Mary Jane Blige Kimdir - Mary Jane Blige Resimleri - Biyografisi - Mary Jane Blige Hakkında
Mary Jane Blige (d. 11 Ocak 1971), veya bilinen adıyla Mary J. Blige, ünlü ABD'li hip hop ve R&B şarkıcısıdır. Sanatçı günümüzde Missy Elliott ile beraber "hip hop'ın kraliçesi" olarak bilinmektedir. Sanatçı 8 Grammy ödülüne sahip olduğu gibi, 90'larda hip hop ve soul ödüllerine aynı anda gösterilen tek insan olmuştur.1971 doğumlu sanatçı, 1988'de "Uptown Records" ile anlaşma imzalamış ve ilk albümü "What's the 411?" albümünü çıkarmıştır. Sanatçı albümündeki 411 sayısıyla beraber, "The 411" adlı İngiliz R&B grubunun isim annesi olmuştur. İlk albümünün 6 numarayı görmesiyle beraber, 1994'te "My Life" adlı albümü yayınlayan Blige, bu albümle de 7 numaraya ulaşmıştır.

Sanatçı 1997'de, 2003, 2005 ve 2007'deki albümleriyle beraber 4 adet zirveye ulaşan albüm yayınlayan Blige, sanatıyla Keyshia Cole, Ashanti, LeToya, Cheri Dennis, Christina Aguilera ve Alicia Keys gibi sonraki nesil sanatçıların örnek aldığı bir isim olmuştur.

Mary J. Blige, Grammy’nin de gözdesi.
Grammy müzik ödüllerinde, Mary J. Blige ‘The Breakthrough’ albümüyle, yılın en iyi albümü ve en iyi şarkısı kategorileri dahil toplam 8 dalda aday gösterildi.Mary J. Blige 9 ödül birden aldı.

Diskografi

1992 yılında Blige’ın ilk albümünü yapma zamanı gelmişti ve projeyi denetleyen isim Sean “Puffy” Combs’tu. “What’s The 411?” adını taşıyan albüm başarılı oldu ve albümün ilk single’ı “You Remind Me”, hiphop listelerinde bir numaraya yükseldi.

1994 yılının sonunda, Mary J Blige’ın 2. albümü “My Life” yayınlandı. Albümün prodüktörlüğünü yine Puff Daddy yapıyordu ancak bu kez farklı olarak Mary J’nin yazdığı şarkılar da albümde yer alıyordu. 1995 yılı, Mary J Blige’ın birçok yan projeyle de ilgilendiği bir yıl oldu.

1997’de yılında “Share My World” albümü yayınlandı. Çıkar çatışmaları sonucunda bu albümde Puff Daddy ile yaptıkları ortaklığı bozan Mary J. Blige, Daddy’nin yokluğunu telafi etmek için albümde bir çok ünlü prodüktör ile çalıştı. Sonuç olarak da albüm Billboard listesinde bir numaraya yerleşti.

1999’da çıkan 4. albüm “Mary,” Blige’ın kendi sesini ve müziğini geliştirdiğinin kanıtıydı. “Mary” albümüne destek verenler arasında Elton John, Bernie Taupin, Stevie Wonder ve Lauryn Hill gibi büyük isimler vardı.

2001’de çıkan “No More Drama” da yine konuk sanatçılara yer veren Mary J. Blige, albümün ilk single’ı “Family Affair”de prodüktör olarak Dr. Dre ile çalıştı ve yayınladığı bu single, Blige’ın listelerde bir numara olan ilk single’ı oldu.

2003’de P.Diddy ile beraber yaptığı “Love and Life” albümü listelere bir numaradan girse de ilk single çok başarısız oldu ve bu single’la birlikte albümün satışları da çok kötü gitti. Bu albüm, ticari olarak Blige’ın en başarısız albümü oldu.

2005 yılında, Blige’ın “Reminiscence” adlı bir ‘greatest hits’ albümü yayınlaması beklenirken, “The Breakthrough” adlı 7. stüdyo albümü piyasaya sürüldü. U2’nun “One” adlı şarkısını da grupla baştan yorumlayan Mary J. Blige, bu albümle ilk haftada 700.000’in üzerinde bir satış yakaladı.

2006 Kasım ayında “Reflections - A Retrospective” adlı derleme albümü piyasaya süren Mary J. Blige, albümde dört tane de yeni şarkıya yer verdi.

http://www.main-board.com/unluler/275980-mary-jane-blige-resimleri.html#post3721898

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 448
favori
like
share