İnternet tarihinin önemli sitesi, kuruluşundan tam 15 yıl sonra kepenk indirmeye hazırlanıyor.


GeoCities en son uyarısını verdi, bu dev site 26 Ekim tarihinde resmen kapanacak. Bu süre zarfında kullanıcıların sayfalarının içeriğini, silinmesini istemiyorlarsa bilgisayarlarına kaydetmeleri tavsiye ediliyor.

Uzun süredir beklenen kapanış daha Nisan ayında duyurulmuştu. GeoCities'in Mart ayında gerçekleşen son kullanıcı sayımı 11.5 milyon tekil üyeye sahip olduğunu gösteriyordu. Nisan'dan sonra yeni kayıt alımı durduruldu. Şaşalı günlerinde geliştiricilerin yetiştiği bir mekandı. Ücretsiz site yayınlanabilen GeoCities pek çok internet kullanıcısının ilk internet sitesini yayınladığı ortamdı.

David Bohnett ve John Rezner siteyi 1994 yılında oluşturmuşlardı. Yahoo bu siteyi 1999 yılında 2 milyar dolar ödeyerek satın almıştı ve bu olay o günlerin en önemli haberlerinden birisiydi. İşte o proje, kuruluşundan 15, satın alınışından 10 yıl sonra hayata veda ediyor. Kullanıcılar Yahoo'nun Web Hosting isimli hizmetine yönlendiriliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 278
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 29.10.2009 15:13
Bir efsane tarih oldu

İnternet tarihinin hafızalara kazınan sitelerinden biri, sayısız ilk sayfanın evi artık yok...

Yahoo! GeoCities'i nihayet kapattı. İnternet tarihinin önemli sitelerinden GeoCities, milyonlarca kullanıcının kendi internet sayfalarını ilk kez yayınlama imkanı bulduğu mecra olmuştu.

Yahoo bu hizmetin yerine 3.57 milyar dolarlık hissesini satın aldığı bir hizmeti devreye sokacak. Nisan ayında planlarını açıklayan ve yeni kullanıcı alımını durduran site, kullanıcıları yeni hizmetine yönlendiriyor.

GeoCities'deki yıkımın en kötü yanı burada yer alan sayfaların yedeklerinin alınmadan siliniyor oluşu. Internet Archive ve Archive Team isimli iki farklı organizasyon bu sayfaları yedeklemeye çalışıyordu.Kaynak