Fotoğrafçılar İçin Video Projeksiyon Cihazları - Fotoğraf - Fotoğrafçılık - Ömer Serkan Bakır

“Eskiden dia projeksiyon makineleri vardı, şimdi video projeksiyon…”

Dijital fotoğraf makinelerinin bu kadar çok yaygınlaşmadığı zamanlarda, herhangi bir ortamda gösteri yapacağımız zaman tek kullandığımız cihaz, basit bir dia projeksiyon makinesiydi. Daha önceden çerçevelenmiş, tozları alınmış dialarımızı sıraya sokar ve magazinlere itinayla yerleştirirdik. Diaları magazinlere yerleştirmek bile dikkat gerektiren bir işti. Birini yanlış yerleştirdiğinizde gösterinin ortasında baş aşağı duran karenizi tekrar çıkarıp, doğru haline getirmek neredeyse imkansızdı. Ama öyle şeyler olurdu ki gösteri durur, ışıklar açılır, dia projeksiyon makinesine sıkışan bir diayı çıkarmak için dakikalar harcanırdı. Hatta yarım kalıp devam edemeyen onlarca gösteri hatırlıyorum. Esasında buradan yazmakla olmaz. Bu hikayeleri gerçekten yaşamış kişiler, bu işin ne kadar zor ve emek isteyen bir uğraş olduğunu eminim tekrar hatırlamışlardır. Bu arada müzik işini unutmayalım! Her gösterinin bir de müziği olurdu. Kaset ya da CD ortamında getirilir, ortamdaki mevcut müzik çalarla gösteri tam başlatıldığında müzikte açılırdı. Çoğunlukla fotoğraflar biter, müzik hala devam ederdi ya da bıçakla kesilir gibi gösteri bittiğinde kapanırdı.
Çok eskiden yaşanan şeylermiş gibi yazıyorum ama biliyorsunuz ki daha birkaç yıl öncesine kadar dia projeksiyon cihazlarını birçoğumuz kullanıyorduk. Tabi hala kullananlarda olabilir.
Ancak, artık film kullanmadığımız göz önünde bulundurulduğunda video/multimedya projeksiyon cihazlarının bizler için çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Peki nedir bu video/multimedya projeksiyon cihazları? Bir fotoğrafçı için bu cihazları alırken neye dikkat etmek gerekir?

Video Projeksiyon Cihazları
Bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi, oyun konsolları, DVD player ve buna benzer cihazlara bağlanabilen projeksiyon cihazları güçlerine göre belli uzaklıklardan büyütmeler yapabilen sunum sistemleridir. Ev, eğlence ya da ofis, sunum amaçlı kullanılabilen bu cihazların şu anda en çok konuşulan iki farklı teknolojisinden bahsedilebilir. Birincisi LCD (Liquid Crystal Display) teknolojisi, diğeri ise DLP (Digital Light Processing) teknolojisi.
Peki hangisi daha iyidir? Buna tek ve kısa bir yanıt vermek neredeyse imkansızdır. Bu seçim projeksiyon cihazını tamamen hangi amaçlarla kullanacağınız ve nelerden hoşlandığınızla ilgilidir.

DLP Teknolojisi Nedir?
Digital Light Processing, Texas Instument firmasının geliştirdiği bir teknolojidir. Bu sistemde lamba ışığı, üzerinde kırmızı,yeşil ve mavi renk bulunan dönen bir çark içinden geçerek DMD (Digital Micromirror Device - Dijiltal mikro ayna cihazı) chip'te oluşan renkli görüntü sinyalini objektiften perdeye yansıtır. DMD chip'te 500.000 den fazla çok küçük ve ince mikro aynalar bulunmaktadır. DMD chip'in tamamı bir insan tırnağı kadardır.

LCD Teknolojisi Nedir?
3 adet siyah/beyaz LCD'den oluşan bu sistemde, lamba ışığı dichroic ayna sisteminden geçerek LCD'lerin önünde bulunan kırmızı, yeşil ve mavi renkli filtreler aracılığı üç ana renk oluşturulur. Her LCD'den tek bir renk geçtiğinden bu renkler daha sonra bir prizma mercek tarafından tam renk oluşturularak projektör objektifi aracılığı ile perdeye yansıtılır.

