Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, bir açıklama yayınlayarak Fatih Terim’in istifasını kabul ettiklerini ve kendisine teşekkür ettiklerini belirtti..


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in açıklamasının tam metni şöyle:
"A Milli Takımımızın 10 Ekim Cumartesi akşamı Belçika ile oynadığı müsabaka sonrasında yaşanan gelişmeler ve gündeme gelen konularla ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirme ve aydınlatma adına, aşağıdaki açıklamayı yapma gereğini duyuyorum.

Bilindiği gibi A Milli Futbol Takımımız, dün oynanan Belçika müsabakası sonrasında 2010 Dünya Futbol Şampiyonası Finallerine gitme hakkını kaybetmiştir. Bu sonuç, Milli Takımımız adına yepyeni bir dönemin başlangıcı anlamına gelmektedir. Yeni dönemi sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek için, geçmiş dönem ve yaşanan süreçlerin analizinin doğru yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Geçmişe analitik bir yaklaşımla baktığımız takdirde, Milli Takımımızın Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası gibi organizasyonlarda elde etmiş olduğu çok büyük başarıların ardından yaşamış olduğu hayal kırıklığı ve düşüşleri gözlemlemekteyiz. Bu da, başarılarımızın sürekliliği ve kalıcılığı ile ilgili önemli bir problemimiz olduğunu ortaya koyuyor. Bu gerçeği doğru tanımlamak gerekirse; "istikrar sorunu" olarak adlandırmanın yanlış olmayacağı düşüncesindeyim. Milli Takımımız, dünya futbolu üzerinde önemli başarılar elde etmiş ama başarı çerçevesinde bir istikrarı maalesef yakalayamamıştır. Yeni dönemde, Futbol Milli Takımımızın ana hedefinin, bu istikrar sorununun ortadan kaldırılması yönünde yapılacak çalışmalar olması gerektiğine inanıyoruz.

Müsabaka öncesinde, değerli hocamız Fatih Terim'le de istikrar konusunu sıklıkla konuşmuştuk. Kendisinin müsabaka sonrasında almış olduğu istifa kararını televizyondan öğrendim. Bu karar, Sayın Terim'in kendi kararıdır. Ben ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım, hocamızın kararını saygıyla karşıladık. Kendisi Milli Takımlarımıza büyük hizmetler vermiştir. Bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler için kendisine çok teşekkür ederiz.

Grup eleme maçlarının sona ermesi ile birlikte, Milli Takımlarımız yepyeni bir döneme giriyor. Göreve geldiğimiz günden beri her konuda olduğu gibi bu konuda da olaya günlük ve geçici bir yaklaşımla değil, sporun evrensel değerleri ve başarının bilimsel zorunlulukları boyutunda bakmaktayız. Konuyu bu boyutta değerlendirdiğimizde, gündemimizin bir teknik direktör değişikliği değil, tamamen yeniden yapılanma ve A dan Z ye tüm milli takım olgumuzun yapılandırılması olarak bakıyoruz. Bunun başında yer alacak teknik direktör konusunun da bu büyük planın önemli ama sadece bir parçası olduğuna inanıyoruz. Ben ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımız, bu yeni dönemin en sağlıklı ve çağdaş şekilde yapılandırılması için çalışmalarımızı başlattık. Gelişmeleri de önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşıyor olacağız.

Çok doğal olarak önümüzdeki günler kamuoyunda teknik direktör isimleri ile ilgili tahmin ve buna bağlı senaryolarla geçiyor olacaktır. Bu tahminler öncesinde söylemek istediğimiz tek şey, Türk Futbol Milli Takımlar'ının yeniden yapılanma çalışmaları içerisinde görev alacak teknik adamın futbolumuzu uluslararası alanda başarıya götürecek ve de en önemlisi bu başarıyı istikrarlı kılacak deneyim, birikim ve özelliklere sahip biri olacağıdır. Futbol Federasyonumuz bu misyon ve vizyon doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor olacaktır"

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 630
favori
like
share
selcukbrs Tarih: 15.10.2009 19:46
aynen sevil vatana millete hayırlı uğurlu olsun umarım bir daha gelmez milli takımın başına inş
sevil1903 Tarih: 15.10.2009 19:36
Şükür Sonunda Gitti...(:
Asi Çaykaralı61 Tarih: 15.10.2009 18:48
hayırlısı ne ise ALLAH onu nasip etsin diyelim
selcukbrs Tarih: 15.10.2009 15:52
bak oda iyi olur dediğim gibi federayson yabancı hoca istiyor bence gelsin derim yabancı hoca
Asi Çaykaralı61 Tarih: 15.10.2009 12:04
senol günes e teklif gelirse olabilir kardesi açiklam ayapmiş teklife açiğiz
selcukbrs Tarih: 15.10.2009 11:50
bencede ama şuan yoğunluk hep luceyi istiyor bakalım beklicez görücez
keskinkilic_68 Tarih: 15.10.2009 11:45
bence alman bi teknik adam gelmeli bu kadar alman kökenli futbolcumuz var gurbetçi orda yetişmiş onlar içinde daha iyi olur ayrıca bizim futbolumuza bi ekol kazandırması açısından da daha iyi olur
selcukbrs Tarih: 15.10.2009 11:41
evet çoğunluk onun ismi üstüne muhtemelen gelicek galiba
Asi Çaykaralı61 Tarih: 15.10.2009 11:22
lucesku olabileceği soleniyor