Aşı uzmanlarından talep: Almanya’ya Anti Kızamık Kampanyası gerekDünya Sağlık Organizasyonu’nun verdiği habere göre, kızamık hastalığından rahatsızlanıp yaşamını kaybedenlerin sayısı dünya çapında yılda 200.000’i buluyor. Yaşamını yitirenlerin geneli beş yaşından küçük olan çocuklar. Bu ölümlerin tıbbi altyapısı düşük olan ülkelerde yaygın olmasına rağmen, hastaların sayısı yılda sadece ortalama 50’yi bulan ABD, virüsün ülkelerine Avrupa’dan geldiğini öne sürüyor. Başta Almanya olmak üzere İsviçre, Büyük Britanya, Romanya ve İtalya kızamık hastalığını salgılayan önde gelen ülkeler arasında yer alıyor.

2006 yılında 2.282 kızamık hastası saptayan Almanya, bir yıl sonra rahatsızlananların sayısını 529’a indirmeyi başardı. Ancak 2008 senesinde tekrar iki katına yakın bir yükselme kaydedildi. Sağlık uzmanları, kızamık hastalığını 2010’a kadar Avrupa’da kurutmak isteyen DSO’nun istemi doğrultusunda, şimdi Almanya çapında bir aşı kampanyasının yürütülmesini talep ettiler. Bu tasarımın gerçekleşmesinde Almanya’nın merkezi bir önem taşıdığı belirtildi. Avrupa’nın en yüksek nüfuslu ülkesi olup, coğrafi anlamda da merkez teşkil eden ve nüfus yoğunluğu yüksek bölgelere de sahip olan Almanya’nın, bu özelliklerinden dolayı kızamık hastalığının yaygınlaşmasında etkin olduğu öne sürüldü.

Araştırmalara göre kızamığın Almanya’da yaygın olmasının başlıca sebebi ebeveynlerin çocuklarını aşı yaptırmayı unutuyor olmaları. İkinci sırada aşı sonucu zararlardan korkan, bilinçli aşı karşıtı olan ebeveynler yer alıyor. Aynı zamanda çocuklarına eksik aşı yaptıran ebeveynler de araştırmalarda çoğunluğu belirliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 452
favori
like
share