DLP ve LCD teknolojileri birbirinden farklıdır
DLP teknolojisi daha yeni ve başarılı bir teknoloji olarak da kabul edilebilir. LCD cihazların en büyük handikapı görüntüyü oluşturan piksellerin küçük karecikler halinde perdede izlenmesidir. Görüntü büyüklüğü artırılırsa pikseller daha belirginleşip sanki perde üzerine ince bir ağ gerilmiş gibi görünüm ortaya çıkar. DLP cihazlarda görüntü farklı bir tarzda oluşturulduğu için perdeye yansıtılan görüntüde pikseller seçilemez. Ayrıca DLP teknolojisi görüntüde daha yüksek bir kontrast oranı sağlamaktadır.
LCD’nin dikkate alınacak özelliklerinden biri, DLP projeksiyonlarda elde edilmesi zor olan bir parlaklık sağlamasıdır. DLP yüksek kontrast, LCD ise parlaklığı ön plana çıkarır.
Ev sineması uygulamalarında DLP projeksiyonlar yüksek kontrast sağlaması ile ön plana çıkmakla birlikte, yüksek parlaklık gerektiren büyük konferans salonlarında LCD projeksiyonlar bir adım öndedir diyebiliriz. Daha küçük mekanlarda veya giriş seviyesi cihazlara gereksinim duyulan gösteri salonlarında ise, DLP ve LCD için özel bir tercihiniz olmayabilir.

ANSI Lümen Nedir?
Amerika Milli Standartlar Enstitüsü'nün (ANSI) belirlediği kriterlere uygun yapılan testlerde projeksiyon cihazının verdiği görüntünün 9 eşit kareye bölünmesi ve bu karelerden elde edilen ölçüm değerlerinin aritmetik ortalamasının görüntü boyutu (m2) ile çarpılmasından elde edilen değere denir. Kısasa projeksiyon cihazının ışık gücü-parlaklık değeridir.

Çözünürlükler Değerleri
Projeksiyon cihazları kendi çözünürlükleri ile birlikte alt veya üst çözünürlükleri de kendi çözünürlükleri içerisinde sıkıştırarak veya yayarak gösterebilirler. Ancak, bu tür görüntüler gerçek çözünürlük kadar net görüntü vermezler. Bu nedenle, kullandığınız bilgisayar ekran çözünürlüğüne göre bir projeksiyon cihazı kullanmanız gerekmektedir.

SVGA: 800x600 piksel
XGA: 1024x768 piksel
SXGA: 1280x1024 piksel
WXGA: 1440x900 piksel
UXGA: 1600x1200 piksel
Full HD: 1920x1080 piksel

Keystone Nedir?
Projeksiyon cihazının perde karşısına orantılı yerleştirilmemesinden kaynaklan perspektif bozulmalarını düzeltmek için birçok modelde bulunan optik kaydırmaya denir.
Cihazların büyük çoğunluğunda sadece dikey açı bozulmalarını düzeltecek özellik olmakla birlikte özellikle profesyonel cihazlarda hem yatay hem de dikey açı bozuklukları giderilebilmektedir.

Kontrast
Kontrast en temel tanımıyla, beyazın yanında siyah gibi koyu renkleri başarı ile gösterebilmektir. Yüksek kontrast değerleri parlak beyazın yanında gerçek siyahın gösterilebilmesini sağlar.

dB (Ses Düzeyi)
Projeksiyon cihazları çalışırken ısı oluşur ve cihaz fanlar yardımıyla soğutulur. Sürekli çalışan bu fanların ortaya çıkardığı ses rahatsız edici olmamalıdır. Gürültü ölçüm birim ise dB olarak gösterilmektedir. Günümüz ev sineması cihazları 35dB değerinin altında gürültü üretecek şekilde tasarlanmaktadır.

Sorun!
LCD mi? DLP mi?
Yedek lambası kaç para?
Lamba ömrü kaç saat?
Çözünürlüğü ne?
Kaç ANSI Lümen?
Kontrast oranı ne?
Açılış ve kapanış süresi?
dB seviyesi?
Ağırlığı?
Optik Zoom var mı?
Görüntü boyutu? Maks.-min.?
Girişleri ve bağlantılar?
Türkçe menü, kullanma kılavuzu?
Türkiye’de geçerli garanti süresi?

Mutlaka Test Edin!
Yukarıda yazdığımız soruların yanıtlarını aldıktan sonra da satın almayı düşündüğünüz cihazı mutlaka test edin. Bilgisayar ortamında hazırladığınız fotoğraf gösterinize ya da örnek fotoğraflarınıza karar verdiğiniz projeksiyon cihazı ile bakarken, renk doğruluğuna, ekonomi ve normal moddaki parlaklığa, keskinliğe, aydınlık ve karanlık ortamlardaki performansına bakmalısınız. Sonucunda da fiyat/performans oranına göre kararınızı vermelisiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 961
favori
like
share