Çocukların Okula Uyumu Nasıl Sağlanır - Çocukların Okula Uyumu - Okul Sorunları

Amerikan Kültür Derneği Başak Çocuklar Anaokulu'ndan Psikolog Zeynep Mine Altunay okullarınaçıldığı ilk günlerde çocukların yaşadığı adaptasyon ve uyum süreci ile ilgili bilgiler veriyor.


Okulların açıldığı, öğrencilerin ve öğretmenlerin sınıflarına döndüğü sürecin başlarında bulunmaktayız. Okul deneyimini ilk defa yaşayacak olan çocuklar ve aileleri için kimi zaman gergin zaman dilimleri yaşanabilmektedir. Çocukların okula ilk başladıkları günlerde zorluklarla karşılaşmaları çok doğaldır. Çünkü yeni girdikleri bu ortam birçok değişimi de beraberinde getirmektedir. Farklı kişiliklerde birçok insanla karşılaşırlar. Bu durum onlara yeni roller yükler. Artık hem evlat, hem arkadaş hem de öğrencidirler. Hepsinin beraberinde getirdiği farklı sorumluluklar vardır. Bütün bu zorluklar daha önce karşılaşmadığınız bazı davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir: Ağlama; anne babadan ayrılmak istememe; okula devam etmekte isteksiz olma; yapmaya alışkın olduğu davranışları yapmaya itiraz etme; yemek problemleri yaşama; bebeksi davranışlar gösterme; yalan söyleme; hırçınlık; şiddet içeren davranış gösterme vb.


Ailelerin, çocuklarının okula adaptasyonlarını kolaylaştırmak için yapılabilecek ve dikkat edilmesinde fayda olan bir takım hususlar vardır:
Çocuğunuzun okul hakkında sorduğu her türlü soru cevaplandırılmalıdır. Okulun neye benzediği ve gün boyunca neler yapılacağı ile ilgili bilgiler vermek olumsuz düşünceleri engelleyebilir.
Çocuğunuzun okulu dolaşması için onunla birlikte okulu ziyaret etmeniz ve mümkünse öğretmeni ile tanıştırmanız, sınıfını ve okulda önemli – ilgi çekici olan yerleri gezdirmeniz, çocuğunuzun okul hakkındaki düşüncelerinin netleşmesini sağlayabilir.
Okul başlamadan önce sınıf arkadaşları ile oyun buluşmaları ayarlayabilirsiniz; arkadaş sahibi olmak her zaman okul kaygısını engelleyici bir etkendir.
Çocuğunuz ilk defa okula başlama deneyiminde ağlayabilir, sizden ayrılmasından ve tanıdık olmadığı bir yerde kalacak olmasından ötürü kaygı duyabilir ve davranış problemleri sergileyebilir. Bu sebeplerle okulun ilk günü çocuğunuz ve sizin için düşündüğünüz gibi yumuşak geçmediyse paniklemeyin, destekleyici olun. Bulunduğu yaş dönemiyle alakalı olarak aşina olmadığı ortamlarda huzursuzluklar yaşayan çocuğunuzun, yeni bir duruma yerleştirilmesinin onu üzmesi normaldir. Çocuğunuzu, okula başlamasıyla ilgili duyduğu stresin, gerginliğin olağan bir şey olduğu hakkında bilgilendirmeniz, endişe duygusunu azaltabilir. İlk defa bir şey deneyecek ya da yapacak her kesin endişe hissedeceği tarzında bilgilendirmeler ve örneklendirmeler ile çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz.
Çocuğunuza düzenli bir rutin belirlemesi için yardımcı olun. Ne giyeceği, kahvaltıda ne yiyeceği, öğle yemeği için ne götüreceği gibi konularda çocuğunuza seçme şansı tanıyarak onu motive edin. Çocuğunuza düzenli ve yetecek kadar ( 8 – 10 saat ) uyku zamanı ayarlayın.
Eğer çocuğunuz okula giderken endişeli ise, ona evi hatırlatacak aile fotoğrafı, en sevdiği hayvanının – oyuncağının resmi gibi bir şey vermek, çocuğunuzu güvende hissettirebilir.
İlk günün ardından eve çeşitli hikâyelerle dönen çocuğunuzun, okulda neler yaşadığıyla ilgili bilgi paylaşmak için ona zaman ayırabilirsiniz. Çocuğunuza, anlattığı deneyimler ile ilgili olumlu geribildirimler vermek, onu motive edecektir.


Aslında çocukların inanılmaz hızlı bir uyum yeteneği vardır. Bu yetenek zamanla ve tecrübeyle gelişmektedir. Çocuklarımızın beceri sahibi, uyumlu ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine destek olmak da bizim görevimizdir. Çocuklar, öğretmene, çevreye kısacası bulundukları ortama ne kadar güvenirlerse uyum sağlamaları da o kadar kolay olmaktadır. Güven sağlamanın yolu ise kararlılık ve tutarlılıktan geçmektedir.
Okula başlama kaygısı genellikle birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde atlatılmaktadır. Fakat çocuğunuz devam eden ve aşırı zorluklar yaşıyorsa ileri değerlendirmelere ihtiyaç duyuyor olabilir ve bir uzman ile iletişime geçilmesinde yarar olabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 833
favori
like
share