Rabia Gezici Filistin'de ölümden kaçtı. Van'a yerleşti. Büyük hayalleri vardı. Karşısına çıkan ise...
Filistin'deki çatışma ortamından babası ve bir erkek kardeşiyle kaçarak Türkiye'ye gelen Rabia Gezici, berdel olarak evlendirilmekten kan davasında eşini kaybetmeye, ikinci evlilikten terk edilmeye uzanan yolda şimdi 6 çocuğuyla Malatya'da yaşam mücadelesi veriyor.

Rabia Gezici, yaşam öyküsünü anlattığı AA muhabirine, 6 yaşında iken babası ve erkek kardeşiyle Filistin'den ölümden kaçarak Van'a yerleştiklerini, 13 yaşında burada “berdel” olarak evlendiğini belirtti. Kan davası nedeniyle kocasının öldürüldüğünü dile getiren Gezici, evliliğinin üzerinden sadece 4 ay geçmişken ailesiyle Malatya'ya yerleştiklerini söyledi.

KARDEŞİ TUNCELİ'DE ŞEHİT DÜŞMÜŞ
Gezici, Malatya'da ikinci evliliğini gerçekleştirdiğini, beraber savaştan kaçtığı kardeşi Cemal Gezer'in, Tunceli Ovacık'ta askerlik yaparken teröristlerle girdiği çatışmada şehit olduğunu ifade etti.

Babası Bedir Muhammed Gezer'i de geçen yıl kaybettiğini dile getiren Gezici, eşi Kasım Gezici, çocukları Emrah (12), Ömer (11), Barış (9), Zeynep (7), Zehra (5) ve Efecan (1) ile Çilesiz Mahallesi'ndeki evde hayata tutunmaya çalıştığını, yoksullukla mücadele ettiği evlerinden de çıkarılmak istendiğini ve zor durumda olduğunu kaydetti.
Savaş nedeniyle bir ablası ve annesini geride bırakarak kaçmak zorunda kalan, Türkiye'ye büyük hayallerle gelen Gezici, yaşadıklarını gözyaşlarıyla şöyle anlattı:

“Babam ve ağabeyim ile birlikte Filistin'deki şiddetten kaçarak Türkiye'ye geldik. Türkiye'ye dair büyük hayallerimiz vardı. Bir süre sonra ailemizin geri kalan fertlerini de buraya getirtmeyi ve insanca bir yaşam sürmeyi planlıyorduk. Van'a yerleştik. 13 yaşındayken ağabeyimin evlendiği kıza berdel olarak karşı aileden yaşça benden çok büyük olan Mustafa ile evlendirildim. Ailenin kan davası nedeniyle kocam evliliğimizin üçüncü ayında öldürüldü. Babam beni ve ağabeyimi alarak Malatya'ya getirdi.

Malatya'da 15 yaşında ikinci evliliğimi yaptım. Ağabeyim Cemal, Tunceli Ovacık'ta askerlik yaparken şehit oldu. Babam da geçen yıl hayatını kaybetti. Kocam yokluğu içine sindiremediği için evi terk etti. Şimdi çocuklarıma bakabilmek için çaba harcıyorum, ama eğitimlerini bile sağlayamıyorum. Filistin'deki ailemden de yıllardır haber alamıyorum. Son aldığım haberde Irak'ta bulunan halamlar savaşta ölmüşlerdi.”

MUM IŞIĞINDA DERS

Ailenin okula giden üç çocuğu Emrah (12), Ömer (11) ve Barış (9) evlerinde uzun süredir kesik olan elektrikten dolayı mum ışığında ders çalışıyor.

Elektrik ve sularının borç nedeniyle kesik olduğunu belirten Rabia Gezici, çocukların temizliğini dahi yapamadığını, kirasını ödeyemediği için harabe durumunda olan evden de çıkarılmak istendiğini vurguladı. Gezici, belediyeden yardım aldığını, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvurduğunu bildirdi.

Malatya'da harabe bir evde yaşam mücadelesi veren ailenin 7 yaşındaki ferdi Zeynep Gezici, okula gönderilemediğini, okumak istediğini söyledi.

Okula giden ağabeyleriyle ders çalışan Zeynep, okula gideceği ve arkadaşlarıyla oynayacağı günü beklediğini kaydetti

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 587
favori
like
share