:14:Bebeğinizin doğumundan sonra günler, nasıl olduğunu anlamadan, hızla geçti... Doğum izni sona erdi ve artık işe dönmeniz gerekiyor. Bir yanda minicik bebeğinizi kreşe ya da bakıcıya bırakıp işe gitmenin üzüntüsü, diğer yanda uzun bir ayrılıktan sonra iş yaşamına uyum sağlamada yaşanacak sorunlar var. Hemen hemen tüm annelerin yaşadığı ve dile getirdiği bu sorunları, sizin adınıza, Uzman Psikolog Füsun Budak’a ilettik. İşte, işe dönüşte en sık rastlanan sorunlar ve psikoloğumuzun bunlar için sunduğu çözüm yolları...

AKLIM BEBEKTE KALIYOR

ANNENİN SORUSU:
Kızım bir yaşına basmak üzere. Bir bakıcımız var. Ben işe gittiğimde, bütün gün o ilgileniyor bebekle. Her ne kadar bakıcımıza güvensem de, aklım hep bebekte kalıyor. Babası ya da başka birisi de baksa durum pek değişmiyor. Bu normal mi yoksa bir psikologla konuşmalı mıyım?
UZMAN CEVABI:
Uzmanların sık sık medyada yer alan haberler vasıtasıyla 0 -3 yaş arası çocuğun anne ile zaman geçirmesinin önemli olduğunu vurgulamaları, bunu yerine getiremeyen annenin kendini yetersiz hissetmesine sebep oluyor. Oysa burada anlatılmak istenen, bu yaştaki çocuklar bakıma muhtaç olduğu için, bakımının güvenilir bir kişi tarafından yürütülmesidir. Çocuklarına karşı çok koruyucu davranan ve her türlü davranışına müdahale eden kadınlar da yine bu annelerdir. Ancak bilmelisiniz ki bu çocuğunuzun duygusal gelişimini olumsuz etkiler. Bu durumla başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun.

SUÇLULUK DUYUYORUM

ANNENİN SORUSU:
Bebeğim iki buçuk yaşında. O kreşe başladı, ben de işe... Ona kötü bir şey yaptığım, onu incittiğim duygusundan bir türlü kurtulamıyorum. Bu suçluluk duygusu geçer sanmıştım ama aksine, gün geçtikçe daha da artıyor. Bu durumla nasıl baş edebilirim?

UZMAN CEVABI:
“Suçluluk duygusu”, dozu değişim göstermekle birlikte hemen her çalışan anne tarafından hissedilen bir duygu. Ancak bebek ekonomik olarak da aileye yeni sorumluluklar getirir ve bir çok anne bebeğinin geleceği için çalışmak zorundadır. “Çocuğumun daha iyi şartlarda yetişmesi için çalışmak zorundayım” diye düşünün, bu gerçeklik suçluluk duygunuzu hafifletecektir.
Öte yandan çalışmayı seven bir kadının uzun süre evde oturması, kendini işe yaramaz hissetmesine, sosyal ve duygusal anlamda tatminsizlik yaşamasına sebep olur. Bunun sonucunda yaşanan gerginlik ve mutsuzluk çocuğunuza da yansır. Suçluluk duygusundan kurtulmak için işlerinizi planlamalı, çocuğunuza zaman ayırmalı ve bu zamanı en verimli şekilde değerlendirmelisiniz.
Bazı anneler suçluluk duygularından kurtulmak için, sürekli pahalı hediyelerle bu açığı kapamaya, aşırı ilgi göstermeye, çocuğun her isteğini yerine getirmeye çalışırlar. Bu tür davranışlar çocuğun duygusal gelişimini olumsuz etkiler. Çocuğunuz, siz onu kreşe ya da bakıcıya bırakıp işe gittiğiniz için değil, hatalı davranışlar gösterdiğiniz zaman olumsuz etkilenecektir.

ÇOK HASSASLAŞTIM

ANNENİN SORUSU:
Oğlum Mert yedi aylık. İşe başlayalı kısa bir süre oldu. Doğumdan sonra iyice hassaslaşmışım. Ne işin stresini kaldırabiliyorum, ne de iş yerindeki insanların davranışlarını. İş yerinde tuvalete girip ağladığım günler oluyor. Bunlar doğal mı, yoksa başka bir neden mi aramalıyım?
UZMAN CEVABI:
Doğumdan sonra işe başlayan çoğu kadın, bu iki rol arasında kalır. Aşırı sorumluluk yüklenmek insanı sinirli ve gergin yapar. Öncelikle bu duygu ve düşüncelerle baş edebilmek için, bu yeni durumun normal olduğunu kabullenmelisiniz. Ayrıca çocuğun anneden ayrılırken arkasından ağlaması da olumsuzlukları artırıyor. Kendinizden beklentilerinizi azaltmalısınız. Biyonik bir kadın değilsiniz ve her şeye yetişemezsiniz. Mükemmel olmaya çabalayıp ruh sağlığınızı ve çocuğunuzun psikolojik durumunu olumsuz etkilemek yerine kendinizi olduğunuz gibi kabullenin.

KENDİMİ ÇİRKİN HİSSEDİYORUM
ANNENİN SORUSU: Doğumdan sonra aldığım kiloları veremeden işe başladım. Kilolar nedeniyle kendimi çirkin hissediyorum ve bu işteki başarımı etkiliyor. Ne yapmalıyım?
UZMAN CEVABI:
Doğum sırasında alınan kiloları doğum sonrasında hemen vermek mümkün olmuyor. Bu da kadının kendini mutsuz hissetmesine sebep oluyor. Aşırı yemek yerine sağlıklı beslenmenin önemli olduğu kabul edilmeli. Tabii ki emzirme döneminde annenin diyet yapması mümkün değil. Ancak araştırmalar emziren annelerin emzirmeyen annelere oranla daha rahat kilo verdiğini gösteriyor. Bu arada tekrar eski kiloya dönebilmek için bir diyetisyenden yardım alınmalı ve egzersiz yapılmalı.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share