Mavi Köşk Kıbrıs -Kıbrıs Mavi Köşk -Mavi Köşk Hakkında Bilgi - kıbrıstaki mavi Mavi Köşk KKTC- Pavlodiyas Köşkü

Kıbrıs Mavi Köşk


[COLOR=LemonChiffon]mavi köşk yolu


pablo pavlidis


mavi köşk


bekleme salonu,süt havuzu


giriş,pikap dolabı


çalışma masası koltuğu


altından yapılmış meryemana tablosu


giriş


tunç heykel


bukalemun derisi içki dolabı


bahçesidevirdaim şarap çeşmesi

Mavi köşk kıbrısın çamlıbel bölgesinde tepeye makariosun izniyle pablo pavlidis için yapılmış şuan müze olarak kullanılan bir köşk.

Pablo Pavlidis italyan asıllı rum silah kaçakçısı bir avukat.1957 yılında kıbrısta yaptırdığı bu köşke yerleşmiş.silah kaçakçılığının yanında Makariosun avukatlığını yapıyormuş.Avukatlık kisveri altında silah kaçakçılığı.

Köşk 2 katlı ağaçlar arasında büyük bahçeli çamlıbel tepesinde bulunuyor.Girişte büyük bir salon ortasında süt havuzu (gelen bayan konukların faydalanmaları için) salonun bir tarafında pikap ve radyo dolabı yanında piyanosu Pablo'nun koltuk ve masası diğer tarafındada klasik oturma grubu yerler çini seramiklerle döşenmiş.Köşkün her odasında duvara gömülü ve şuan hala çalışır durumda olan westinghouse klima var.

Salondan başka bir kapıyla çalışma odasına giriliyor ceylan derisi kaplı ağaç bir masa makariosun hediyesi olan harika bir koltuk,bu koltuğun özelliği oturduktan 1 saat sonra sırt kısmı 2 saat sonra oturulan yerin taş gibi olması(uyku ve rehavet basmasın diye)odadaki pencere köşkün ortasındaki büyük yüzme havuzuna bakıyor havuzun fıskiyesinden gelen ses odaya girmesin diye 3 katlı silikondan ses geçirmez olarak yaptırılmış.

Üst katta anlaşmalarının yapıldığı mavi oda ortada gelen mafya üyeleriyle oturup anlaştığı masa koltuklar duvarda Meryemananın büyük tablosu,bu tablonun özelliği odanın neresinde durursan dur Meryemananın gözleri ve ayakları senden tarafa olması.Odanın bir köşesinde günah çıkarma bölümü ve odanın her yerini görebilmesi için 9 boyutlu aynası.

Köşkün ikinci katında ve merkezinde içi boş büyük bir konsol üzerindede tunç bir heykel,deprem için düşünülmüş küçük bir sarsıntıda heykelin konsola düşüp ses çıkarması ve köşktekilerin bu gürültüde deprem odasına sığınmaları için düşünülmüş.

Köşkten ayrı olarak sonradan ilave edilmiş çocuk odasına bitişik raylı deprem odası yapılmış.
Üst katta herbiri ayrı renkte olan odalar ve odaların rengine uygun şuan bile lüks sayılacak eşyalar var.

Pavlidisin yatak odasında başucunda kilometrelerce uzunlukta yapılmış ve 8 ayrı eve çıkan tünel var 74 harekatında pablo bu tünelden kaçmış arkasındanda tüneli dinamitle imha etmiş.
Köşkün özel olarak yaptırılmış televizyonu dinlenme odasında.

Üst kat salonunda kapaklarındaki manzarasının bukalemun derisinden yapılmış bir içki dolabı bulunuyor özelliği 4 mevsimde bu renklerin özel bir yağ sürülerek değişmesi.(kışın sarı yazın kırmızı gibi).Pavlidis 74 te italyaya kaçtıktan sonra 84 yılına kadar tekrar gelirim düşüncesiyle bu yağı her mevsim köşke gönderiyormuş.

Salonda süper lüks koltuklar yemek masası hint halısı,güneş batışını seyretmek için kapalı büyük bir balkon ve oturma grubu ve gelen konukların erkeklerinin bayan heykelinde bayanlarında erkek heykelinden içmeleri için harika içki şişeleri.
Köşkün banyoları şuan bile lüks denilir küvet klozet ayaklı lavabolar.

Ayriyetten giriş katında burçlarla bezenmiş bir bar odası yanında büyük bir yemek salonu büyük elektrikli barbeküsü ve ekmek fırını.Hangi renk odada kimler kalıyorsa onlara tahsis edilmiş o renklerde yemek masa ve sandalyeleri,çocuklar düşünülerek boylarına göre yapılmış odalarında olduğu gibi masaları sandalyeleri banyolarındaki klozetler dahi küçük.

yemek salonundan havuzlu bahçeye çıkışta havuz kenarına yakın aslan kafasından bir heykel ağzındanda devamlı akan şarap altındaki küpe dökülüp tekrar ağıza geliyormuş gelen konukların içki sıkıntısı yaşamamaları için.

havuza bakan bir balkon var Pavlidis buradan havuza elma atıyormuş elmayı gelen konuklardan kim tutarsa onunla birlikte oluyormuş kadın erkek farketmeden.

Bahçenin uç kısmında akustik bir yer yaptırmış ay şeklinde taşlardan yarım metre boyunda bir yer tam ortadaki taşın üzerinde durup konuşunca sanki mikrofondan konuşurcasına ses aksediyor(bizzat denedim).Pablo insanları etkilemek amaçlı burada alıştırmalar yapıyormuş.

köşkün bir özelliğide bu tepeden heryer görüldüğü halde aşağıdan burası hiçbir şekilde görülmüyor.

Silah taşıyan gemiler limana yanaşınca bu tepenin bir bölümünden gelegemideki silahları getirmek amaçlı ışık yakılıyormuş ve dağın içindeki mahsene silahları teslim alıyormuş.Köşkün ikinci günah çıkarma yeride burada


Gerçekten görülmesi gereken bir yer fırsat bulanlar kaçırmasın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6264
favori
like
share