[URL=http://img66.imageshack.us/i/shetlandmidilli.jpg/]

Küçük ama güçlü, bir o kadar da sevimli midilli soyu. bronz çağından beri yaşadıkları ileri sürülmektedir. binek olarak kullanılırlar, gayet ağır olan yükleri kaldırabildikleri belirtilir. adı, iskoçya'nın kuzeyindeki shetland adalarından gelir. iskandinavya midillileri ve kelt midillileri ile yakın akrabadırlar, benzer özellikleri bulunur.

19. yüzyılın ortalarında küçük çocukların madenlerde çalışmasıyla ilgili yasak ortaya çıkınca, shetland midillileri onların yerini alarak kömür madeninde çalışmaya başladılar, yani yük hayvanı olarak. günümüzde çocuk binicilerle yapılan özel shetland yarışları vardır.

iskoçya'nın ve shetland adaları'nın soğuk iklimine uyum sağlamış sık tüyleri, siyah, kahverengi, kızıl-kahve, gri, doru, kula, boz gibi renklerde olabilir. benekli shetland middillisi soy bir at olarak görülmez, yani bir shetland'ın benklerinin olmaması gerekir. shetland midillileri diğerlerine göre daha uzun yaşar. küçük suratları ve küçük kulakları vardır, yele ve kuyrukları çok uzun ve kalın olur, bu da onları soğuktan koruyan başka bir etmendir.

çocukların binmesi için yetiştirilen shetland midillileri, eğer eğitilmezlerse saldırgan ve başına buyruk olabilirler. britanya'da çok fazla bulunabilen bu midillilerin bir kısmı amerika'ya götürülmüş, birsüre sonra "amerika shetland midillisi" adını almıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 789
favori
like
share