Hızlı RAM modüllerinin cazibesi, bazen eski sisteminizle de bellek veriyolu hızını yüksek tutabiliyor olmanızda. Örneğin DDR400 belleği, AMD işlemcilere yönelik VIA KT333 veya KT400 yongasetli bir anakarta takabilirsiniz. Bu yongasetleri yeni RAM standardını (DDR400) resmen desteklemese de, BIOS menülerinde bellek saati hızını DDR333'ten DDR400 seviyesine yükseltecek seçenekler bulabilirsiniz.

Ancak sitem 400 MHz bellek hızı ile stabil çalışmıyorsa, frekansa ince ayar çekmeyi unutabilirsiniz. Bellek saat hızı FSB (Front Side Bus) hızı ile orantılıdır ve sadece DDR333, DDR400 gibi büyük aralıklarla ayarlanabilir. Bu ayar normalde FSB saat hızına orantılıdır; FSB hızı 333 MHz iken 3/3 DDR333, 4/3 ise DDR400 bellek hızına karşılık gelir. RAM saat hızının daha küçük aralıklarla artırılabilmesi için, çoğu anakartta birer MHz aralıklarla değiştirilebilen FSB hızını artırmanız gerekir.

Zamanlamalar Saat Hızından Önemli

Bellek zamanlamalarının RAM performansı üzerinde veriyolu frekansı kadar etkisi vardır. Sonuçta, sadece veriler RAM'den hızlı bir şekilde okunup kullanıma hazır hale getirilebiliyorsa veriyolunun büyük bantgenişliklerine sahip olması bir anlam taşıyabilir. Verilere de farklı bellek alanlarından erişilirken, veri akışını durduracak yeni süreçler devreye giriyor. Bellek zamanlamaları, RAM'e erişilirken gerçekleşen her bir adımın hızını belirliyor. Bu ayarları optimize etmeniz gerçekten gireceğiniz sıkıntıya değer: Performansınız %10 seviyelerine kadar artabilir. Dahası, zamanlama parametrelerini optimize etmek bellek veriyolu hızını artırmaktan daha avantajlı olabilir. Yüksek kaliteli ve düşük zamanlamalara sahip DDR333 RAM, saat hızını yüksek tutmak için kasten yüksek tutulan zamanlama ayarlarına sahip DDR400 bellekten daha yüksek performans verecektir.

Belleğinize ince ayar yaparken ilk adım, otomatik RAM ayarını devreden çıkarmak olmalıdır. Bu ayar açıkken, anakart bellek üzerindeki SPD yongasından (Serial Presence Detect) bellek modülünün zamanlamaları ve saat hızı ile ilgili bilgileri okuyarak buna göre ayar yapar. Öte yandan RAM üreticilerinin EEPROM yongasında sakladıkları bu ayarlar, mümkün olduğunca çok sistemde stabilite sağlamak adına çok muhafazakar tutulmuştur. Ayarları elle yaparak bunları kendi sisteminize en uygun şekilde kullanabilirsiniz - çoğu kez RAM modülleri, üreticinin belirlediği değerlerin üzerinde de stabil çalışır.

Öte yandan ucuz bellek modülleri kullanıyorsanız bellek zamanlamalarını kontrol etmeye zahmet etmeyin. No-name bellek üreticiler, üretim sırasında detaya girmemeleriyle ve SPD yongalarına yanlış değerler yazmalarıyla bilinirler. Böyle durumlarda mutsuz alıcılar nedenini tam bilemeden kötü performansla veya sistem çökmeleri ile uğraşıp durabilirler

CL Ayarından Fazlası

En önemli RAM zamanlamaları CAS latency (CL), RAS-to-CAS delay (tRCD) ve RAS precharge time (tRP) olarak adlandırılır. Çoğu bellek modülünün tanımında PC2700-2.0-2-2.0 veya PC3200-3.0-3-3.0 gibi ifadeler vardır. Bunların ilki ilk bakışta çoğu kullanıcıya bir şey ifade etmese de bellek türünü ifade ederken, son üç rakam yukarıda belirttiğimiz zamanlamaları ifade eder. Bazı üreticilerse sadece CAS Latency (CAS gecikmesi) değerini (örn. CL 2.0 veya CL 3.0 olarak) vermekle yetinirler. Bu önemli bir parametre olsa da, diğer zamanlamaların verilmemesi alıcı için büyük bir dezavantajdır, çünkü her birinin sistem performansı üzerinde etkisi vardır.

Aldığınız belleğin etiketinde bellek zamanlamaları ile ilgili bilgi verilmemişse, İnternet'teki ürün açıklamalarına bakabilirsiniz

Zamanlama parametrelerini daha iyi anlayabilmek için, belleğe erişimin nasıl olduğu ile ilgili her şeyi bilmelisiniz. "Bellek Zamanlamaları" grafiğinde işlerin nasıl yürüdüğünü genel olarak gösteriyoruz. Anakart yongasetindeki denetçi veri içeren bellek modülünü seçtiğinde bir okuma işlemi başlar. Denetçi, bellek modülü üzerinde aranan veriyi içeren doğru yongayı ve bu yonga üzerinde verinin bulunduğu doğru alanı adresler. Yonganın hücreleri bir matris şeklinde düzenlenmiş ve sıra ve sütun numaraları ile adreslenmiştir. Sütun ve sıranın her kesişimi bir bellek bitini temsil eder.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2529
favori
like
share