Bahane Bulanlardan mısınız?


Spor yapmak çoğu zaman zor mu geliyor? Kendinizi yorgun ve stresli mi hissediyorsunuz? İşlerinizden spor yapmaya vakit bulamıyor musunuz? Siz de bahanecilerden misiniz?
Bahane Bulanlardan mısınız?


Form korumak için, egzersizde süreklilik şarttır. Ancak bahane bulucular için, spor yapmaya hep bir engel vardır. Aslında spor yapmak, pek çok sorunun en iyi ilacıdır.
Keyfiniz yerinizde değilse, motive olmak zorlaşır. Ancak, spor yapmak insanı depresyondan uzaklaştırıyor. Günde sadece 30 dakika ayırarak, ruh dünyanızda denge sağlayabilirsiniz. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde, uzanıp yatmak yerine, kalp atışlarınızı hızlandıracak küçük aktivitelerde bulunmalısınız. Bu hareketlilik endorfin sağlayacağı için, kendinizi daha keyifli hissedersiniz. Mümkünse açık havaya çıkın. Koşun, bisiklete binin veya tempolu bir yürüyüş yapın. Özellikle yeşillikler içinde bulunmanın, ruh halinize iyi geleceğine emin olabilirsiniz.
Eğer kafanız çok karışıksa, konsantre olmakta zorluk çekiyorsanız, ilacınız spordur. Düzenli egzersiz yapmak, en iyi sakinleştiricidir. Düzenli yapılan egzersiz, insanın bunalım ve depresyon gibi psikolojik dalgalanmalardan korur. Çok stresli olduğunuz zamanlarda, bedeninizi zorlayacak egzersiz programlarını tercih edin. Yüksek tempolu egzersizler, yoga, pilates gibi düşük tempolu olanlara karşı daha etkili oluyor. Böyle durumlarda, spor salonunda yüksek tempolu 30 dakikalık bir egzersiz programı hazırlayın. 10 dakika yürüyüş bandında yürüyün, 10 dakika kürek çekin ve 10 dakika da bisiklet çevirin. Eğer kendinizi zorlayabilirseniz, 30 dakika tempolu biçimde yüzebilir veya koşabilirsiniz. Birbirini tekrar eden hareketlerden oluşan egzersizler, örneğin kulvarda ileri geri yüzmek, yürüyüş bandında koşmak, stresli bir bünye için ideal.
Eğer para ödüyor ve devam etmiyorsanız, spor salonuna gitmek sizin için gereksiz olabilir. Ancak formda kalmanın tek yolu spor salonlarına üye olmak değildir. Kendinize disiplinli bir yürüyüş programı belirlemek, en ucuz ve en kolay egzersiz türüdür. Öncelikle kendinize kaliteli ve rahat bir yürüyüş ayakkabısı ve bir adımsayar alın. Günde 10 bin adım hedefleyin ve adımsayarınızı buna göre ayarlayın. Yokuş çıkmaktan kaçınmayın. Hızınızı gün be gün arttırın. Bir dakika koşu, üç dakika yürüyüş, sizin için etkili olacaktır. Yürüyüşe ek olarak haftada 1 kere yoga da yapabilirsiniz.
Kendinizi o kadar yorgun hissediyorsunuz ki, spor kıyafetlerinizi bile giyemeyeceksiniz. Ancak yorgunlukla savaşmanın da en iyi yolu spordur. Kendinize kısa zamanlar ayırarak, birkaç karın hareketi yapmak, asansör yerine merdivenden çıkmak da vücudunuzu forma sokmanıza yardımcı olacaktır. Kendiniz çok fazla yorgun hissettiğinizde yoga, pilates gibi düşük tempolu aktiviteler yapabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa, sadece ana kas gruplarını çalıştıran egzersizlere yönelebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, bahane bulmak yok!

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 327
favori
like
share