Toplu posta solucanı Beagleın iki varyantı tarafından yayılan Tooso B Truva Atı, bir kere bilgisayara bulaştığı zaman antivirüs ve güvenlik uygulamalarını etkisiz kılıyor. Geçen ayın en tehlikeli ikinci kodu Netsky.P olurken, üçüncü sırayı ise Spybot aldı. Mytob.CU, Gaobot, Lineage, Lemir ve Redlof da Haziran ayı içinde tüm dünyadaki en tehlikeli kodlar arasında yeraldı.

1- Tooso.B
2- Netsky.P
3- Spybot
4- Tooso.F
5- Mytob.CU
6- Gaobot
7- Lineage
8- Lemir
9- Tooso.I
10- Redlof


En tehlikeli açıklar ve saldırılar

Symantec'in 180 ülkedeki 20.000'in üzerindeki sensörden elde ettiği verilere dayanılarak hazırladığı raporda, güvenlik açıklarına da yer verildi. Haziran ayında güvenlik açıklarında ilk sırayı Microsoft Internet Explorer PNG Image Rendering Buffer Overflow alırken, onu Microsoft Outlook Express NNTP Response Parsing Buffer Overflow izledi. Apple Mac OS Apple Filing Server Remote Buffer Overflow ise üçüncü sırada yeraldı.

Symantec'in Güvenlik Raporu'na göre, Haziran ayında saldırganların yüzde 17'si Microsoft SQL sunucusuna ve Microsoft Desktop Engine (MSDE)'e saldırdı. Saldırganların yüzde 9'unun genel Web (HTTP) servislerine yönelik saldırı gerçekleştiği sözkonusu dönemde yüzde 7'si ise genel ataklarda bulundu.

Zombi bilgisayarlar

Raporda, zombi bilgisayar olarak da adlandırılan hacker'lar tarafından ele geçirilen bilgisayarlar üzerinden gerçekleşen saldırılara da yer verildi. Zombi bilgisayarlar tarafından saldırıların gerçekleştiği ülkeler kategorisinde İngiltere birinci sırada yeraldı. Haziran ayında İngiltere'deki zombi bilgisayarlardan yapılan saldırılar, tüm saldırıların yüzde 5'ini oluşturdu. Onu, yüzde 4 ile Güney Kore izlerken, üçüncü sırada yeralan Çin'in oranı ise yüzde 3 oldu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 996
favori
like
share
panason Tarih: 06.12.2006 16:53
saol.yararli bilgi
MILGC30 Tarih: 26.11.2006 18:37
Paylaşımın için şükranlarımı sunarım.
ybtx Tarih: 16.10.2005 15:28
eee? :20: