Engelli Ötv İndirimi Sorular ve Cevapları - engelli arabaları, engelliler için vergi indirimi - engelliler için Ötv indirimi - ötv inidirimi

1) H Sürücü belgesi kimlere verilir?

Özel tertibatlı otomobil veya motosiklet kullanması için sakat, engelli veya hastalara Karayolları Trafik Kanunları gereğince verilir. Ayrıca H sınıfı ehliyet alacakların 17 yaşını bitirmiş olmaları ve ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.

2) Özel tertibatı olmayan otomobil almak isteyen engelliler ÖTV indiriminden faydalanabiliyorlar mı?

Hayır. Sakatlığı %90'ın altında olanlar sadece özel tertibatlı araçlar için ÖTV ödemezler. Örneğin otomatik vitesli araba kullanabilen bir engelli B sınıfı ehliyet alabileceğinden sıfır araba için ÖTV ödemek zorundadır.

3) 10 yaşında ilkokul mezunu olmayan ve %90 üzerinde özürü olan oğlum için ÖTV indirimli araç alabilir miyim?

Evet. %90 üzerinde özrü bulunanlar için yaş ve ilkokul sınırı yoktur.

4) % 90 üzerinde özürlü raporu olanların aldığı araçları kimler kullanabilir?

Üçüncü dereceye kadar kan bağı olan akrabaları veya sigortalı olarak tuttulan sürücü aracı kullanabilir.

5) Engellilere ait taşıtlar deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelir ve hurdaya çıkarılırsa yeni araç alırken 5 yıllık süre beklenmeden ÖTV istisnasından faydalanılabilir mi?

Evet, yukarıdaki haller dolayısı ile engellinin kullandığı araç hurdaya çıkarsa 5 yılı beklemeden ve ÖTV ödemeden yeni araç alabilir.

6) Ötv indirimli alınan aracımı satabilir miyim?

Ötv ödenmeden alınan bir aracın kiralanması, satılması veya devredilmesi için - şayet muhatap Ötv indirimini hakeden biri değilse - öncelikle Ötv'nin ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda yasal işlem başlatılır. Ayrıca özel tertibatlı engelli arabasının tertibatının sökülebilmesi ve normal bir araç haline getirilebilmesi için ÖTV'nin ödenmesi gerekmektedir.

7) Engelliler istedikleri her model ve türdeki otomobili ÖTV indirimli olarak alabilirler mi?

Hayır. Bunun için kanunda kısıtlamalar getirilmiştir. Şöyle ki:

-Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar(steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil),
-Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,
-Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

8) Zihinsel engelliler bu yasadan faydalanabilirler mi?

Evet. Resmi doktor raporu olan zihni engelliler de bu indirimden yararlanabilirler.

9) Engelliler için otomobillerde KDV indirimi de uygulanmakta mıdır?

Hayır. Engelliler sadece Ötv indiriminden faydalanırlar. Fakat yurtdışından ithal edilen engelli arabalarında durum farklıdır. Yukarıda bahsedilen şartları taşıyan engelliler engelli arabaları için gümrük vergisi ödememektedirler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15229
favori
like
share
Ağartan Tarih: 17.12.2010 14:42
emeklerinize sağlık
belal33 Tarih: 15.12.2010 18:05
lütfen cevap verin lannnnnnnn
belal33 Tarih: 15.12.2010 14:23
k[COLOR="Purple"]ardesim %96 özürlü biz yurt dısından araba getirtmek istiyorz bu işi yapan kimselere nasl ulaşabilirizz her sehirde yapan war mı
Şerro Tarih: 18.06.2010 21:36
2) Özel tertibatı olmayan otomobil almak isteyen engelliler ÖTV indiriminden faydalanabiliyorlar mı?

Hayır. Sakatlığı %90'ın altında olanlar sadece özel tertibatlı araçlar için ÖTV ödemezler. Örneğin otomatik vitesli araba kullanabilen bir engelli B sınıfı ehliyet alabileceğinden sıfır araba için ÖTV ödemek zorundadır.

Bun yazan sallamış. Bizzat tarafıma T.C. Maliye bakanlığı Gelirler Dairesi Başkanlığınca yollanan emailden alıntı yapıyorum :

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Alıntı yapılan link : [url]http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler[/url]
mba25 Tarih: 08.06.2010 05:14
%60 oranında özürlü raporum var. araç almak istiyorum. bu oranla alabilir miyim? ötv ve mtv den tamamen mi muaf olurum, yoksa belli bir yüzdeylemi. eğer yüzdeyleyse, ötv yüzde kaç uygulanmakta ve ben bundan yüzde kaç yararlanabilirim. alacağım aracın 1600cc olması şart mı? bunun üzerinde bir binek araba alamaz mıyım. örneğin satış fiyatı 28000tl olan bir arabanın bana malıyeti ne kadar olur. acil cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.