kramp nedir - Egzersizle oluşan kramplar - Kramplarda neler yapılabilir - Egzersizle oluşan krampların nedenleri - Hamilelikte kramplar
Özellikle egzersiz yaptıktan sonra ve bazı kişilerde özellikle geceleri baldırlarda ve alt bacakta görülen kramplar, ya da kaslann kasılması, çok yaygındır.

Egzersizle oluşan kramplara, zayıf kan dolaşımı neden olabilir ya da bunlar, periferal (çevresel) vasküler (damarsal) bir hastalığı işaret edebilir. Egzersizle oluşan krampların çoğu dolaşım sistemiyle ilgili problemlerden değil, kas yaralanmasıyla ilgili problemlerden kaynaklanır. Egzersiz yapmadan önce ve egzersiz yaptıktan sonra baldırlarınızı esnetmekle önlenebilir.Bir krampı, krampı ilk hissettiğiniz anda baldırınızı bükerek önleyebilirsiniz.
kramp

Bu işe yaramazsa, ayağınızı sert bir şekilde yere basın ve dolaşın. Bazı doktorlar, tonikte bulunan ya da reçetesiz olarak satılan formüller (reçeteler) halindeki kinin takviyelerinin bacağa giren kramp sıklığını azaltabileceğine inanırlar. Hamileyseniz, kinine karşı aşırı duyarlığınız ya da glukoz-6-fosfat dehidrogenaz yetersizliğiniz varsa, kinin kullanmayınız.

E vitamini (günlük 400 evrensel birim dozunda) almak bazı kişilerde işe yanyor gibi görünmektedir. Özellikle diyüretik (idrar söktürücü) ilaçlar kullanıyorsanız, vücudunuzun potasyum seviyesi düşük olabilir. Birkaç muz yemek potasyum seviyenizi tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir. Günlük olarak magnezyum takviyesi almak da bazı kişilerin bacak kramplarını önlemelerine yardımcı olmuştur.

Hamileliğin çeşitli zamanlarında ayak veya bacaklarınızda kramplar olabilir. Bu kalsiyum metabolizmasında veya vücudunuzdaki işlenme sürecindeki değişiklikten kaynaklanmaktadır. Bu krampları önlemenin tek yolu yağsız veya az yağlı süt ve kalsiyumdan zengin gıdalar yoluyla yeterli kalsiyumu almaktır.

Aldığınız prenatal vitaminde de bir miktar kalsiyum bulunmaktadır. Beslenme yolu ile yeterli kalsiyum alamıyorsanız prenatal vitamine ilave olarak ayrıca kalsiyum desteğini sizi takip eden sağlık çalışanına danışarak onun önerileri doğrultusunda alabilirsiniz.

Bacağınızda veya ayağınızda kramp olduğunda kasları nazikçe gererek krampları giderebilirsiniz. Eğer çok ani bir kramp olursa ayağınızı vücudunuza doğru gerin. Ayağınızı bacağınızı gerecek noktaya getirirseniz kramp daha da kötüleşir. Ilık ısıtılmış bir bez veya ılık ıslak havlu ile bacağınızın etrafını sarmak kasın dinlenmesine yardımcı olur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2744
favori
like
share