Türkiyede 63,6 Gsm abonesi var - Gsm abonesi kaç taneUlaştırma Bakanı Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün baz istasyonlarının insan sağlığına etkilerine ilişkin olarak TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesini yazılı olarak yanıtladı.
Yanıtında, abone sayısından dolayı baz istasyonların sayısının giderek artış gösterdiğini kaydeden Yıldırım, bir baz istasyonunun aynı anda hizmet verebileceği görüşme sayısının sınırlı olduğuna işaret etti. Binali Yıldırım, kullanıcı sayısının yüksek olduğu bölgelerde kullanıcı sayısının arttırılabilmesi için yeni baz istasyonlarının kurulduğunu belirtti. Türkiye genelinde Haziran 2009 itibariyle 40 bin civarında baz istasyonu bulunduğunu bildiren Yıldırım, abone sayısının da 63,6 milyon olduğunu kaydetti.

153 BAZ İSTASYONU KAPATILDI

Yeni teknolojilerle ilgili insan sağlığı ve çevre güvenliği konusunda en üst düzeyde hassasiyet gösterildiğine vurgu yapan Bakan Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bu alanda sınır değerleri belirleyen ve denetimi öngören iki yönetmeliğin uygulamaya konulduğunu anımsattı. Bu kapsamda, yeni kurulacak her bir elektronik haberleşme cihazı için verilen elektrik alan limit değerinin, AB ülkeleri ve çoğu dünya ülkesinin kabul ettiği Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu'nun sınır değerlerinin dörtte birine karşılık geldiğine değinen Yıldırım, bu sınır değerlerle ilgili düzenli ölçümlerin yapıldığını vurguladı. Yıldırım, bugüne kadar yapılan ölçümlerde sınır değerleri aştığı tespit edilen 44 baz istasyonunun BTK'ca, 109 baz istasyonunun ise mahkeme kararıyla kapatıldığını açıkladı.

İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, baz istasyonlarının ortama yaydığı elektrik alanların insan sağlığı üzerine olası zararlı etkilerinin belirlenmesi amacıyla Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke tarafından çalışmalar yürütüldüğünü ve bu çalışmaların yakından izlendiğine de işaret etti. Yıldırım, Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı bilimsel bültenlerde de olumsuz etkilere ilişkin bilimsel kanıt bulunamadığının açıklandığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
''Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda baz istasyonlarının olumsuz bir etki oluşturduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunamadığını WHO yayımlamış olduğu bültenlerde dünya kamuoyuna açıklamıştır. Dünyanın çoğu ülkesinde izin verilen elektrik alan limit değerlerinin, ihtiyati tedbir açısından ülkemizde dörtte birinin uygulanması, vatandaşlarımızın daha yüksek oranda korunduğu anlamına gelmektedir.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1066
favori
like
share