Değişik dinlerde farklı adlarla anılan şeytan genellikle kötü ruhların başı olarak düşünülür. Şeytan hasım yada iftiracı anlamındaki ibranice AŞATAN sözcüğünden gelir. Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilikte Tanrıya karşı çıkan şeytan, insanları ondan uzaklaştırmaya çalışır. Müslümanlıkta insanlar arasında kin ve düşmanlığı yayan cinler genellikle şeytan olarak adlandırılır. Ayrıca bu cinlerin başı olan İblisten şeytan olarak söz edilir.

Eskiçağlarda ruhlara inanış ortak bir özellikte. Yıllar önce yazılan mitler ve peri masalları iyi ile kötü arasındaki mücadelenin bir çok örneğine rastlanır. Eski Mısırlılar dünyadaki kötülüklerden Set'i sorumlu tutarlardı. Karanlıklar prensi adını verdikleri Set'in her sabah güneşin doğmasını önlemeye çalıştığına inanırlardı. Zerdüşt dinine bağlı olan eski İran halkı, kendisine hizmet etmesi için şeytanlar ya da cinler ordusu yaratan Ehrimen adlı bir kötülük tanrısının varlığına inanırlardı. Lakabı Druc (yalan) olan bu kötü ruh, ikizi olan iyi ruha karşı savaşırdı. Musevilikteki şeytan düşüncesi bu inançlardan kaynaklanmış olabilir.

Museviler ve Hıristiyanlar tek Tanrı ya ve tek şeytana inanırlar. Onlara göre, şeytan güçlü meleklerden biriyken kendisini Tanrı ya eşit kılmak istemiş ve cenetten kovulmuştur. Kovulmadan önceki adı, IŞIK TAŞIYICI anlamında Lucifer'dir. İngiliz şair John Minton un Kutsal Kitap tan esinlenerek yazdığı ünlü şiiri PARADİSE LOST ta (1667 ; Kayıp Cennet) şeytanın, içinde atıldığı sıvı ateş gönlünden çıkması ve kendisiyle birlikte göle düşen meleklerin de yardımıyla ADEM ile HAVVA yı günaha özendirerek Tanrı dan öç alma tasarısını gerçekleştirmesi anlatılır.

Hıristiyanlık ve Musevilik'te şeytanın insanları ölüm yoluna ve kötülüğe çektiğine, buyruğundaki cinlerle insanların ruhlarını ele geçirerek onlara acı çektirdiğine inanılır.

Bir çok Hıristiyan yazar putperestlerin tanrılarını şeytan olarak tanımlamıştır. Bu tanrıların bazılarında boynuz vardı ya da boynuzlu hayvanlarla bağlantılıydı. Bu nedenle şeytanın boynuzlu, çatal ayaklı ve kuyruklu bir yaratık olduğu düşüncesi gelişti. Bu şeytan tipi özellikle 12 yüzyıldan sonra çeşitli vitraylarda ve dinsel heykellerde işlendi.

KURAN'da ise daha çok İBLİS adıyla anılan şeytan cenneten kovularak lanetlenir ve emrindeki şeytanlar aracılığı ile ansanları Allah'ın yolundan saptırmaya çalışır. KURAN'a göre, öbür meleklerin Allah'ın isteğine uyarak Hz. Adem'in önünde secde etmesine karşılık, İblis kendisinin ateşten yaratıldığını ve çamurdan yaratılmış Hz. Adem den üstün olduğu gerekçesiyle bu buyruğa karşı çıktığından cennetten kovulur. Ardından Havva'yı yasaklanmış meyveyi yemeye özendirerek Adem ile Havva'nın cennetten kovulmasına yol açar. Bundan sonra emrindeki şeytanları kullanarak insanları doğru yoldan saptırmaya, onları Allah'ı anmalarını ve namaz kılmalarını engellemeye çalışır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 866
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 10:00
Allah razı olsun
bilinmez Tarih: 20.04.2006 10:21
Şeytan insanın içindeki dürtülerdir. İnsanı kötü yola iten. Onu konuşmak kötü olduğunu söylemek veya kötülüklerini izah etmek herkesçe kabul görür ancak kimse onun amellerini yapmaktan kendini alıkoyamaz, nedense alıkoymaz da. Şimdi insanlar şeytan olmuş tabiri caizse. Etrafımıza bakalım; Sözleriyle konuşmalarıyla şeytana hizmet etmeye başlamışlar. İnsanlara şeytana uyduklarını söylemeye çalıştınız mı? Vay başınıza gelenler kıyametler kopar.
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:27
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
huseyinzora Tarih: 28.10.2005 20:26
ALLAH razı olsun
HaVRaNLI Tarih: 28.10.2005 04:49
ALLAH (cc) Razi olsun kardesim
esi34 Tarih: 27.10.2005 22:42
Allah, Kuran'da şeytanla ilgili şunları haber vermiştir:

Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.

(Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."

(Allah "Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin."

O da: "(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi.

(Allah "Sen gözlenip-ertelenenlerdensin" dedi.

Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."

"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın."

(Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." (Araf Suresi, 11-18)
ümran Tarih: 27.10.2005 22:28
PAYLASIM ICIN TSKLER ELLERIN DERT GÖRMESIN ALLAH RAZI OLSUN
mollycan Tarih: 27.10.2005 15:17
Allah razi olsun,

KURAN'da ise daha çok İBLİS adıyla anılan şeytan cenneten kovularak lanetlenir ve emrindeki şeytanlar aracılığı ile ansanları Allah'ın yolundan saptırmaya çalışır. : insanlari
ZeuS Tarih: 27.10.2005 14:40
ellerine sağlık