Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - Piyanist İdil Biret Konseri

Dünyanın En Köklü Orkestralarından Olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Cso), Yeni Konser Sezonuna Yarın Akşam Ünlü Piyanist İdil Biret'in Vereceği Konserle 'Merhaba' Diyecek.


Dünyanın en köklü orkestralarından olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yeni konser sezonuna yarın akşam ünlü piyanist İdil Biret'in vereceği konserle ''merhaba'' diyecek.

CSO, 2009-2010 sezonunun ilk konserinde Müzik Direktörü ve Şef Rengim Gökmen yönetiminde sahne alacak. Limak Holding'in katkılarıyla gerçekleştirilecek konserde, İdil Biret, Johannes Brahms'ın ''piyano konçertosu''nu yorumlayacak. Sergei Rachmaninoff'un ''2. Senfoni''sinin de yer aldığı konser, 9 Ekimde de tekrarlanacak.

CSO, İdil Biret eşliğinde vereceği iki konserin ardından 22 ve 23 Ekimde keman sanatçısı Isabelle Faust'u ağırlayacak.

Orkestranın 29 ve 30 Ekimdeki ''Cumhuriyet Bayramı Konseri''ndeki konuğu piyanist Hande Dalkılıç olacak. Orkestrayı Gökmen'in yöneteceği konserlerde Ulvi Cemal Erkin'in ''Bayram'' ve Cemal Reşit Rey'in ''Bir İstanbul Türküsü Üzerine Çeşitlemeler/Katibim'' adlı yapıtları yorumlanacak.

Şef Omri Hadari yönetimindeki CSO, 5 ve 6 Kasımda keman sanatçısı Anastasia Chebotareva'yı ağırlayacak.

II. Mahmut devrinde ''Mızıka-ı Hümayun'' adı ile kurulan ve 1924'te Atatürk'ün isteği ile Ankara'ya taşınarak 1932'de ''Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası'' adını alan orkestra, Türk ulusunun kurtarıcısı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 12 ve 13 Kasımda anacak.

Şef Cem Mansur yönetimindeki CSO, 3 ve 4 Aralıkta tanınmış viyolonsel sanatçısı Natalia Gutman'a eşlik edecek.


-İSMET İnönü'YE SAYGI-


Viyola sanatçısı Ruşen Güneş, 10 ve 11 Aralıktaki konserlerin konuğu olacak. Konseri Şef Gilbert Varga yönetecek.

CSO'nun hiçbir konserini kaçırmayan ve salonda ismini taşıyan koltuğu bulunan 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 17 ve 18 Aralıkta iki konserle anılacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserlerde piyanist Verda Erman'a eşlik edecek.

CSO, yeni yılı 24, 25 ve 26 Aralıkta vereceği üç konserle karşılayacak. Şef Ernst Theis yönetimindeki orkestra, konserde Soprano Jessica Glatte ve Tenor Alexandru Badea eşliğinde izleyici karşısına çıkacak.

Orkestra, 2010 yılının ilk konserinde 7 ve 8 Ocakta piyanist Gülsin Onay ile aynı sahneyi paylaşacak.

Tanınmış keman sanatçısı Maxim Fedotov, 14 ve 15 Ocakta Başkent izleyicisiyle buluşacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO, konserde Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde sahne alacak.

AB İspanyol Başkanlığı'nın açılışı dolayısıyla 22 Ocakta verilecek konserin konuğu, gitar sanatçısı Pablo Sainz Villegas olacak.

Piyanist Ayşe Deniz Gökçin 28 ve 29 Ocakta, viyolonselci David Geringas 4 ve 5 Şubatta, piyanist Ivan Rudin, 11 ve 12 Şubatta sahne alacak.

Viyolonsel sanatçısı Alexander Rudin, 18 ve 19 Şubatta izleyici karşısına çıkacak. Lin Tao yönetimindeki orkestra, konserde, Antonin Dvorak'ın ''viyolonsel konçertosu'' ile Sergei Rachmaninoff'un ''Senfonik Dansları''nı seslendirecek.

Orkestra, 25 Şubatta CSO viyola sanatçılarından Barış Uluçınar'a, 26 Şubatta piyanist Ufuk ve Bahar Dördüncü'ye eşlik edecek.

CSO sanatçılarından viyolonselci Erkan Özbek ile keman sanatçısı Domenico Nordio 4 ve 5 Martta, piyanist Simone Dinnerstein 11 ve 12 Martta sahne alacak.

Kontrbasta Burak Marlalı ve Pedro Giraudo, piyanoda Pablo Ziegler, bandoneonda Hector Del Curto ile kemanda Machiko Ozawa, 18 ve 19 Martta konser verecek.

Viyolonselin genç yıldızlarından Benyamin Sönmez, 25 ve 26 Martta ilk kez CSO ile aynı sahneyi paylaşacak.

Keman sanatçısı Elina Vahala, 1 ve 2 Nisanda Şef Hadari yönetimindeki orkestra eşliğinde sahne alacak.

Orkestra, 8 ve 9 Nisanda keman sanatçısı Çağıl Yücelen Akın, viyola sanatçısı Esra Pehlivanlı, akordeoncu Marko Kassl ile piyanist Lilian M. Tonella Tüzün'ü, 15 ve 16 Nisanda piyanist Hüseyin Sermet ile George Emmanuel Lasaridis'i ağırlayacak.

CSO, 22 ve 23 Nisanda yarının büyüğü olan çocuklara seslenecek. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konserinde çocuk solistler, CSO'nun konukları olacak. Konserde orkestrayı Şef Rengim Gökmen yönetecek.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 29 ve 30 Nisanda keman sanatçısı Chee-Yun, viyolonselci Julian Lloyd Webber, Soprano Feryal Türkoğlu ile Tenor Şenol Talınlı ile sahne alacak.

CSO, 7 Mayıstaki ''Çigan Konseri''nin ardından, 13 ve 14 Mayısta ''Bahar Konseri'', 18 ve 19 Mayısta ''Gençlik ve Spor Bayramı Konseri'' ile seyirci karşısında olacak.

Genç kuşak solistleri konserleri ile izleyiciyi selamlayacak olan CSO, sezonu 27 ve 28 Mayısta saksafon sanatçısı Atilla Şentin'in sahne alacağı konserle noktalayacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 350
favori
like
share