En idael besin anne sütü - anne sütü

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, anne sütü ile beslenmenin çocuğun sağlığı ve gelişmesi için ana koşul ve annelerin sağlığı için önemli olduğunu belirtti.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, anne sütünün bebek için en ideal besin olduğunun çok eskiden beri bilindiğini, son 30 yılda yapılan çalışmaların bu gerçeği bir kez daha kanıtladığını ve anne sütünün gerek besinsel değer, gerekse hastalıklardan koruyucu maddeler içermesi açılarından tüm yapay besinlerden üstün olduğunu gösterdiğini belirtti.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, ishal ve bulaşıcı hastalıklara daha az yakalandığını anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:
'' Bazen hasta ya da zayıf bebeklerin özel bakım için annelerinden ayrılmaları gerekebilir. Annenin bebeğine süt salgılayabilmesi için süt üretimini belirli bir düzeye getirmesi ve bunu sürdürmesi gerekir . Bu da sütün sağılması ile olur. Sağılmış sütü biberonla vermemek gerekir. Biberonla beslenmek memeyi emmekten daha zordur. Ev dışında çalışan anneler, işe gitmeden ve bebeğini emzirmeden önce çok temiz bir fincan ya da kavanoza sütünü sağarak, bebeğe içirilmek üzere bırakabilir.''

Emzirmenin, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemi olduğunu ifade eden Yıldırım, İl Sağlık Müdürlüğünün anne sütünün teşvik edilmesiyle ilgili yaptığı çalışmaların, Sağlık Bakanlığınca değerlendirilmesi sonucunda Gaziantep'e ''Altın Bebek Dostu İl'' unvanı verildiğini hatırlattı.

Yıldırım, yıl boyunca yeni açılan özel hastanelerin ve tüm sağlık ocaklarının eğitimlerinin devam ettiğini, topluma anne sütü danışmanlığı ve desteğinin çok daha yaygın olarak ulaşmasını sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 286
favori
like
share