Çocuklarda kızamık - kızamık tarih olacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de aşılama oranlarının yüzde 97'lerin üzerine çıktığını belirterek, ''2010-2011 yıllarında kıta Avrupa'sında kızamığı elimine eden ülke olarak tarihteki yerimizi almış olacağız'' dedi.
Akdağ, 3. Ulusal Aşı Sempozyumu'nun Sheraton Oteli'ndeki açılışında yaptığı konuşmada, Sağlıkta Dönüşüm Programı'yla Türkiye'deki sağlık sisteminde büyük gelişmeler yaşandığını anlattı.
Programın etkilerinin sağlık göstergelerine de yansıdığını ifade eden Akdağ, aşılama oranlarında büyük bir artış yaşandığını söyledi. Aşılama oranlarının yüzde 97'lerin üzerine çıktığını ve aşı takvimine yeni aşılar eklendiğini belirten Akdağ, 2010 yılında aşılama için 300 milyon TL'nin üzerinde bütçe ayrıldığını bildirdi.
Daha önceleri Türkiye'de 2-3 yılda bir büyük kızamık salgınları yaşandığını ancak yürüttükleri programla bu hastalığın Türkiye'de artık ortadan kaldırılmak üzere olduğunu dile getiren Akdağ, ''Öyle ümit ediyorum ki 2010-2011 yıllarında kıta Avrupa'sında kızamığı elimine eden ülke olarak tarihteki yerimizi almış olacağız'' diye konuştu.
Yeni doğan bebek ve anne ölüm hızlarında da büyük düşüşler olduğuna dikkati çeken Akdağ, OECD'nin yayımladığı raporda Türkiye'nin, sağlık sisteminin geliştirilmesi açısından örnek ülke olarak gösterildiğini hatırlattı.
Türkiye'de uygulanan aşı takviminin dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle benzer olduğunu belirten Akdağ, Türkiye'de bazı aşıların dolumunun yapılması için çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
Aşılama oranlarının yükselmesinde sağlık çalışanlarının büyük rolü bulunduğunu vurgulayan Akdağ, dünyada çok az ülkede bu oranların bulunduğunu söyledi.
Akdağ, aşı takvimine Rota virüsü, Hepatit-A ve belli gruplar için HPV aşısı eklenmesi üzerinde de çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share