

Erkan Baş, Protestoların anlamını, “Sokaktaki insanın geleceğini tartışan bir toplantıdan bahsediliyor. Biz de emekçiler olarak sözümüzü söylemek istiyoruz. İnsanlar çalışıyorlar ve emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Çünkü ortada bir sistem var ve IMF de bu sistemin ekonomik sürdürülebilirliğini sağlamak için var. Biz sizi ezmeye devam edeceğiz diyorlar. Biz de bu düzen böyle gitmeyecek diyoruz.” sözleriyle anlattı.

TKP Genel Başkanı, her 1 Mayıs'ta benzer görüntülerin yaşandığına ve Emniyet Müdürü değiştiği halde bunların değişmediğine dikkat çekerek, ortada AKP iktidarının bir tercihi olduğundan, AKP'nin görevini sosyalistleri susturarak gerçekleştirebileceğini düşündüğünden bahsetti.

“Sultan Süleyman'a kalmadı Tayyip'e de kalmaz”

Erkan Baş, Dikili Belediye Başkanı'nın halkına ücretsiz su verdiği için yargılandığını hatırlattı ve ülkemizde eğitimin her düzeyde paralılaştırılması, sağlığın paralılaştırılması ile IMF arasındaki bağlantıyı kurmak gerektiğini ifade etti. Baş, “Bütün yurttaşlarımıza sesleniyorum, bu eylem sizin eyleminizdir. Müdahalenin anlamı da budur, sen sesini çıkartırsan seni döverim demek istiyorlar” diye konuştu ve Tayyip Erdoğan'a seslenerek “Kendisi Osmanlı'yı çok seviyor, o zaman şöyle diyeyim: Bu dünya Sultan Süleyman'a kalmadı, sana da kalmaz” dedi.


(soL-Haber Merkezi)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1196
favori
like
share
ADALI Tarih: 08.10.2009 19:34
Arkadaşlar,bütün samimiyetimle söylüyorum,Bu sokak olaylarındaki aktörler hep aynı.Her playda aynı yüzü peçeli kişiler.Ben yetmişli yılların sokak hareketlerinden gelme bir abiniz olarak tecrübelerime dayanarak söylüyorum,bu çocuklar birileri tarafından parayla kiralanmış figüranlardır.Helal süt emmiş birisi kamuya ait mallara zarar vermez.Sağcılık solculuk bunların umurunda değil.Doğu insanının sıkıntıları bunların umurunda değil.Satılmış bir kaç gazetenin uşakları ve sokakların kiralık figüranları.Bir zamanlar Müslüm GÜNDÜZ ve Ali KALKANCI olaylarındada aynı senaryo ve aynı senaristler vardı.Öyle protesto olmaz,hem harçlığını onlardan alacaksın hemde protesto edeceksin yemezler kardeşim.Mücadele fikir bazında olmalı
NaZ Tarih: 08.10.2009 12:34
Karakiz bir konuya yorum yapilacaksa önce o konuyu dogru durust okuyup bilmek lazim ama arastirmayi bu konudaki gibi pkk sitelerinden degil dogru haber kaynaklarindan yapmak lazim. Arastirdiktan ve dusundukten sonra anca yorum yapilir.
KaRaKıZ Tarih: 08.10.2009 10:58
yazık bende onlara çok acıdım ALLah yardımcıları olsun
Numberone Tarih: 08.10.2009 10:50
Kesinlikle, tek suçlu olmayan; gerçekten orada demokratik hakkını savunanlar ve herşeyden bağımsız oldukları halde dükkanları yakılıp yıkılan çalışanlar ve emekçi esnaflardır.
KaRaKıZ Tarih: 08.10.2009 10:43
herkes suçlu ozaman
Numberone Tarih: 08.10.2009 10:40
Yok arkadaşım, gözleri 4 açarsan zaten olanı biteni olgunlukla görebiliyorsun.
KaRaKıZ Tarih: 08.10.2009 10:35
walla bilmiyorum konu nereye çekersen oraya gidiyor :20:
Numberone Tarih: 08.10.2009 10:33
Tam olarak komünistlerin işi demekte olmaz. Komünizm devrimcilik ayrı bunların komünizm altında yaptıkları apayrı. Tek yol Devrim, ama böyle yaparak değil
KaRaKıZ Tarih: 08.10.2009 10:14
ben bu açılımı destekliyordum abi fakat son olan lardan sonra öle bi açıklama yaptım konuyu iyice araştırdımda ordakiler de tek kürt yokmuş koministlerin işiymiş o yüzden o yorumumu editlemem gerekiyor :3: