çocuk felci - çocuk felci hakkında yapılan araştırmalar
Dünyada çocuk felcinin ortadan kaldırılması başlatılan çalışmalarda sadece 4 ülkede bu hastalığın görüldüğü belirtildi.


Rotary Kulübü Türkiye Bölge Guvernörü Hasan Akduman, birkaç yıl içinde Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Nijerya'dan da çocuk felcinin silineceğini söyledi. Temiz su ve su kullanımının da dünyada çok büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Akduman, gelecekteki su savaşlarına karşı da master ve doktora eğitimi almış arabulucu yetiştirileceğini açıkladı.

Antalya'da Aspendos Rotary Kulübü'nün meslek hizmet ödülleri için düzenlenen ödül törenine katılan Türkiye 2430'uncu Bölge Guvernörü Hasan Akduman, Rotary Kulübü olarak çocuk felci, temiz su kullanımı, açlık ve cehalete yönelik yürütülen projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

105 yıldır karmaşa ile dolu dünyada barışı getirmek için 1.2 milyon rotaryenin çalışmalar yürüttüğünü belirten Hasan Akduman, her gün binlerce çocuğun açlık ve temiz su bulamamaktan öldüğünü söyledi. Açlık ve temiz su nedeniyle savaşların çıktığını belirten Guvernör Akduman, bu ortamda eğitimsiz, cahil insanların da kötü emeller için kullanıldığına işaret etti. Böyle bir dünyada barış ve sevgiden bahsetmenin mümkün olmayacağına dikkat çeken Akduman, rotaryenlerin bu ortamda barış için çok önemli bir görev üstlendiklerini belirtti.

Çocuk felci silinecek

Rotary'nin çocuk felci ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Hasan Akduman, şunları söyledi:
“Çocuk felcinin yeryüzünden silinmesi birinci önceliğimiz olacak' diyerek 1985'de bir çalışma başlatıldı. 2005 yılına kadar dünyada hiçbir ülkede çocuk felci kalmaması hedeflenmişti. Bugün sadece 4 ülkede kaldı. Pakistan, Afganistan, Hindistan üçgeni ve Nijerya'da. 1985'den bugüne dünyanın diğer tüm ülkelerinde, Türkiye dahil olmak üzere çocuk felci ortadan kaldırıldı ve bunun için 600 milyon dolar harcandı. Geriye kalan 4 ülkede de çocuk felcini kaldırmak için 55 milyon dolarlık yeni kaynak oluşturuldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de bu dört ülkede çocuk felcini tamamen temizleyeceğiz. Bu proje tamamlandığında yeryüzündeki bugüne kadar en büyük proje olacak.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 441
favori
like
share