GÖÇ EDEN KAZLARI HAVADA SÜZÜLÜRKEN HİÇ İZLEDİNİZ Mİ?
"V" şeklinde bir formasyonla uçtuklarını fark etmişsinizdir. Bilim adamları kazların neden V şeklinde bir grup yaratarak uçtuklarını araştırmış ve sonuçta kazların hiç de "kaz kafalı" olmadıkları ortaya çıkmış. Hatta bu sonuçlardan bizlerin ders alacağı noktalar da var.
Uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratıyor. V şeklindeki formasyonla uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %71 oranında uzatıyorlar. Yani, tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.
Bize çıkan ders : Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için biraraya gelen insanlar, oraya daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü birbirlerinin çekimini kullanırlar.
Bir kaz, V grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçla hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucu olarak, hemen formasyona geri dönüyor ve "V" nin gücünü kullanıyor. Başta giden V lideri yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki, lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.
Bize çıkan ders : Liderliği paylaşmak ve zor işi rotasyonlu yapmak ivme kazandırıyor.
Gerideki kuşlar öndekileri daha hızlı gitmek üzere bağırarak uyarıyor.
Bize çıkan ders : Takım ruhu.
Formasyondaki bir kaz hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak duruma gelirse, düşen kuşa yardım etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor. Tekrar uçabilene kadar veya ölümüne kadar onunla beraber kalıyorlar. Sonra da bir V formasyonuna katılıp kendi gruplarına ulaşıncaya kadar beraber uçarlar.
Bize çıkan ders : İşler zorlaştığında kenetlenmenin faydası ve sadakat.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1261
favori
like
share